Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin

Komentáře
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Nafouklé břicho je jedním z nejčastějších symptomů trávicích obtíží na světě.
  • Správná funkce trávicí soustavy se přitom velice významně podílí na fyzické, ale i psychické pohodě.
  • Pokud vás trápí nafouknutí, tlak v břiše či konstantní plnost, dnešní článek vám představí 7 možných příčin společně s jejich jednoduchými řešeními.

Nafouklé břicho i problémy s trávením mohou poměrně snadno znepříjemnit den. Často jej provází bolesti, někdy i křeče, nepřetržitý a protivný pocit plnosti. Řešení často není složité, záleží ale samozřejmě na příčině. Tento článek se zaměří na základní chyby ve stravování, životosprávě i psychické pohodě, které mohou způsobovat trable s gastrointestinálním neboli trávicím traktem.

1. Nadměrná konzumace nadýmavých potravin

Problémy s nafouknutím mohou být velice často způsobeny určitými potravinami, konkrétně těmi, které obsahují vyšší množství nestravitelných nebo špatně stravitelných látek. Patří mezi ně brukvovitá zelenina (kedlubna, zelí, brokolice, růžičková kapusta apod.) či luštěniny.

Jak na to?

Ani jednu z těchto kategorií byste z jídelníčku rozhodně neměli vyřazovat, jde spíše o správné načasování (místo jídla před večerním divadlem si je nechte raději na další den) a postupy, které nadýmavost snižují. U brukvovité zeleniny je to tepelná úprava: dušení, pečení atd. Luštěniny se před vařením zase vyplatí namáčet a vodu následně vylít (právě tam jsou vyloučené látky způsobující nadýmání).

2. Alkohol může být také na vině

Narozeninová oslava nebo office party – alkoholické nápoje samy o sobě obsahují vysoké množství kalorií i cukrů. To pak může, spolu se samotnými účinky alkoholu, vést nejen ke kocovině a nedostatku energie po následující den, ale také k podráždění vašeho gastrointestinálního traktu, tím pádem i nadýmání.

Jak na to?

Mírná a kontrolovaná konzumace alkoholu by vašemu zažívání škodit neměla. Pokud to s ním ale přeháníte, ubrat byste měli nejen z důvodu nadýmání. Doporučené množství naleznete společně s dalšími informace v článku zde.

3. Netrpíte laktózovou intolerancí?

Citlivost na laktózu bývá jednou z nejčastějších příčin problémů s trávením a nadýmáním. Ke správnému rozložení laktózy potřebuje vaše tělo enzym laktázu. Kolem 10 % dospělých v České republice však nemá dostatek tohoto enzymu, čímž vzniká již zmíněná intolerance na laktózu, k jejichž příznakům patří nejen nadýmání, ale také bolest žaludku, zvýšená plynatost a říhání.

Jak na to?

Předtím, než ve svém jídelníčku provedete razantní změny, se poraďte se svým lékařem. V případě, že se vaše domněnka o citlivosti na laktózu potvrdí, snažte se vybírat mléčné výrobky s nižším obsahem laktózy (tvrdé sýry či řecký jogurt) nebo sáhněte po bezlaktózových produktech!

Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
obrázek z gettyimages.com

4. Nedostatek či nadbytek vlákniny

Vláknina patří mezi velice důležité složky zdravého životního stylu – jedná se o nevyužitelné sacharidy, které naše tělo neumí rozložit. Ačkoli velká část populace bojuje spíš s nedostatkem, i nadbytek vlákniny může být problémem vašeho nadýmání.

Jak na to?

Denní gramáž vlákniny se pohybuje kolem 25–30 g na den. Zkuste si hlídat svůj příjem a zároveň s tím se zaměřit na to, abyste zdroje střídali a pokoušeli se přijímat vlákninu po celý den, ne pouze s jedním jídlem.

5. Narušený mikrobiom

Bakterie osidlující váš trávicí trakt se souhrnně nazývají střevní mikrobiom, velice zásadní faktor vašeho trávení, fyzické i psychické pohody. Při jeho narušení vás může trápit nejen nadýmání, ale také křeče v břiše či zánětlivé onemocnění střev!

Jak na to?

Nejjednodušší cesta je jíst co možná nejrozmanitější škálu potravin, především luštěniny, fazole a ovoce a zeleninu. Dalšími pomocníky jsou fermentované potraviny (jogurt, kysané zelí, kefír) nebo potraviny bohaté na probiotika (artyčoky, banány, chřest, oves a jablka).

6. Větší množství stresové zátěže

Četné studie naznačují, že krom biologických příčin může při nadýmání a problémech s trávením hrát roli také stres. Jedná se ovšem o obousměrný proces – vaše trávení ovlivňuje vaši psychiku a naopak. Souhrnně se to pak nazývá “osa mozek‑střeva”. Při nadměrném množství stresové zátěže se vaše energie soustředí především na řešení daného úkolu, trávení se tím pádem zpomalí nebo dokonce zastaví.

Jak na to?

Vyzkoušejte výše zmíněná doporučení: rozmanitější strava společně s dostatkem vlákniny a omezení alkoholu. Pokud budou vaše trávicí a nadýmací problémy stále přetrvávat, doporučujeme zkusit lehčí sporty, zvyšující produkty dopaminu, hormonu štěstí. Pro navození uvolněnějšího stavu může pomoci také jóga, meditace či profesionální relaxační terapie.

7. Onemocnění trávicího traktu

Nadměrné nadýmání a problémy s trávením mohou být způsobeny i závažnějšími onemocněními, např. onemocněním jater, slinivky či ledvin, střevními záněty a intolerancemi.

Jak na to?

V případě častých, opakovaných a intenzivních problémů se zažíváním doporučujeme navštívit svého lékaře a konzultovat případné změny jídelníčku/životosprávy s ním.

Co si z toho vzít?

Gastrointestinální neboli trávicí trakt je velice důležitý indikátor naší fyzické, ale i psychické pohody. Jeho fungování může být ale poměrně snadno narušeno, ať už se jedná o špatnou životosprávu či nadměrné množství stresu. Nejdůležitější je začít od základů, rozmanitá strava, dostatek vlákniny, tekutin, pohybu. V případě přetrvávajících problémů doporučujeme navštívit lékaře a ujistit se, že se nejedná o laktózovou intoleranci či jiná onemocnění trávicího traktu.

Alkohol a fitness: Jak alkohol ovlivňuje hubnutí, růst svalů a výkonnost?
Alkohol a fitness: Jak alkohol ovlivňuje hubnutí, růst svalů a výkonnost?
Alkohol a sportovci? Na první pohled neslučitelná dvojka, která si však k sobě ve skutečnosti nachází cestu docela snadno. Jaký vliv to má na sportovní výkonnost, hormonální hladiny či efektivitu budování svalové hmoty?
Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii
Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii
Dnešní doba je plná stresu a nejistoty - není proto divu, že nám naše problémy občas prostě přerostou přes hlavu. Existuje ale účinná pomoc. Co je psychoterapie a jaké jsou její výhody, zjistíte v novém článku.
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Už jste někdy slyšeli o dopaminu? Tento neurotransmiter má ohromný vliv na naši psychiku a stojí také za dlouhodobou motivací. Jaké další funkce v lidském těle má?
6 jednoduchých tipů, jak na nafouknuté břicho
6 jednoduchých tipů, jak na nafouknuté břicho
Věděli jste, že proti nadýmání můžete bojovat i jinak, než vyřazením luštěnin? Přečtěte si všech 6 tipů a zjistěte, který je ten správný pro vás. Připojili jsme i několik tipů na jednoduché snacky, kterými potěšíte vaše trávení.
10 jednoduchých tipů, jak jíst více vlákniny, být zdravější a snadněji hubnout
10 jednoduchých tipů, jak jíst více vlákniny, být zdravější a snadněji hubnout
Chutě na sladké, kručící žaludek nebo zažívací problémy signalizují, že je s vaším tělem něco v nepořádku. Může to být právě nedostatek vlákniny, který zmíněné neduhy způsobuje. Poradíme vám, jak tuto chybu napravit.
Laktózová intolerance: jak se projevuje a jak s ní žít?
Laktózová intolerance: jak se projevuje a jak s ní žít?
Laktózová intolerance je problém, který trápí více než polovinu populace na celém světě. V čem spočívá, jak se projevuje a co se s ní dá dělat?
Co pomáhá proti nadýmání? Poradíme 6 snadných tipů
Co pomáhá proti nadýmání? Poradíme 6 snadných tipů
Taky se budíte s hezky plochým břichem, ale večer si připadáte jako v sedmém měsíci? Nadýmání není příjemné a dokáže nás pořádně frustrovat. Jak si s ním poradit, se dočtete v článku.
Kefír: kyselý probiotický zázrak
Kefír: kyselý probiotický zázrak
Etymologie slova kefír vás zavede až k tureckému slovu „keyif“, jež označuje „dobrý pocit“, který máte po jeho pití zažívat. A přesně o tom referuje i tento článek; představí základní informace, benefity pro zdraví i kefírová zrna, díky nimž máte možnost vytvoření svého domácího výrobku!
Vliv alkoholu na lidské zdraví
Vliv alkoholu na lidské zdraví
O alkoholu se někdy říká, že v malém množství neškodí. Jsou však tato tvrzení založena na vědeckých studiích?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?