Úpal vs. úžeh: není úraz jako úraz

ověřil/a Mgr. Kristýna Kovářová
Komentáře
Úpal vs. úžeh: není úraz jako úraz
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • I když se to nezdá, úpal a úžeh řadíme do kategorie úrazů.
  • Jedná se o fenomény nejčastěji se vyskytující v letních horkých dnech.
  • Existuje pár hlavních zásad, které by měly pomoci předejít úpalu a úžehu.

O co se vůbec jedná

Letní dny jsou v plném proudu, hodnoty na teploměru se stále zvyšují a my se kvůli horku a vedru budeme muset s největší pravděpodobností vyrovnat se dvěma častými fenomény teplého počasí. Jedná se o úpal a úžeh. A i když se to na první pohled nezdá, úžeh i úpal řadíme do skupiny celkových termických úrazů, tedy úrazů postihující celý organismus. Jde o tzv. úrazy horkem, kdy se celý organismu ocitne ve stavu přehřátí. Hlavní příčinou bývá pohyb v prostředí s nadprůměrnou teplotou v kombinaci s vykonáváním fyzicky náročné aktivity. Navíc k tomu může dopomoci pobyt v neprodyšné místnosti či dopravním prostředku či v případech zanedbání pitného režimu, tedy dehydrataci. Úpal či úžeh vzniká nadměrnou tvorbou tepla v souběhu s nedostatkem tekutin a minerálních látek. V této chvíli se tělo začne přehřívat a enormně potit a náš organismus jej už nebude schopen dostatečně rychle a efektivně ochlazovat. 

Úpal

Důvodem, proč úpal vzniká, je velké horko v okolním prostředí, ve kterém se jedinec nachází. Vedro může být způsobeno přírodními jevy, a to podnebím či počasím a nebo kvůli působení lidského faktoru, a to pobytem ve stísněných místnostech či dopravních prostředcích. Úpal tedy může vzniknout i bez přímého působení slunečních paprsků. Příčinou se nejčastěji stává příliš mnoho vrstev oblečení nebo narušení termoregulace (např. tukovou tkání). Kvůli tomu může organismus postiženého selhat a zkolabovat. Dále zde hrají obrovskou roli tekutiny, konkrétně jejich dostatečný a adekvátní přísun. Pokud je jí málo, lidský pot nemá šanci se vůbec vytvořit, a tím nedochází k průběžnému ochlazování organismu. 

Příznaky úpalu

Základními příznaky úpalu jsou horečka, nevolnost, bolest hlavy, prudká žízeň, celková slabost, pocity na zvracení nebo dokonce zvracení. Postupně může přicházet i dezorientace až ztráta vědomí. Postižený bývá v obličeji nezvykle červený, což se ale postupem času může změnit v pobledlost. V krajních případech se zpomaluje tep a dýchání a lze dojít k úplné zástavě . Tělesná teplota člověka se při úpalu může vyšplhat až ke 42 °C.

První pomoc

Předlékařská první pomoc je založena na nezbytné nutnosti postupně snižovat tělesnou teplotu postiženého. Rozhodně tím není myšleno zavřít jej do mrazáku, ale spíše jej přemístit do chladnějšího prostředí zaopatřeného stínem s možností zdvihnout dotyčnému nohy. Dále je vhodné zchladit tělo postiženého například sprchováním či koupelí studenější vodou. Pokud to v tu chvíli není možné, je na místě využít obkladů s jejich aplikací zejména na týl a do podpaží a třísel. Jako poslední je doporučováno přimět postiženého vypít chladný nápoj. V těžších případech silného přehřátí a následné zástavě dýchání a krevního oběhu by zachraňující měli rychle začít s resuscitací a okamžitě zavolat odbornou pomoc. 

Úžeh

Jak poznat, že se nejedná o úpal, ale o úžeh? Na rozdíl již od zmiňovaného úpalu, který může vzniknout i bez přímého vystavení se slunečním paprskům, úžeh je zapříčiněn přímým působením slunečního svitu, a to na odhalené části těla. Z praxe se jedná zejména o části hlavy. K tomu je navíc vhodné dát si pozor na vliv infračervené a ultrafialové složky slunečního záření na pokožku, který může být u zrodu popálenin prvního až druhého stupně. 

Příznaky úžehu

Příznaky úžehu jsou dosti podobné těm úpalovým, ovšem tyto mohou přijít až se zpožděním, zejména se tak děje v nočních hodinách. Kromě již dříve popisovaných se navíc může objevit ztuhnutí šíje a velmi opálená, až spálená, kůže od slunce.

První pomoc

Předlékařská první pomoc je opět obdobná jako v případě úpalu. Tedy v danou chvíli je vhodný okamžitý přesun postiženého do místa nepůsobení přímého slunečního záření. Dále je znovu na místě pozvolné ochlazování. K tomu může pomoci sprcha či koupel a nebo přikládání studených obkladů na hlavu, krk, játra a končetiny a taktéž podávání studeného pití po jeho malých dávkách. Stále je však nutno dbát na postupné chlazení organismu postiženého, aby se předešlo možnému teplotnímu šoku. 

Úpal vs. úžeh: není úraz jako úraz
Image by Freepik

Jaké jsou tedy hlavní rozdíly?

ÚpalÚžeh
Organismus je přehřátý i bez působení slunečních paprskůOrganismus je přehřátý kvůli působení slunečních paprsků
Příznaky se objevují okamžitěPříznaky se objevují se zpožděním
Při první pomoci je vhodné zvednout nohy postiženéhoPři první pomoci není nutné zvednout nohy postiženého

Kdo by měl být nejvíce opatrný

Oba 2 zmiňované úrazy se mohou stát rizikovými pro každého z nás. Zejména pro ty, kteří se vyskytují ve vysokých teplotách a na přímém slunci bez dodržování ochranných zásad a pravidel (viz níže). Existují však skupiny lidí, které by si měly dát větší pozor na tyto fenomény. Řadíme sem tyto vlivné faktory: 

  1. Chronické onemocnění (onemocnění plic, srdce, diabetes) – obecně zvyšují riziko úpalu a úžehu
  2. Léky – některé z nich znesnadňují zadržování vody v těle, což by mohlo u jejich uživatelů zapříčinit zvýšení rizika úpalu 
  3. Věk – starší lidé obecně snášejí vysoké teploty špatně, proto by měli být v horkých dnech opatrnější. Nejrizikovější skupinou jsou však novorozenci, kteří ještě neumějí termoregulovat a proto jim vedra mohou způsobit vážné zdravotní potíže

Prevence úpalu a úžehu

Abyste si byli jisti, že se úpalu či úžehu vyvarujete, musíte si ohlídat a dodržet pár základních zásad a pravidel. Mezi ně patří tyto:

  • Dostatečná hydratace (pozor na tekutiny, které spíše dehydratují: káva, alkohol)
  • Výběr adekvátního oblečení - v teplých dnech se osvědčuje vzdušné oblečení z lehkých materiálů, které dobře odvádí pot a zároveň umožňuje proudění vzduchu
  • Nošení pokrývky hlavy
  • Výběr a aplikace vhodného opalovacího krému
  • Správné načasování fyzické aktivity
  • Čas pobytu na slunci (denní doba a počet hodin)

Co si z toho vzít? 

Úpal a úžeh se řadí do úrazů postihujících celý organismu, kterým, i když o nich dobře víme, řada z nás opakovaně podlehne každý rok. Oba fenomény jsou převážně zapříčiněné pobytem ve vysokých teplotách bez adekvátního dodržování základních pravidela zásad, jako je například dostatečný pitný režim či volba správného oblečení. 

I když máte léto rádi a těšíte se na něj celý rok, určitě není na škodu v jeho průběhu dbát a respektovat i jeho možné negativní působení a tím se vyvarovat zbytečným zdravotním obtížím. 

Zdravé opalování: 5 tipů, jak na něj
Zdravé opalování: 5 tipů, jak na něj
Co by to bylo za léto bez pořádné opalovačky. Jaké jsou účinky letního slunce na lidské tělo, z čeho můžeme těžit a může pro nás být pobyt na slunci nebezpečný?
“Alergie” na slunce: proč vzniká a jak se chránit?
“Alergie” na slunce: proč vzniká a jak se chránit?
Už vám někdy po pobytu na slunci vyskákala na exponovaných místech nepříjemná vyrážka, nebo dokonce bolestivé puchýře? Možná máte ke slunečnímu záření zvýšenou citlivost – co tento stav způsobuje, a jak mu předcházet, se dozvíte v novém článku.
Jak vybrat opalovací krém
Jak vybrat opalovací krém
Léto je tady a s ním i potřeba dostatečné ochrany před slunečním zářením! Tento článek poradí, jaký opalovák bude ten pravý, tedy jakou formu zvolit, na co si dát pozor u složení a další!
Správná ochrana před sluncem jako lék proti stárnutí kůže
Správná ochrana před sluncem jako lék proti stárnutí kůže
Slunění a letní opalování je až z 80 % zodpovědné za stárnutí kůže. Jak můžeme kůži účinně chránit a mohou nám pomoci i běžné potraviny?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Cviky na bederní páteř pro uvolnění i posílení
Cviky na bederní páteř pro uvolnění i posílení
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Cviky na krční páteř pro uvolnění i posílení
Cviky na krční páteř pro uvolnění i posílení
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!