Tuňák vs. losos z pohledu výživy

31. 8. 2022
Komentáře
Tuňák vs. losos z pohledu výživy
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Ryby jsou (resp. měly by být) neodmyslitelnou součástí pestrého a zdravého jídelníčku. Mimo to, že jsou zdrojem kvalitních bílkovin a tuků, obsahují i spoustu dalších živin, které mohou být prospěšné pro celkové zdraví organizmu.

Tuňák i losos patří mezi častou volbu těch, kteří se snaží zvýšit konzumaci ryb. Obě ryby jsou běžně k dostání v obchodech, buď jako čerstvé, v plechovkách jako doplněk k salátům, nebo v krajním případě zmražené. Čerstvá ryba je vždy nejlepší volbou. V tomto článku se podíváme na to, jaké jsou mezi tuňákem a lososem rozdíly a podle čeho zvolit, která je pro vás vhodnější.

Co se v článku dozvíte?

  • Jak důležité je pravidelně konzumovat ryby?
  • Je mezi lososem a tuňákem rozdíl v obsahu makroživin?
  • Je mezi lososem a tuňákem rozdíl v obsahu mikroživin?
  • Proč je důležité řešit původ suroviny?

Jak důležité je pravidelně konzumovat ryby?

Pravidelná konzumace ryb (alespoň 2x týdně) přináší mnohé benefity. Jednak přijmete porci kvalitních bílkovin, v případě lososa také tuků bohatých na omega‑3 mastné kyseliny, ale také minerálních látek avitaminů. Losos je cenným zdrojem vitaminu D, který je nutný pro vstřebávání vápníku a zdraví kostí, ale také pro optimální funkci imunitního systému a funkci mozku.

obrázek z istockphoto.com

Jak se losos a tuňák liší v obsahu makroživin?

Oba druhy ryb jsou dobrou volbou, jak si zpestřit jídelníček. Mohlo by se zdát, že budou mít výživově velmi podobné hodnoty, najdou se ale i rozdíly.

Tuňák

Je poměrně velká dravá ryba, loví se na volném moři. Jeho maso obsahuje vysoké množství bílkovin, poměrně malé množství tuků a ve srovnání s lososem má nižší energetickou hodnotu. Z pohledu makroživin bude lepší volbou pro ty, kteří se snaží snížit svůj energetický příjem v průběhu dne. Obsah makroživin shrnuje následující tabulka (100 g steaku z tuňáka):

Bílkoviny23 g
Sacharidy0 g
Tuky6 g
Energie144 kcal

zdroj: kaloricketabulky.cz

Losos

Je menší rybou než tuňák, má charakteristicky zbarvené maso do oranžova, díky obsahu karotenoidu astaxanthinu. Je tučnou rybou, oproti tuňákovi má menší tendenci vysušení při tepelné úpravě, díky přirozenému obsahu tuku zůstává šťavnatý. Loví se buď na otevřeném moři, nebo na farmách. Tuk v něm obsažený je zdraví velmi prospěšný, z tohoto pohledu je vhodnou volbou pro ty, kteří se snaží zlepšit své celkové zdraví. Obsah makroživin je znázorněn v tabulce:

Bílkoviny19 g
Sacharidy0 g
Tuky16 g
Energie233 kcal

zdroj: kaloricketabulky.cz

obrázek z www.rawpixel.com

Jak se losos a tuňák liší v obsahu mikroživin?

Vzhledem k tomu, že je losos tučnější, obsahuje větší množství vitaminu D, který se v tucích rozpouští. Obě ryby jsou cenným zdrojem minerálních látek jako jód, zinek, draslík, železo, obecně je však losos na obsah těchto látek a také obsah omega‑3 mastných kyselin několikanásobně bohatší.

Obsah omega‑3 mastných kyselin (mg/100 g)

Losos z farmy

2130

Divoký losos

1120

Tuňák žlutoploutvý

91

Dbejte na původ suroviny!

Původ ryb byl v posledních letech poměrně diskutovaným tématem. V případě lososa existuje rozdíl mezi volným odchytem a farmovým chovem. Některé zdroje poukazují na to, že lososi z farem obsahují sice o něco více zdraví prospěšných omega‑3 mastných kyselin než divoký losos, ale na úkor zvýšené koncentrace omega‑6 mastných kyselin, které jsou pro zdraví nezbytné, ale při výrazném nepoměru vůči omega‑3 (násobně větší než 4:1) mohou působit zánětlivě.

V případě tuňáka je tématem obsah rtuti, který se obvykle zvyšuje s velikostí ulovené ryby. Rtuť je závislá na rybách, které tuňák konzumuje a které mohly být předem kontaminovány. Nabízí se tedy úvaha, že větší tuňák uloví větší množství ryb, které mohou rtuť obsahovat. Některé práce se tímto tématem zabývaly, došly k závěru, že některé ulovené ryby několikanásobně převyšovaly horní mez pro obsah rtuti. Na pozoru by měly být hlavně těhotné ženy a malé děti, steak z tuňáka by si tyto skupiny lidí měly odpustit.

Na závěr

Pokud chcete zařadit do jídelníčku kvalitní ryby, jsou tuňák i losos dobrou volbou. Každá ryba má svá pro a proti. Hledáte‑li optimalizaci zdraví, zvolte (ideálně) lososa z volného moře, podpoříte zdraví nervové a oběhové soustavy díky vysokému obsahu omega‑3, k tomu dodáte tělu důležité vitaminy a minerální látky. Tuňák zase vyniká obsahem kvalitních bílkovin pro obnovu a novotvorbu svalové hmoty při nižším obsahu kalorií na porci. Jako ideální zdá se kombinace obou ryb a jejich pravidelné zařazení do jídelníčku.

Mořská sůl, ryby nebo mléko. Co jíst pro zdravou a funkční štítnou žlázu?
Mořská sůl, ryby nebo mléko. Co jíst pro zdravou a funkční štítnou žlázu?
Znáte potraviny, které vám zajistí optimální funkčnost štítné žlázy? Klíčovou roli hraje zastoupení některých minerálních látek, jako je jód, selen, železo či zinek. Pozor si dejte i na dlouhodobou lowcarb stravu.
Nechutnají mi ryby. Dají se v jídelníčku nahradit?
Nechutnají mi ryby. Dají se v jídelníčku nahradit?
Ryby jsou bezesporu nutričně hodnotnou součástí jídelníčku. Ovšem i lidé, kteří je jíst nemohou nebo jednoduše nechtějí, samozřejmě stále mohou jíst zdravě. Jak je možné ryby nahradit a jaké potraviny preferovat?
Makroživiny - zdroj životní energie
Makroživiny - zdroj životní energie
Z potravin dostáváme do těla nepřeberné množství nejrůznějších látek, z nichž nejvýznamnější část tvoří makroživiny. Mezi základní makroživiny patří takové látky, které konzumujeme ve velkém množství a které zároveň tělo vyživují a dodávají mu energii. Mluvíme‑li o základních makroživinách, myslíme tím zpravidla bílkoviny (proteiny), sacharidy a tuky (lipidy). V tomto článku si jednotlivé makroživiny rozebereme více do detailu a zmíníme jejich základní význam ve výživě jak sportovců, tak běžné
Je losos z farmy nebo tuňák z konzervy pro naše tělo toxickou hrozbou?
Je losos z farmy nebo tuňák z konzervy pro naše tělo toxickou hrozbou?
Je důvod k obavám z údajně toxického rybího masa? Pojďme společně zjistit, jak vybrat skutečně kvalitní rybí maso.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?