Účinky solných lamp: pomoc s léčbou astmatu, či pouhá dekorace?

Komentáře
Účinky solných lamp: pomoc s léčbou astmatu, či pouhá dekorace?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Solné lampy nebo také himalájské lampy se vyrábějí umístěním žárovky do kusů růžové himalájské soli.
  • Populárními se staly především v 80. letech, nyní se ale jejich trend opět vrací.
  • Důvodem jsou jejich předpokládané zdravotní přínosy a relaxační atmosféra.

Dekorace vyskytující se v lázních, relaxačních centrech, ale také jako klasická domácí výzdoba. To je himalájská solná lampa. Její slabé, uklidňující světlo, způsobené kombinací žárovky umístěné uvnitř lampy právě z himalájské soli, nemá být podle jejich příznivců jediným benefitem – mnozí věří, že pomáhá od vyléčení astmatu až po “detoxikaci” místnosti. V tomto článku se dozvíte, jestli jsou její účinky pouze relaxačně vizuální nebo zda mají tyto lampy podložené zdravotní přínosy, popřípadě jaké.

Jak to s nimi vlastně funguje…

Jak jsme zmiňovali výše, lampy jsou vytvořeny růžovou himalájskou solí, obvykle původem z Pákistánu (ačkoli na internetu naleznete mnoho napodobenin s klasickou solí, jež byla v rámci výroby obarvena). Po modelaci jsou z nich vydlabané drobné otvory uprostřed, jako prostor pro umístění žárovky. Díky tomu vydávají lampy tak jedinečnou a uklidňující jantarovou záři.

Jejich výrobci tvrdí, že růžová sůl uvolňuje záporné ionty, které pomáhají čistit a zlepšovat kvalitu vzduchu v místnosti, kde se lampa právě nachází. Kromě teorie čistšího vzduchu mnozí věří, že ionty mohou zvýšit vaši energetickou hladinu, zlepšit spánek, náladu, a dokonce snížit příznaky alergie či astmatu.

Z pohledu vědy je to bohužel trochu jinak:

Výhody negativní ionizace vzduchu byly objeveny už ve studii z roku 1998 o sezónní afektivní poruše (SAD). Ta poměrně jasně ukázala, že vysoce intenzivní léčba negativními ionty může snížit chronickou depresi a SAD. Dosud ovšem neexistují žádné vědecké studie o schopnosti himálajských solných lamp produkovat právě tyto záporné ionty. Informační centrum negativních iontů se dokonce pokusilo otestovat jejich množství uvolňovaných solnými lampami. Výsledkem byla sotva změřitelná emise.

Z toho důvodu nemůže platit ani další často uváděné tvrzení, že himalájské solné lampy zlepšují náladu. Lidské studie zkoumající tvrzení týkající se psychologických účinků ionizace vzduchu nenalezly kvůli nízké produkci žádné potvrzené účinky na náladu nebo pocity pohody. S pročištěním ovzduší by měl souviset také fakt lepšího a kvalitnějšího spánku. Přezkum účinků ionizace vzduchu na spánek však nenašel důkazy o příznivém účinku, ačkoli atraktivní relaxační atmosféra lamp společně s meditací může dojít i ke snížení míry stresu a tím zlepšení právě spánkové rutiny.

Dalším tvrzením výrobců solných lamp je, že tyto produkty pomáhají snižovat respirační příznaky u pacientů s astmatem nebo chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). Ačkoli existují studie zabývající se účinností solné terapie u těchto onemocnění nejsou bohužel příliš kvalitní a bude zapotřebí dalšího výzkumu, aby bylo možné říci, zda je haloterapie účinná nebo ne.

A stejně tak je tomu i u výroků se zlepšením kvality vnitřního ovzduší. To je podle EPA jedním z pěti hlavních environmentálních zdravotních rizik, špatná kvalita vnitřního vzduchu totiž vede zdravotním problémům, zejména u dětí. Jelikož solné lampy nevytvářejí dostatek záporných iontů, nepomohou ani s eliminací těchto toxinů.

Účinky solných lamp: pomoc s léčbou astmatu, či pouhá dekorace?

Skutečné benefity solných lamp

  • Vytvářejí příjemnou atmosféru: napomáhají vytvořit relaxační atmosféru, která vám pomůže uvolnit se. V důsledku toho může dojít i ke snížení míry stresu či zlepšení spánku i nálady (pro zintenzivnění doporučujeme doplnit řízenou relaxací, např. meditací, mindfulness…)
  • Atraktivní dekorace: pokud sedí do vkusu, mohou být určitě zajímavým prvkem vašeho domova.
  • Mohou pomoci omezit ostré světlo ve večerních hodinách: použití tlumeného světla z himalájské solné lampy může pomoci podpořit ospalost na konci dne, pokud ji použijete jako náhradu jasných elektrických světel.

Stojí to za to?

Odpověď na tuto otázku bohužel není univerzální. Vzhledem k tomu, že neexistuje žádný důkaz o zdravotních benefitech himálajských solných lamp si jej kvůli nim rozhodně nekupujte a poraďte se o vhodné léčbě a případné podpůrné terapii svých problémů s lékařem.

V případě, že byste si je ale chtěli koupit především kvůli vzhledu či možným relaxačním schopnostem z tlumeného světla, není na škodu přidat je do svého domova. Zda zvolíte dražší lampu vytvořenou z opravdové himalájské soli či levnější (ale na pohled stejnou) se solí obarvenou, je už na vás.

Co si z toho vzít? 

Himalájské solné lampy jsou krásnou dekorací, s níž si můžete zútulnit váš domov. Mezi další plusy patří i podpoření přípravy na spánek v rámci využití jejího využití ve večerních hodinách namísto jasných elektrických světel. Za zdravotními tvrzeními souvisejícími s himálajskými solnými lampami ovšem neexistují žádné důkazy, ať už se jedná o ionizaci vzduchu či pomoc při léčbě respiračních onemocnění.

Bachovy kapky: zázrak, nebo navoněné placebo?
Bachovy kapky: zázrak, nebo navoněné placebo?
Bachovy kapky zažívaly, jako alternativní "léčebná" metoda, boom zejména na konci minulého století – dnes se ale tento trend opět vrací. Vyplatí se do těchto esencí investovat, nebo se jedná jen o promyšlený marketing prodejců?
Benefity čtení knih: bystrá mysl, empatie a méně stresu
Benefity čtení knih: bystrá mysl, empatie a méně stresu
Knihy, vzhledem ke stále modernějším technologiím, v dnešních dnech z života lidí takřka zmizely, což je ovšem velká škoda. Jaké benefity vám čtení knih přinese, se dozvíte v novém článku.
9 tipů, jak zlepšit spánek
9 tipů, jak zlepšit spánek
Kvalita spánku se za poslední desetiletí značně zhoršila, přitom je tento odpočinek pro naše zdraví zcela zásadní. V tomto článku jsme si pro vás připravili 10 tipů, díky nimž zrychlíte usínání, zkvalitníte svou spánkovou rutinu a tím také velice jednoduše zlepšíte váš fyzický i psychický stav!
Pomáhá terapie červeným světlem se sportovní regenerací?
Pomáhá terapie červeným světlem se sportovní regenerací?
Terapie červeným světlem je stále populárnější metoda, která nachází využití nejen ve sportu. Jak podporuje regeneraci a má potenciál zvýšit sportovní výkonnost?
Aromaterapie: Voňavé léčebné postupy s mnoha benefity
Aromaterapie: Voňavé léčebné postupy s mnoha benefity
Aromaterapie je známá již tisíce let – jaký má však na tyto alternativní postupy názor současná věda? Může terapie pomocí vůní skutečně tišit bolest, snižovat míru stresu a pomáhat při potížích se spánkem?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.