Trápí vás oteklé tělo a celulitida? Možná jíte moc soli

Komentáře
Trápí vás oteklé tělo a celulitida? Možná jíte moc soli
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Soli se ne nadarmo přezdívá bílé zlato, v minulosti byla používána k léčebným účelům, jako konzervant, nebo dokonce jako platidlo. A ani dnes si život bez ní takřka neumíme představit. I v tomto případě ale platí, že všeho moc prostě škodí. 

Kdy se z dobrého sluhy stává zlý pán a jak nám může nadbytek soli v jídelníčku uškodit?

Co se v dnešním článku dozvíme?

  • Jak souvisí příjem soli se zavodňováním a otékáním
  • Jestli souvisí zadržování vody s hubnutím
  • Co se stane, když budeme jíst moc soli
  • Na které výrobky bychom si měli dát pozor kvůli jejich nadměrnému množství soli

5 faktů, které byste měli vědět o soli

1. Je sůl zodpovědná za nadměrné zadržování vody? 

Voda je základ života a naše těla jsou jí tvořena ze 45–75 % v závislosti na věku, tělesném složení nebo stavu organismu (nemoc, fyzická aktivita, dehydratace). Její množství je velmi přísně hormonálně regulováno skrze mnoho receptorů zaznamenávajících objem krve, její průtok nebo tlak. 

Existují však situace, kdy náš organismus začne vodu zadržovat, což se může projevit otoky (nohy, prsty, oční víčka), celulitidou nebo pověstným pocitem těžkých nohou. Normální to může být typicky v období těhotenství nebo před začátkem menstruace, kdy jsou tyto stavy navozeny hormonálně. 

Další možnou příčinou “zavodnění” je u citlivých jedinců také právě zvýšená konzumace soli. Proč tomu tak je? Na vině je sodík, který je přirozenou součástí kuchyňské soli. Právě se sodíkem úzce souvisí všechny přesuny vody v těle i její zadržované množství a platí pravidlo, že “kam jde sodík, tam jde i voda”. S narůstajícím množstvím sodných iontů se tedy voda hromadí v mezibuněčném prostoru. 

2. Zadržování vody nemůže za to, že nehubneme

I přesto, že nadměrné solení může mít u citlivých jedinců na obsah vody v orgasmu vliv, u zdravých osob se vždy jedná o minimální odchylku v řádu maximálně jednotek %. Naše tělo má totiž k dispozici mnoho účinných mechanismů, kterými si množství vody samo reguluje, a k závažnému zadržování vody tak může dojít pouze v případě onemocnění ledvin, srdce, lymfatického systému nebo snížené funkce štítné žlázy. 

Pokud tedy ze svého neúspěchu při hubnutí viníte sůl a zadržování vody, měli byste se raději zaměřit na celkovou skladbu jídelníčku, energetickou bilanci a fyzickou aktivitu. 

Trápí vás oteklé tělo a celulitida? Možná jíte moc soli

3. Jaká jsou rizika nadměrné konzumace soli?

V mnoha studiích bylo prokázáno, že zvýšená konzumace soli se pojí s rozvojem vysokého krevního tlaku (hypertenze). Ten pak představuje výrazné riziko v poškození organismu: 

  • onemocnění srdce a cév – poškození stěny cév vedoucí k infarktu myokardu a mrtvici
  • onemocnění ledvin (Strazzollo, 2009)

4. Kolik soli bychom měli denně přijmout a jaká je realita?

WHO (světová zdravotnická organizace) ve svém doporučení uvádí, že maximální příjem soli u dospělého člověka by neměl překročit 5 g denně. V západních zemích se však v denním příjmu reálně dostáváme až na 15, nebo dokonce 20 g. I z toho důvodu požaduje britská organizace Action on salt markantní snížení soli v produkovaných potravinách. 

Je však vhodné zdůraznit, že ačkoliv nám nadbytečný příjem sodíku nepopiratelně škodí, pro správnou funkci organismu je v přiměřeném množství nepostradatelný.

Zapomínat bychom neměli ani na draslík

Právě draslík je schopen krevní tlak naopak snižovat. V naší stravě je však v poměru k obsahu sodíku ve značné nevýhodě. Ačkoliv má jejich dietní poměr velký vliv, řešením rozhodně není zvýšený příjem sodíku draslíkem pouze kompenzovat. Draslík najdeme v potravinách rostlinného původu, konkrétně např. v banánech, meruňkách, rybízu, švestkách, bramborách, špenátu, rajčatech nebo houbách.

[Instagram]

5. Potraviny plné soli

Největším zdrojem soli jsou převážně tzv. ultrazpracované potravinářské produkty, jako jsou např:

  • různé snacky (chipsy, tyčinky, krekry, křupky, sušenky)
  • konzervy
  • instantní jídla
  • pečivo
  • masné výrobky
  • některé druhy sýrů
  • solené ořechy

Velký obsah soli v těchto výrobcích má své opodstatnění – sůl totiž zvyšuje atraktivitu daných potravin, způsobuje intenzivnější vnímání chutí, a tím pádem jich na posezení spořádáme víc. Slaná chuť může být ještě podpořena cukrem, který se v malé míře přidává třeba i do smažených brambůrků.

Tyto potraviny bychom měli konzumovat pouze v omezeném množství a rozhodně by neměly tvořit základní lajnu našeho jídelníčku.

Trápí vás oteklé tělo a celulitida? Možná jíte moc soli

Co si z toho vzít?

Zdravý organismus je schopen regulovat množství tělesné vody sám o sobě, a kvůli jejímu zadržování si proto nemusíme trhat vlasy. V některých situacích je mírné zadržování vody zcela fyziologické, u citlivějších jedinců však mohou vstupovat do hry i vnější faktory, jako je např. množství soli v jídelníčku. I v tomto případě se však jedná o změny v jednotkách %.

Množství soli v naší stravě je oproti doporučením 3–4x vyšší a její nadměrný příjem je prokázaným rizikovým faktorem vzniku hypertenze, která vede k mnoha zdravotním komplikacím, jako je poškození srdce, cév nebo ledvin.

Největšími dietními zdroji soli jsou především ultrazpracované potravinářské produkty, masné výrobky, pečivo a některé druhy sýrů. Kromě obsahu makroživin (tedy sacharidů, tuků a bílkovin), bychom si měli na obalech potravin rozhodně všímat i obsahu soli a snažit se upřednostňovat čerstvé a průmyslově nezpracované produkty. Na ovoci, zelenině, bramborách, mase, luštěninách nebo obilovinách přece není třeba hledat žádnou etiketu.

Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdravé tělo, silnou mysl a vysněnou postavu? Máme pro vás moderního průvodce světem stravování.
10 jednoduchých rad, jak začít zdravě jíst a cvičit
10 jednoduchých rad, jak začít zdravě jíst a cvičit
Začít žít zdravěji, dobře jíst a více se hýbat, není těžké, v záplavě informací a rad se ale situace komplikuje. Reálně přitom potřebujete jen chuť začít a pár dobrých rad. Máme pro vás několik tipů, které vám vaše začátky usnadní.
Mořská sůl, ryby nebo mléko. Co jíst pro zdravou a funkční štítnou žlázu?
Mořská sůl, ryby nebo mléko. Co jíst pro zdravou a funkční štítnou žlázu?
Znáte potraviny, které vám zajistí optimální funkčnost štítné žlázy? Klíčovou roli hraje zastoupení některých minerálních látek, jako je jód, selen, železo či zinek. Pozor si dejte i na dlouhodobou lowcarb stravu.
5 tipů, díky kterým zaručeně zhubnete i bez počítání kalorií
5 tipů, díky kterým zaručeně zhubnete i bez počítání kalorií
Vyřadit lepek, sacharidy, nejíst po 6. hodině nebo jíst tukožroutskou polévku? Co je tedy ta správná cesta, jak dosáhnout vysněné postavy. Nemusíte se mučit hladovkami, abyste zhubli. Poradíme vám, jak zakomponovat do života pár jednoduchých triků, díky kterým se váha ručičky konečně pohne tím vytouženým směrem.
Co znamená označení Vím, co jím, Klasa nebo Fitness vejce?
Co znamená označení Vím, co jím, Klasa nebo Fitness vejce?
Na potravinách najdeme řadu označení, nápisů a log. Víte ovšem, která loga mají svůj opodstatněný význam, a kdo je uděluje? Pomocí log na potravinách tak můžeme nakupovat třeba ryze tuzemské potraviny, potraviny označované iniciativou vím, co jím a třeba fair trade produkty. Kdo je kdo v této džungli?
Jak se zbavit celulitidy? 7 tipů na boj s pomerančovou kůží
Jak se zbavit celulitidy? 7 tipů na boj s pomerančovou kůží
Každá žena se bojí vzniku celulitidy. Dobrá zpráva je, že se s celulitidou dá bojovat. Poznejte efektivní strategie v boji proti celulitidě!
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!