Vědci poprvé našli mikroplasty v lidské krvi. Co to znamená pro naše zdraví?

Komentáře
4
Vědci poprvé našli mikroplasty v lidské krvi. Co to znamená pro naše zdraví?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Vědcům se poprvé podařilo změřit mikroplasty v lidské krvi. 

  • Nejčastěji šlo o polymerní látky, se kterými se lidé dostávají každodenně do styku.

  • Do současné doby není jasné, jak mikroplasty v lidském těle působí. 

Průlomová studie z března roku 2022 doslova obletěla celý svět. Dočíst jste se o ní mohli v nejrůznějších médiích od těch veřejnoprávních až po ta bulvární. V čem je nová studie tak unikátní? Jde o první vědeckou práci, ve které se podařilo změřit částice mikroplastů v lidské krvi. Do současné doby vědecké experimenty nacházely mikroplasty například jen ve stolici.

Proč jsou mikroplasty v krvi skoro až alarmující zprávou? Krev je v kontaktu s tkáněmi lidského těla. Vědci si proto pokládají otázky, kam až se mikroplasty mohou dostat a jaké procesy v lidském těle mohou ovlivňovat. 

Nová nizozemská studie a 22 dobrovolníků. Jak výzkum probíhal? 

Do výzkumu bylo zapojeno celkem 22 dobrovolníků, kterým bylo odebráno vždy 10 ml krve. Pomocí plynové chromatografie s detekcí hmotnostní spektrometrie byly ve vzorcích krve hledány nejčastěji se vyskytující polymerní látky:

  1. PET (polyethylentereftalát). Nejčastěji se s ním můžeme setkat v plastových nápojových lahvích.

  2. PE (polyethylen). Polyethylen patří mezi vůbec nejběžnější plastové materiály, vyrábí se z něj hračky, folie nebo textilní vlákna.

  3. PP (polypropylen). Polypropylen vyniká vysokou odolností, používá se k výrobě lan nebo laboratorních zkumavek.

  4. PS (polystyren). Polystyren se používá v pěnové podobě jako těsnění, v klasické podobě je využíván k výrobě jednorázových kelímků nebo talířů.

  5. PMMA (polymetylmetakrylát). Jde o velmi tuhý, odolný a průhledný plastový materiál. Používá se k výrobě plastových skel nebo při výrobě zubních protéz.

Z celkem 22 dobrovolníků byly plastové mikročástice objeveny a změřeny u 17 z nich. Nejčastěji šlo o polymerní látky PET a PS, což jsou plasty, které se hojně vyskytují ve styku s potravinami a nápoji.

V průměru bylo změřeno celkové množství 1,6 μg mikroplastů na 1 ml krve, což odpovídá celkovému množství asi 8 mg v celém krevním oběhu. Rozdíly ovšem byly značné. Zatímco u dvou subjektů byly nalezeny hladiny vyšší než 10 μg mikroplastů na 1 ml krve, u jiných byla nalezena jen stopová množství. Je proto zřejmé, že množství mikroplastů v krvi výrazně závisí na tom, jak často se s plastovými materiály v životě setkáváme. 

obrázek z gettyimages.com

Pozor na plastové láhve, příbory a jednorázové nádobí

Ačkoliv publikovaná studie se nezabývala vstupem mikroplastů do lidského těla, některé možné cesty byly v práci detailněji diskutovány. Jako nejpravděpodobnější vstup se předpokládá vdechnutí a snězení/vypití. Vdechnout můžeme částice až do velikosti 20 μm, což je typický rozměr některých mikroplastů. 

Další pravděpodobná cesta je jejich snězení či vypití prostřednictvím potravin či nápojů. Týká se to například jednorázových plastových talířů a příborů, obalových materiálů na vody, zubní pasty v tubě nebo třeba balzámu na rty. 

Naopak vchod mikroplastů do organismu skrze kůži je nepravděpodobný, zvláště v případě, kdy je kůže zdravá a neporušená drobnými oděrkami. 

Jak mikroplasty v krvi ovlivňují lidské tělo?

Do současné doby není jasné, jaký vliv mají mikroplasty na lidské tělo. Není jasné, jaké bariéry mohou polymerní částice v lidském těle přecházet a zda se v některých tkáních mohou akumulovat. 

Na detailnější práce týkající se vyhodnocení zdravotních rizik mikroplastů v lidském těle si tak budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Už teď je ale zřejmé, že pokud se budeme snažit snížit spotřebu jednorázových plastových materiálů určených ke styku s jídlem a pitím, uděláme jedině dobře. Z ekologického hlediska, ale pravděpodobně i z toho zdravotního. 

Co si z toho vzít?

V letošním roce se nizozemským vědcům podařilo izolovat a změřit mikroplasty v krvi lidských dobrovolníků.Jedná se o průlomovou práci, jelikož je dnes zřejmé, že mikroplasty nejen že vstupují do lidského těla, ale dostávají se také do krevního oběhu. 

Nejproblematičtější se zdají být plastové materiály, které se vyskytují ve styku s potravinami a nápoji. Příkladem mohou být plastové nápoje na pití, jednorázové plastové nádobí nebo třeba zubní pasty a balzámy na rty. 

Není stále zcela jasné, v jaké podobě se mikroplasty v krvi vyskytují a jaký mají vliv na lidské tělo. Nelze ovšem vyloučit, že se nedostávají i do některých tkání či skrze důležité biologické bariéry včetně té hematoencefalické, která kontroluje vstup látek směrem do mozku.

10 jednoduchých způsobů, jak být šetrnější k naší planetě
10 jednoduchých způsobů, jak být šetrnější k naší planetě
Ať se nám to líbí, nebo ne, planetu máme jen jednu jedinou a prostředí, ve kterém žijeme, významně ovlivňuje také naše zdraví. Jak se k ní tedy chovat, aby nám nemusela ve zlém oplácet? Máme pro vás hned 10 jednoduchých tipů.
Nebaví vás kohoutková voda? Máme 8 tipů jak si zpestřit pitný režim
Nebaví vás kohoutková voda? Máme 8 tipů jak si zpestřit pitný režim
Vypít dostatek tekutin během dne může být pro řadu osob pořádný oříšek. Přinášíme vám 8 osvědčených tipů, jak si pitný režim zpestřit a usnadnit.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Už jste někdy slyšeli o dopaminu? Tento neurotransmiter má ohromný vliv na naši psychiku a stojí také za dlouhodobou motivací. Jaké další funkce v lidském těle má?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?