Vegetariáni častěji trpí depresemi. Čím je to způsobeno?

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 29. 1. 2021 Poprvé publikováno 20. 6. 2020
Aktualizováno 29. 1. 2021
11 Uložit článek
Vegetariáni častěji trpí depresemi. Čím je to způsobeno?

Nová studie z letošního roku přináší zajímavé výsledky a porovnání vegetariánství oproti běžné stravě obsahující maso. A nutno dodat, že podobná srovnání jsou dnes potřeba více než kdy jindy, jelikož rostlinná strava a vegetariánství jsou v současné době doslova zahalené mrakem otázek a nejasných odpovědí. Vegetariánství a psychické zdraví – jak to tedy je?

Vegetariánské studie a zmatek ohledně zdravotního přínosu

Je vegetariánství zdravější dietní styl oproti jiným stravovacím principům? Pokud na tohle máte odpověď, měli byste se hned hlásit u světových zdravotnických autorit, protože tato informace má cenu zlata. Ovšem tedy pouze tehdy, pokud máte i přesvědčivé důkazy, jelikož odpověď bez argumentů má dnes každý druhý…

Vegetariánství a vůbec rostlinnou stravu provází mnoho informačních omylů, což často ještě více rozvíří vědecké studie, které také vždy nejsou úplně zajedno.

Může za to souhra hned několika častých problémů:

 • Různé experimenty jsou testovány na lidech, kteří nejedí maso. Otázka ovšem je, jak dlouho tito „vegetariáni“ nejedí maso? Je vegetarián i člověk, který ještě před týdnem maso jedl? Stačí týden nebo měsíc k tomu, aby se změna stravy projevila na tělesných funkcích?

 • Vegetariánství není přesně definované. Jsou studie, které jako vegetariány berou i osoby, které jen vyřadí hovězí maso. V jiných studiích se však vegetariánem člověk stanete až ve chvíli, kdy vyřadí všechny živočišné potraviny (maso, vejce, mléko). Potom je samozřejmě obtížné interpretovat výsledky studií, ve kterých je vegetariánem vždy někdo jiný.

 • A nakonec a zejména: vegetariánství často shazují (nebo naopak vychvalují?) observační studie. To znamená studie typu „U vegetariánů byl pozorován častější výskyt…“. To ale neznamená, že za to přímo může vegetariánství. Může, ale nemusí.

To jen tak na úvod, proč v tom někdy může být tak trochu zmatek. Vědci nejsou bezradní a studie nemusí být vždy zcela protichůdné, je jen potřeba je správně interpretovat. Zpět ale k našemu tématu – jak je to s těmi depresemi u vegetariánů?

Vegetariáni častěji trpí depresemi. Čím je to způsobeno?

160 257 respondentů otestováno – mezi vegetariány jsou deprese častější

Vědci z americké Indiany se zaměřili na 18 studií, které porovnávaly vegetariány s lidmi, kteří si na mase rádi pochutnají, ve vztahu k psychickému zdraví – zajímaly je především stavy úzkosti a deprese. Na výsledcích nové studie se tak podílelo více než 160 tisíc respondentů z celého světa, kteří byli buď vegetariány, nebo masožravci.

A výsledky jsou zcela jednoznačné – vegetariáni mají oproti všežravcům výrazně častější výskyt depresí a stavů úzkosti.

Číselně to znázorňuje třeba velmi kvalitní studie (Michalak et al., 2012), která dokázala vegetariány s masožravci „normovat“ podle sociodemografických údajů:

 • Deprese: Vegetariáni je zažijí během života s pravděpodobností asi 35 %. U všežravců je toto zjištěné procento výrazně nižší – asi 21 %.

 • Stavy úzkosti: Ty jsou také podstatně častější u vegetariánů, za život je dostihnou s pravděpodobností asi 32 %, masožravci mají výskyt nižší – s pravděpodobností asi 15 %.

Jiná čísla dostaneme třeba z další rozsáhlé studie (Matta et al., 2018), která naopak analyzovala více než 90 tisíc Francouzů:

 • Mezi vyzpovídanými Francouzi mělo 28,4 % vegetariánů nějaké symptomy deprese, z masožravců to ovšem bylo pouze 16,2 % jedinců.

Vegetariánství asi není ten nejlepší lék na deprese… nebo je to jedno?

Klidně bychom teď mohli napsat závěr, že bychom se vegetariánství měli vyhnout pro zachování psychického zdraví. Pravdou ale je, že by to vůči rostlinné stravě možná nebylo tak úplně fér. Studie totiž neukazují, že by vegetariánství přímo způsobovalo častější výskyt depresí a dalších psychických problémů. Jednalo se totiž zejména o studie observační, kde je obtížné dopátrat se přímé příčinné souvislosti.

Zjištěný neúspěch vegetariánství v porovnání s všežravou stravou si můžeme vysvětlovat i jinými možnými příčinami:

 1. Například osoby, které mají deprese a stavy úzkosti, mohou inklinovat k rostlinné stravě, protože věří, že je vegetariánství zdravější a že jim může pomoci. V takovém případě psychické problémy samozřejmě rostlinnou stravou způsobeny nejsou.
 2. Ve výše zmíněné studii (Michalak et al., 2012) vědci uvádějí, že lidé se symptomy deprese a úzkosti si více uvědomují trápení chovných zvířat, což může vyústit v přechod na bezmasou stravu. Stejně jako v předchozím případě – i zde je v tom vegetariánství zcela nevinně.

 3. Vědci také vznesli hypotézu, že samotný akt vylučování určitých druhů potravin bez zdravotních důvodů (ať už je to vylučování pečiva, masa, mléka, nebo ovoce) může být spojený s častějším výskytem psychických problémů.

 4. V neposlední řadě mohou přicházet do hry také socioekonomické problémy. Lidé, kteří si zkrátka maso nemohou dovolit a konzumují rostlinnou stravu kvůli její nižší ceně, mohou mít stavy deprese způsobené spíše svou ekonomickou situací a jejími dalšími možnými následky.

Co si z toho vzít?

Fakta jsou následující: Vegetariáni mají častější výskyt depresí v porovnání s osobami, které maso ze své stravy nevyřazují. Jestli za to může vegetariánství samo o sobě, na to pro tuto chvíli stále jasné odpovědi nemáme.

Ačkoliv by to teoreticky možné bylo (z dlouhodobého hlediska hrozí třeba častější nedostatek bílkovin, vitaminu B12, železa nebo zinku ve stravě), existují i jiná možná vysvětlení. Lidé se totiž na vegetariánství mohou obrátit až ve chvíli, kdy psychické problémy mají. Mohou v něm vidět třeba „lék na depresi“ nebo levnější stravování.

Vědci tak celou problematiku uzavírají opatrným tvrzením: „Vyřazování masa ze stravy nepřináší zdravotní benefity ve vztahu k psychickému zdraví.“ A jestli mu vegetariánství přímo škodí, to odhalí společně s eventuálními konkrétními mechanismy až další experimenty.

Přidej se k 32 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
15 Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________