Trénink a jídelníček dětí a dospívajících

Komentáře
Trénink a jídelníček dětí a dospívajících
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Pravidelný pohyb dětí pomáhá s jejich vývojem, podporuje myšlení a poskytuje ochranu zdraví do budoucna.
  • Děti a dospívající by měli mít pravidelný pohyb každý den.
  • S posilováním je možné u dětí začít již v brzkém věku.
  • Během dětství a dospívání si tvoříme stravovací návyky, které s námi budou do konce života.

Děti, které se během dětství nevěnují sportu, bývají méně aktivní i v dospělém věku. Naučit děti brát každodenní pohyb jako normální součást života je jednou z důležitých úloh, kterou rodič nese na svých bedrech. Trénink a výživa dětí jsou propleteny řadou specifik, které je odlišují od dospělých. Pokud však nepřistoupíme k extrémním přístupům, mnoho chyb neuděláme. Na co se v tréninku a jídelníčku dětí zaměřit?

Sport u dětí: proč je tak důležitý?

Pravidelná pohybová aktivita u dětí a dospívajících má nespočet zdravotních benefitů.

  • Pravidelný pohyb má pozitivní vliv na funkci mozku a výsledky ve škole.
  • Sportovní aktivita vede k vyšší mineralizaci kostí, což může snížit riziko osteoporózy později během života.
  • Pohyb je také spojený s kontrolou hmotnosti a prevencí nadváhy. Jedno z osmi dětí ve věku 7–8 let je v EU obézní.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by se děti ve věku od 5 do 17 let měly věnovat pohybové aktivitě každý den po dobu alespoň 60 minut. Může jít o fotbal během polední pauzy, hraní frisbee na hřišti po škole nebo o víkendovou procházku s rodiči.

Mimo to WHO doporučuje alespoň třikrát do týdne se věnovat vysoce intenzivní pohybové aktivitě nebo posilování. Může jít o tréninky ve sportovním klubu nebo o posilování pod dohledem kompetentní osoby.

S úzkou sportovní specializací u dětí raději počkejte

Specifikem sportovních tréninků dětí je snaha o rozmanité a všestranné pohybové aktivity, které mohou být (nejméně u nejmenších dětí) provedeny ve formě her. Děti tím získají všeobecný sportovní základ, ze kterého mohou profitovat i v pozdějších letech.

Naopak nevhodná je u dětí raná sportovní specializace, při které se děti věnují pouze jednomu sportu či jednomu typu pohybové aktivity.

  • Při jednostranném zaměření nemají děti prostor na plnohodnotnou regeneraci zatěžovaných svalů.
  • Nedostatek rozmanitosti v tréninku může vést k nedostatečnému nervo‑svalovému rozvoji.
  • Raná sportovní specializace u dětí zvyšuje riziko zranění.

Netlačte děti do úzké sportovní specializace ještě před dosažením puberty. Možná v dané disciplíně budou vyhrávat všechny žákovské kategorie široko daleko, ale do budoucna to pro ně není dobrý základ a už vůbec jim to nezaručuje vysokou výkonnost v dospělosti.

obrázek z Getty Images/FatCamera

Mohou děti posilovat?

Posilování dětí patří mezi častokrát diskutovaná témata. Názor odborné veřejnosti je však poměrně jednoznačný: pokud je cvičení technicky správné, s odpovídající zátěží a pod dozorem, děti posilovat mohou (a dokonce by měly!). Podle některých odborníků dokonce už od věku 7 nebo 8 let.

Posilování dětí může mít nejrůznější podobu:

  1. Cvičení s vlastní vahou. Mělo by tvořit základ tréninku, při kterém si děti vybudují komplexní pohyblivost. Patří sem dřepy, různé varianty kliků nebo cviky na břicho.
  2. Cvičení s volnými vahami. U cvičení s volnými váhami by si děti měly dát pozor na správnou techniku provedení jednotlivých cviků, jelikož jejich stabilita a koordinace je nižší v porovnání s dospělými sportovci.
  3. Cvičení na strojích. Ačkoliv cviky na strojích mohou být principiálně zařazeny do tréninku dětí, často nejsou stroje adaptované na odlišnou postavu dětí.
  4. Cvičení s odporovými gumami a medicinbaly. Odporové gumy a medicinbaly jsou skvělým způsobem, jak si silový trénink dětí zpestřit. Odhody medicinbalů jsou navíc účinným dynamickým tréninkem na celé tělo, který je obzvlášť oblíbený mezi atlety a sprintery.

Trénink dětí má jístá specifika

Během týdne mohou děti absolvovat 2 až 3 posilovací tréninky o délce alespoň 20–30 minut, mezi tréninky by vždy měla následovat jeden den pauza. Samotný trénink má oproti tomu “dospěláckému” některá specifika:

  • Optimální počet opakování v sérii je asi 8–15. Pokud dítě zvládne s přehledem 15 opakování, je možná zátěž mírně navýšit. Pokud nezvládne v sérii 8‑10 opakování, zvolte nižší zátěž.
  • Testování maximální síly (způsobem 1‑RM) je u dětí nevhodné.
  • Děti mezi sériemi regenerují rychleji, u lehčích sérií je proto možné pauzu mezi sériemi zkrátit asi na 1 minutu.
  • Jedním z nejdůležitějších úkolů je naučení dětí správné technice cvičení. Nejen že se tím sníží riziko zranění, ale především je třeba myslet na to, že nevhodné stereotypy se v dospělosti náročně odstraňují.
  • Zařazujte stále nové cviky, obměňujte pořadí a zkoušejte různé počty opakování. Pro děti bude trénink zábavnější a budou se na něj více těšit.

Zajímavostí je, že zvýšení síly u dětí před pubertou je hnáno primárně zvýšením počtu nervových motorických jednotek, nikoliv nárůstem svalové hmoty. Podobně je tomu u silového tréninku žen.

obrázek z unsphlash.com

Na co se zaměřit ve výživě dětí a dospívajících?

Děti a dospívající potřebují na jednotku hmotnosti mnohem více živin v porovnání s dospělými jedinci. U dětí a dospívajících dochází totiž vedle krytí energetických potřeb k růstu a vývoji tělesných orgánů. A má to ještě jednu rovinu. 90 % osob s poruchami příjmu potravy si je vypěstuje nevhodným stravováním do 25 let života. Správnými stravovacími návyky je možné tomu zabránit.

Pro sportující děti je výživa obzvlášť důležitá, jelikož nadměrná pohybová aktivita energetické potřeby organismu ještě prohlubuje. Na co se ve stravě zaměřit?

Děti od 4 do 12 let věku

Právě v tomto věku bychom děti měli učit, že každodenní konzumace ovoce a zeleniny je zcela přirozená. Vedle ní je vhodné dbát také na dostatek kvalitních bílkovin, které jsou pro vývoj dítěte nezbytné.

Celkové energetické potřeby dětí v tomto věku jsou od 1200 kcal až do 2000 kcal a rostou s věkem. V závislosti na míře pohybové aktivity však mohou být ještě vyšší, proto sportující děti rozhodně není vhodné limitovat v příjmu živin z kvalitních potravin.

Dospívající od 13 do 18 let věku

Během dospívání dochází k mnoha dramatickým změnám, během kterých se mimo jiné v průměru zdvojnásobí hmotnost dospívajícího. S tím souvisí i podstatně vyšší energetické potřeby v porovnání s mladšími dětmi. Pro aktivní (sportující) dospívající slečnu jsou denní energetické potřeby asi 2400 kcal, pro podobně aktivního chlapce je to asi 3000 kcal denně.

Jelikož se však denní nároky mění mnohdy takřka ze dne na den, ani zde není vhodné limitovat denní příjem energie z kvalitních potravin podle tabulek, může to být totiž ještě více.

Časté výživové nedostatky postihují příjem bílkovin, vápníku, zinkuvitaminu D. Vhodná je proto konzumace mořských ryb, libového masa, sýrů a vajec. Také zde platí doporučení pravidelné konzumace ovoce a zeleniny, s ohledem na dostatečný kalorický příjem je vhodné myslet také na dostatek kvalitních sacharidů z rýže, brambor, těstovin nebo pečiva.

Co si z toho vzít?

Pravidelná pohybová aktivita má na vývoj dítěte nespočet benefitů. Ve formě her a lehkých aktivit by měla tvořitalespoň hodinu každého dne, intenzivní či posilovací tréninky mají místo alespoň 2x, lépe 3x do týdne. Děti posilovat mohou už od brzkého věku, měli by však cvičit pod dozorem. Důraz je kladený na učení správné techniky, počet opakování v jednotlivých sériích je asi 8‑15. Děti by se měly vyhnout testování maximální síly (1‑RM), při kterém hrozí riziko zranění.

Sportující děti a dospívající mají oproti svým nesportujícím vrstevníkům podstatně vyšší energetické nároky. Jejich strava by proto měla být rozmanitá s dostatkem kvalitních bílkovin a mikroživin s důrazem na vitamin D, zinek a vápník.

Jak vypadá jídelníček profi sportovců? Sní až 10 000 kcal denně
Jak vypadá jídelníček profi sportovců? Sní až 10 000 kcal denně
Profesionální sportovci sní denně něco mezi 1 200 až 8 000 kcal. Proč takové rozpětí jak vypadá běžný stravovací režim elitních profi sportovců?
Obézních dětí je v Česku už skoro stejně jako v USA. Jak může pomoct každý z nás?
Obézních dětí je v Česku už skoro stejně jako v USA. Jak může pomoct každý z nás?
Svět je stále obéznějším a nevypadá to, že by se to v blízké budoucnosti mělo změnit. Obrovským problémem je výskyt obezity u dětí. Jaká jsou rizika s tím spojená? Proč obezita doslova vysává zdravotní systém? Na závěr Jamie Oliver poradí, co s tím můžeme udělat.
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdravé tělo, silnou mysl a vysněnou postavu? Máme pro vás moderního průvodce světem stravování.
Jak silový trénink mění ženské tělo? 9 výhod posilování pro něžné pohlaví
Jak silový trénink mění ženské tělo? 9 výhod posilování pro něžné pohlaví
Ženy a těžké váhy, myslíte si, že se to vylučuje? Popularita silového tréninku žen neustále roste. Pojďme se blíže podívat na vliv takového cvičení na něžné pohlaví.
Pohybem ku zdraví: kolik fyzické aktivity je tak akorát?
Pohybem ku zdraví: kolik fyzické aktivity je tak akorát?
Pohybová aktivita by měla být součástí životního stylu v každém věku. Kolik času věnovat pohybové aktivitě v jednotlivých věkových skupinách pro udržení jejích zdravotních benefitů?
TOP 10 cviků na trénink s vlastní váhou, které dají pořádně do těla
TOP 10 cviků na trénink s vlastní váhou, které dají pořádně do těla
Abyste si mohli zacvičit, nemusíte nutně vyrážet směr fitko. Hravě si dáte do těla i doma nebo venku. Jak? V dnešním článku se podíváme, jaké jsou TOP cviky s vlastní vahou a jak si sestavit krátký a intenzivní trénink na celé tělo.
Které doplňky stravy jsou vhodné pro dětské sportovce?
Které doplňky stravy jsou vhodné pro dětské sportovce?
Odborníci na výživu se shodují, že vhodné doplňky stravy mohou být přínosné pro výkon i regeneraci. Jak je to ale s jejich příjmem u sportujících dětí?
Nesnášíte cvičení? 10 zábavných způsobů, jak se více hýbat
Nesnášíte cvičení? 10 zábavných způsobů, jak se více hýbat
Chcete se více hýbat, ale nevíte, co by vás zrovna bavilo? Mrkněte na nový článek a nechte se inspirovat některou z řady zábavných aktivit, při kterých spálíte spoustu kalorií, a přitom nebudete mít ani pocit, že se musíte namáhat.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!