Ušetřete si ostudu ve fitku! 10 zásad ohleduplného chování

Andy Pavelcová
Andy Pavelcová 2. 3. 2019 Poprvé publikováno 31. 7. 2017
Aktualizováno 2. 3. 2019
Uložit článek
Ušetřete si ostudu ve fitku! 10 zásad ohleduplného chování
obrázek z bustle.com

Ve fitku tráví většina z nás velké množství času. Chceme se tam cítit dobře a vzájemně se respektovat. Ne vždy tomu tak ale bývá.

Dvě holky se už patnáct minut kroutí před zrcadlem a pištivě se hádají, které jejich společné selfíčko je to nejlepší na instagramový příspěvek. Týpek vedle nich hlasitě řve při každém zdvihu a jeho kamarád na vedlejším stroji právě zjistil, že si zapomněl ručník, ale když už je tady, tak si to přece na těch strojích odcvičí i bez něj.

Pokud jdete do posilovny poprvé, měli byste vědět, jak se chovat tak, aby byla pro všechny přítomné posilovna příjemným zážitkem a abyste ze sebe neudělali úplného blbce.

A vůbec neuškodí, když si tyto zásady osvěží i ti, co do fitka už dávno chodí.

1. Kdo je na světě nejhlasitější?

Každý z nás si potřebuje občas hlasitě vydechnout nebo trochu ulevit.

Ale proboha, pokud řvete na celou posilovnu už v momentu, kdy vyháknete činku ze stojanu a hlasitě pokračujete při každém zdvihu, nikdo na to zvědavý nebude. I kdyby bylo fitko prázdné, ani té pěkné recepční to zrovna nádherné ráno neudělá.

Pokud nejste schopni udržet svůj hlas na uzdě, tak to asi trochu přeháníte. Držte si kontrolu nad váhou, kterou zvedáte, nenechte, aby váha měla pod kontrolou vás. Trénujte tak, abyste na sebe strhávali pozornost svou super formou, nikoliv hlasivkami.

Ušetřete si ostudu ve fitku! 10 zásad ohleduplného chování
obrázek z maltapersonaltraining.com

2. Fitko není callcentrum

Není nic otravnějšího než lidé, kteří se chodí do fitka vykecávat s kamarády po telefonu. Navíc u toho řvou, jakoby na někoho volali z balkónu, a nezapomenou do telefonu třikrát zmínit, že jsou právě ve fitku a tvrdě makají.

Vyřizujte si své osobní věci jinde a neřvěte na celou posilovnu. Co to je za cvičení, při kterém máte čas telefonovat nebo chatovat? To radši zůstaňte doma a ostatním nepřekážejte.

Ušetřete si ostudu ve fitku! 10 zásad ohleduplného chování
obrázek z cdn.newsday.com

3. Říká vám něco hygiena?

Možná to zní jako neustále omílané téma, které je všem jasné, pojďme si ale připomenout všechna pravidla, která se vážou k zásadám hygieny.

Čistý ručník jako základ

To, že byste měli mít vždycky v posilovně ručník, snad ani nemusíme zmiňovat. Není asi nic nechutnějšího než podědit stroj po někom, kdo na lavici nechal obrovskou skvrnu od potu. Vždycky trénujte s ručníkem.

Nestačí pouze to, že máte ručník. Ten musí být čistý. Stejně jako vaše oblečení. Možná, že vy to necítíte, ale několikrát použité a propocené oblečení nebo ručník je cítit na kilometry. Tím tuplem v letních měsících. Netrapte ostatní. Všechny věci pravidelně perte.

Používejte deodorant

Do posilovny se jdeme potit, to je jasné a s tím se počítá. Co si ale budeme povídat, stroje jsou na sebe dost namačkané a po půl hodince poctivého posilování zkrátka každý kolega ve fitku ocení, že se umíte navonět.

Pohorky nechte v šatně

Zní to možná až absurdně, ale existují lidé, kteří jsou v zimě schopní trénovat v posilovně v zimních botách, ve kterých právě přišli. V pohodě to není ani v těch letních, protože dovnitř nosíte špínu a písek, který neudělá radost ani ostatním cvičícím, ani uklízečce.

Je libo plíseň?

Noste ve sprchách a šatně pantofle nebo žabky. Veřejné sprchy jsou proslulé tím, že v nich s nejvyšší pravděpodobností chytíte nějakou plíseň a budete ji roznášet dál. Vhodnou obuví ochráníte nejen své nohy, ale i ostatní.

4. Ne každý sdílí váš hudební vkus

Můžete být fanoušky čehokoliv a do sluchátek si pouštět třeba Barbie Girl od Aqua, pokud vás to namotivuje, ale ostatní vaše nadšení nemusí sdílet.

Proto si muziku pouštějte zásadně do sluchátek a dejte si hlavně pozor, aby i přes sluchátka neřvaly na celou posilovnu. Za prvé to rozhodně není zdravé pro vaše uši a za druhé tím budete ostatní vážně štvát.

To samé platí pro pobrukování, pískání si a podobně. Možná totiž nemáte tak úžasný hlas, jak si myslíte.

Ušetřete si ostudu ve fitku! 10 zásad ohleduplného chování
obrázek z pinterest.com

5. Nehrajte si na trenéra

Všichni známe toho jednoho člověka z posilovny, který všechno ví a zná. A zpravidla se nebojí to ostatním dát najevo. Chodí dokola po tělocvičně a do všeho kecá, ačkoliv tomu sám mnohdy nerozumí.

„Tohle děláš blbě, na YouTube říkali, že to máš trénovat takhle...“. Víc vám ale neřekne. Není od věci občas poradit někomu, kdo zcela evidentně dělá cvik špatně a opravit mu chybu, která ubližuje jeho zdraví.

Ale neustále někomu kecat do techniky a provedení cviků z vás rozhodně oblíbence fitka neudělají. To přenechte profesionálním trenérům.

6. Trapné kecy? Ty si nechte do hospody

„Teda kočičko, ty máš sexy prdelku.“ nebo „Hej kotě, nechtěla bys tyhle dřepy zkusit i u mě doma?“ Kecy, které slýcháme od nabušených a sebevědomých týpků v posilovně neustále a otravují nejen nás, ale mnohdy i dotyčné slečny.

Pokud se ve fitku snažíte najít lásku svého života, klidně, ale potichu prosím.

7. Uklízejte po sobě

A tím se myslí všechno. Setřete pot z lavičky, uklízejte po sobě činky na místo, kam patří. Představte si nebohou paní uklízečku, která se s těmi činkami tahá po fitku.

Zásady správného chování nekončí ve fitku. Buďte ohleduplní i v šatně. Nenechávejte vlasy ve sprše, v umyvadle, neroztahávejte si oblečení po všech lavičkách, prázdné obaly od šampónu vyhoďte a proboha... oholte se doma! Na to nikdo není zvědavý.

Ušetřete si ostudu ve fitku! 10 zásad ohleduplného chování

8. Jste nemocní? Zůstaňte doma

Co si budeme povídat, ve fitku není úplně nejčerstvější vzduch. Všichni se potí, sotva dýchají a najednou tam přijde člověk, který je nachlazený nebo nemocný. Neustále kašle, smrká a prská bacily na ostatní a za týden tam chodí s rýmou úplně každý. A co si budeme povídat, pánové, co je horší, než jít do posilovny s rýmičkou!

Pokud jste nemocní, nechoďte do posilovny. Radši se pořádně vyležte nebo se projděte na čerstvém vzduchu.

9. Činka není vozembouch

Občas si každý naložíme trochu víc, než zvládáme. To je normální, protože fitko je přece o výzvách. Ale...

Pokud si pokaždé na činku naberete příliš moc a po každém zvednutí ji pustíte od hlavy až dolů na zem, většina návštěvníků z fitka z toho zrovna Vánoce mít nebude. V některých arénách nebo CrossFit halách je to možná běžné a byly pro to postaveny, ale v klasických posilovnách budete každého spíše otravovat.

10. Ohleduplnost nade vše

Nezabírejte ostatním dlouho stroje. Pokud si potřebujete rychle vyřídit důležitý hovor nebo si odskočíte, uvolněte své místo.

Pomozte druhým, když bude třeba. Někdo je v posilovně poprvé a opravdu neví, jak na to. Takovým lidem se neposmívejte proto, že jsou tlustí, nešikovní nebo zmatení. Vy jste třeba také byli.

Dodržujte pravidla posilovny. Pokud má fitko nějaká specifická pravidla (například určitou dobu na kardio stroje), tak je respektujte. Ostatní za to budou respektovat vás.

Tak co, dodržujete celé desatero, nebo jste se v něčem našli?

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
14 Líbí se mi Uložit článek
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________