Ondřej Klein

Ondřej Klein

Absolvent programu Regenerace a výživa ve sportu (MUNI - FSPS), Redaktor magazínu Aktin.cz, specialista na výživu, nadšený fotograf

  • “Dobrý den, prakticky se jednalo o výzkumnou skupinu v konkrétní studii, která ukázala, že nejlepších výsledků dosáhla HP6 skupina s větší frekvencí jídel za den (6) a adekvátním příjmem bílkovin. Obecně by se měl příjem bílkovin v období hubnutí lehce navýšit pro zachování, co největšího množství svalové tkáně. Příjem bílkovin se odráží na povaze sportu (frekvence, objem a intenzita tréninku). Pokud trénujete například 3x týdně silově, bude Vám bohatě stačit příjem bílkovin v rozmezí 1,6-2,0 g/kg/th za den.”

  • “Zdravím Vás, velice komplexní článek zabývající se příjmem bílkovin ve vztahu k tréninku máme pro bližší seznámení se s problematikou tady: https://aktin.cz/fakta-misto-dohadu-kolik-bilkovin-mame-jist-a-kolik-jich-skutecne-vyuzijeme. Ale abych Vám odpověděl. Důležitý je celkový příjem bílkovin během dne, a také po tréninku k zahájení včasné regenerace (oceníte zejména pokud trénujete vícekrát denně nebo máte celkově náročnější tréninkový režim). Bohatě při váze 85 Kg postačí příjem bílkovin ve výši 1,4-2,0 g/kg/th (max. kolem 2,2 g/kg/th - při opravdu velmi vysokém tréninkovém objemu). Těch 280 gramů bílkovin za den je opravdu zbytečně moc. Osobně bych se držel v pohodě na hodnotách do 2 g/kg, tedy kolem 170g bílkovin za den a zbytek dle preferencí. Tuky by však měly být přijímány v rozmezí 20-30 % CEP, na to také pamatujte. Ať se daří!”

  • “Děkujeme za doplnění Josefe :)”

  • “Máte pravdu, viz níže a další články u nás na magazínu.”

  • “Nikdy energetický metabolismus nefunguje pouze z jednoho zdroje, vždy je to jejich kombinace. Obecně platí, že se stoupající intenzitou roste využití sacharidů jako energetického zdroje a s klesající intenzitou zatížení roste využívání tuků jako paliva pro výkon. Sledování tepové frekvence je tedy určené pro optimální zónu, kdy se více používají tuky jako palivo.”

  • “Dobrý den Lucko, jako do Říma vede spoustu cest, tak k hubnutí se také můžeme dostat několika způsoby. Odpověď hubnutí se skrývá ve správně nastavené stravě, na které budete rozumně hubnout, společně s tréninkovým plánem, který by pro přeměnu postavy měl být převážně silový. Většinou stačí během hubnutí silový trénink. Někomu však vyhovují menší váhy s větším počtem opakování a zařazením kardia. Jde o to poznat, co vám vyhovuje a funguje lépe jako jednotlivci. Každopádně bych se vyvaroval častému přeskakování mezi typy tréninku. Vyberte si směr, kterým se vydáte, držte se ho, kontrolujte progres a případně po 2-3 měsících tréninkový program upravte.”

  • “Děkuji, jsem rád, že se článek líbí.”