Tryptofan může ovlivnit náladu, spánek i sportovní výkon.

Komentáře
1
Tryptofan může ovlivnit náladu, spánek i sportovní výkon.
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Už jste někdy slyšeli o tryptofanu? Pokud ne, je nejvyšší čas to napravit, protože tryptofan hraje v organismu každého jedince velmi důležitou roli. A nejen to – tryptofan si sportovci běžně kupují v obchodech se sportovní výživou za účelem lepší výkonnosti a podpory regenerace. Co je na tom pravdy a jak tryptofan ve skutečnosti funguje?

Tryptofan se ukládá do svalů, ovlivňuje ale také naši psychiku

Tryptofan spadá do rodiny esenciálních aminokyselin, je proto nezbytnou součástí stravy, jelikož si jej tělo neumí tvořit samo o sobě. 

V organismu má několik úloh:

  1. Podílí se (podobně jako další aminokyseliny) na stavbě a opravě svalové tkáně, je proto nezbytnou součástí výživy sportovců.
  2. V mozku se z tryptofanu tvoří serotonin, a nakonec až melatonin, což je hormon ovlivňující biologické hodiny (cirkadiánní rytmy). Vyplavení melatoninu vede k celkovému útlumu a přípravě na spánek.

Znamená to, že mě tryptofan automaticky uspí?

To samozřejmě ne, jelikož tvorba melatoninu je podmíněna vnímáním světla a tmy. Pokud jsme ve tmě, tvoří se melatonin. Nedostatek tryptofanu v organismu (resp. ve stravě) však může vést ke snížené tvorbě melatoninu.

Jak můžu přijmout více tryptofanu?

Tryptofan není ve stravě nijak vzácný, alespoň v nějakém množství se s ním setká prakticky každý z nás. Organismu jej můžeme dodávat:

  • Díky konzumaci všech komplexních bílkovin (vejce, maso, mléčné výrobky, obiloviny, luštěniny). Ve 100 g bílkovin dodáme tělu asi 1–2 g tryptofanu. Jedná se o tryptofan ve vázané formě, jeho vstřebání do krve je proto pomalejší.
  • Pomocí doplňků stravy. V jedné kapsli najdeme nejčastěji asi 200–500 mg volného tryptofanu. Podání volného tryptofanu za účelem zvýšení jeho hladiny v mozku je často výhodné, protože konzumace běžných zdrojů bílkovin (které samozřejmě tryptofan obsahují také) může nakonec jeho hladinu v mozku dočasně snížit – je to především z důvodu konkurence mezi tryptofanem a dalšími aminokyselinami přítomnými v běžných zdrojích bílkovin. Takže ačkoliv samozřejmě tryptofan ze stravy u zdravých osob zcela dostačuje k dlouhodobému udržování hladiny tryptofanu v mozku, u osob, které mají problémy s usínáním, může být volný tryptofan v podobě suplementů výhodný

Jak nám tryptofan ovlivňuje běžný život?

Díky tvorbě serotoninu a melatoninu má tryptofan značný účinek na činnost centrální nervové soustavy. Má vliv mimo jiné na:

  1. náladu
  2. kvalitu a délku spánku
  3. subjektivně pociťovanou únavu
  4. pozornost
  5. kognitivní schopnosti a paměť

Z toho důvodu máme k dispozici řadu studií, které ukazují na to, že podávání tryptofanu v dávce 1–5 g může mít řadu pozitivních účinků:

Tryptofan může ovlivnit náladu, spánek i sportovní výkon.

Jak tryptofan ovlivňuje sportovní výkony?

Větvené aminokyseliny (BCAA) vedou s tryptofanem v těle každého z nás nelítostný souboj o to, kdo se dostane do mozku. Podáním větvených aminokyselin BCAA tak můžeme ovlivnit hladinu tryptofanu v mozku (snížit ji) a naopak. To může mít na sportovní výkon značný vliv, protože serotonin vznikající z tryptofanu je spojen se subjektivně vnímanou únavou – a to při výkonu není úplně ideální.

Pokud se podíváme na reálné experimenty, vyplývá nám z toho asi následující:

  1. Podání větvených aminokyselin BCAA před výkonem doopravdy může vést k subjektivně nižším projevům únavy. Díky tomu pro nás zátěž bude snesitelnější.
  2. Neznamená to ale, že nám díky nim ihned vzroste celkový sportovní výkon, k tomu totiž vůbec nemusí dojít.
  3. Volný tryptofan ve formě doplňků stravy bychom však neměli užívat před sportovní zátěží, jelikož bychom si mohli celý trénink či závod (minimálně subjektivně) ztížit.

Pokud vám jde o sportovní výkon a chcete zařadit do své stravy tryptofan, nechte si jej raději až na pozdní hodiny před usnutím, kdy vám jeho podání opravdu může pomoci s odpočinkem, se spánkem a s regenerací. Konzumace během dne či před sportovním výkonem by totiž mohla vést k sedativním (uspávacím) účinkům.

Tryptofan může pomoct se spánkem a odpočinkem, není ale pro každého

Pokud jsme zdraví jedinci, kteří nemají problém s kvalitním spánkem, s depresemi či úzkostmi, pravděpodobně nám dodatečný příjem tryptofanu nic lepšího nepřinese. Profitovat z něj však mohou:

  1. Starší lidé, kteří mají problémy se spánkem či s usínáním a s častým probouzením během noci.
  2. Všechny další osoby, které mají se spánkem potíže (zde je však výhodnější hledat pravou příčinu tohoto problému na místo řešení pouhého následku).
  3. Lidé mající sklony k úzkostem a depresím.

Kolik tryptofanu je dost a jaký vybrat?

Tryptofan dnes můžeme sehnat zcela běžně, přičemž se v současné době již dominantně vyrábí fermentačními procesy, proto je jeho podávání možné i u veganů a osob na rostlinné stravě.

  • Pokud užíváme tryptofan za účelem podpory spánku, v mnoha případech stačí již dávka 1 g asi 30–90 minut před plánovaným ulehnutím ke zkrácení času potřebného k usnutí a k lepší subjektivně vnímané kvalitě spánku.
  • Dávky tryptofanu překračující 5 g denně (70–200 mg tryptofanu na 1 kg váhy) již nejsou doporučovány, jelikož mohou vést k řadě vedlejších účinků (nevolnost, třes), přičemž již nijak nepřispívají k vyšší účinnosti tryptofanu směrem k vyšší kvalitě spánku.
  • Některé studie ukazují, že vyšší hladiny tryptofanu v mozku lze docílit také současným příjmem sacharidů. A tak nám sacharidy navečer nemusí narušit dietní plán, a navíc mohou pomoci také spokojeně usínat.

Účinnější variantou je podávání 5‑HTP (5‑hydroxytryptofan, látka, která se v těle z tryptofanu tvoří), ze kterého se serotonin a melatonin může tvořit ještě podstatně rychleji v porovnání s tryptofanem. Na rozdíl od tryptofanu se však v České republice vyrábět nesmí, lze jej maximálně dovážet (a následně prodávat) ze zemí EU, kde je jeho výroba povolena. 

Stejně tak je možné pro podporu spánku sáhnout ihned po konečném produktu metabolické přeměny, melatoninu, o kterém si můžete  přečíst v článku Jak se dobře vyspat? Máme pro vás řešení jménem melatonin.

Co si z toho vzít?

  • Tryptofan je esenciální aminokyselina, která společně s dalšími aminokyselinami tvoří přirozenou součást svalové hmoty, zároveň se z ní tvoří serotonin a melatonin.
  • Serotonin a melatonin ovlivňují náladu a únavu, mají vliv na spánek a cirkadiánní rytmy, mohou také ovlivňovat pozornost a další kognitivní funkce.
  • Podávání tryptofanu může podpořit náladu a pomoci bojovat s projevy deprese a úzkosti, zároveň podporuje délku a kvalitu spánku.
  • Naopak při sportovním výkonu nám tryptofan příliš nepomáhá, jelikož z něj vznikající serotonin může navodit vyšší subjektivně vnímanou únavu. Proto bychom se mu před výkonem měli vyhnout, se snížením subjektivně vnímané únavy mohou ovšem naopak pomoci větvené aminokyseliny BCAA.
  • Pro podporu usínání a dobré nálady podávejte dávky tryptofanu ve formě doplňků stravy v rozmezí 1–5 g denně, začněte raději na nižších dávkách. Pro tyto účely se vám bude hodit tryptofan ve volné podobě, jelikož z běžné stravy není možné jej získat v takovém množství. Osoby užívající různá antidepresiva a hypnotika by však užívání volného tryptofanu měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem. 
Základní suplementy na cvičení, které má smysl užívat
Základní suplementy na cvičení, které má smysl užívat
Do kterých suplementů se vyplatí investovat, které jsou populární bez příčiny a které jsou naopak vyloženě peníze spláchnuté do záchodové mísy?
Proč bez spánku nerostou svaly a nehubneme? 6 tipů, jak se královsky vyspat
Proč bez spánku nerostou svaly a nehubneme? 6 tipů, jak se královsky vyspat
Spánek je pro nás velmi důležitý, a to nejen kvůli tomu, aby jste kvalitně regenerovali, ale také proto, abyste mohli pracovat a manipulovat se svojí hmotností. Jak na to?
Jak by mělo vypadat perfektní potréninkové jídlo a suplementace?
Jak by mělo vypadat perfektní potréninkové jídlo a suplementace?
Stále dokola slýcháme, co by mělo dokonalé potréninkové jídlo obsahovat a stále jsou na to odlišné názory. Dali jsme dohromady vše, co věda ví, a sepsali pro vás kompletní návod na dokonalou potréninkovou výživu a suplementaci!
Nejúčinnějších látky pro podporu spánku
Nejúčinnějších látky pro podporu spánku
Kvalitní spánek je klíčový pro naše zdraví, úspěšné hubnutí i nabíraní svalové hmoty! Co ale dělat, když už nic nezabírá, nemůžeme usnout a skoro jsme už zapomněli na to, jaký je pocit, pořádně se vyspat?
Jak jíst, trénovat a suplementovat pro udržení svalů během diety?
Jak jíst, trénovat a suplementovat pro udržení svalů během diety?
Mám trénovat jinak, když chci hubnout? Lehké váhy, víc opakování... A co sacharidy, ty moc nemůžu, že? A kreatin co, ten mám vyřadit? Tolik zmatení pro nic. Uvádíme vše na pravou míru. A k tomu i pár praktických, konkrétních rad, které můžeš začít aplikovat už dnes.
Nedostatek hořčíku: jaké jsou příznaky a jak jej doplnit?
Nedostatek hořčíku: jaké jsou příznaky a jak jej doplnit?
Optimální hladina hořčíku v organismu dokáže bojovat proti křečím, únavě nebo proti svalovému poškození plynoucího z tréninků, závodů či zápasů. Jak vyzrát na optimální hladinu hořčíku, poradí dnešní článek.
Nedostatek zinku: akné, přibírání i nižší hladina testosteronu
Nedostatek zinku: akné, přibírání i nižší hladina testosteronu
Zinek je jednou z velmi opomíjených minerálních látek ve výživě sportovců, která ale může mít opravdu silnou schopnost ovlivnit vaši výkonnost a pracovat i se silovými schopnostmi nebo s produkcí hormonů. Proč se může vyplatit suplementovat zinek?
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Všichni chceme být produktivní, ale den je nám krátký. Jako nejlepší řešení se zdá obětovat pár hodin spánku. Je to ale dobrý nápad? Co když si naopak škodíme? Přečtěte si, jak může deficit spánku působit na naše zdraví, stravování nebo hubnutí!
Trápí tě únava a křeče? Možná ti chybí hořčík
Trápí tě únava a křeče? Možná ti chybí hořčík
Trápí vás chronická únava, časté křeče nebo dlouhodobý nedostatek energie? Může to být nedostatkem hořčíku.
Základní suplementy pro svalový růst. Jaké vybrat a jak je správně používat?
Základní suplementy pro svalový růst. Jaké vybrat a jak je správně používat?
Jaké základní suplementy by neměly chybět v poličce každého silového sportovce usilujícího o růst svalů? Seznamte se se základními suplementy pro svalový růst.
Co je cirkadiánní rytmus a jak nám může zlepšit život?
Co je cirkadiánní rytmus a jak nám může zlepšit život?
Naše tělo se řídí podle cirkadiánního rytmu. Tělesné nastavení není radno obcházet, můžete si akorát zadělat na problém. Podívejte se, jak tento rytmus funguje, co ho udává a jak ho můžete sami podporovat, abyste se ve vašem těle cítili lépe.
Melatonin: hormon spánku. Jaké má další účinky?
Melatonin: hormon spánku. Jaké má další účinky?
Čekají vás státnice, důležitý pohovor nebo cesta přes několik časových pásem? Spolehněte se na melatonin a dejte sbohem probdělým nocím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?