Vitamin C - k čemu je dobrý a v jakých potravinách jej hledat?

15. 10. 2020
Komentáře
Vitamin C - k čemu je dobrý a v jakých potravinách jej hledat?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Zima se kvapem blíží a spolu s ní se hromadí dotazy typu “Jak do sebe dostat vitamin C? Nechci být nemocný!” Jistě, vitamin C sice získáme z pomerančů a citronů, ale potravin bohatých na tuto živinu je přece mnohem více! Tak proč si jimi jídelníček ještě více nezpestřit? Přečtěte si, jaké další potraviny bychom měli jíst, abychom měli vitaminu C ve stravě dostatek a společně s imunitou tak podpořili třeba i zdraví kostí nebo kůže.

Na co se v článku zaměříme? 

  • Jaké funkce v organismu vitamin C ovlivňuje

  • Kolik bychom ho měli denně přijmout a co si pod tím představit

  • V jakých potravinách najdeme vitaminu C nejvíce

Vitamin C, neboli kyselina askorbová, je ve vodě rozpustný vitamin s mnoha pozitivními účinky. Denně bychom jej měli přijmout v množství 80‑100 mg. Známý je zejména díky své účasti na imunitních funkcích, jeho pole působnosti je ale mnohem širší:

  • Má antioxidační vlastnosti, čímž chrání organismus před volnými radikály (ty mohou podporovat např. nádorové bujení). 

  • Účastní se tvorby kolagenu a tak na něm závisí zdraví kůže, kostí, šlach, vlasů, nebo nehtů. 

  • Napomáhá vstřebávání železa. Pokud tedy máme železa nedostatek, vitamin C bychom rozhodně neměli nezanedbávat a zdroje železa a vitaminu C ideálně přijímat společně v jednom jídle. 

  • Přispívá také k dobré funkci cév a nervové soustavy.

  • Přispívá ke snížení pocitu únavy a vyčerpání, proto ho ocení i sportovci. 

Které potraviny v obsahu vitaminu C dominují?

Paprika

Snad od nepaměti si všichni myslí, že nejvíc vitaminu C najdeme v pomerančích a citronech. Není tomu tak ani zdaleka, na prvních příčkách je obyčejná paprika. Obsah vitaminu se liší podle jejich druhu.

Žlutá, oranžová a červená paprika mají vitaminu C nejvíce a to i více, jak 130 mg/ 100g. Zelená a bílá paprika obsahuje kolem 90 mg vitaminu C/100 g potraviny. Dopřejme si ji proto ještě teď, když je v zahrádkách a obchodech dostupná. 

obrázek z freepik.com

Brukvovitá zelenina

Ze zeleniny kromě papriky vedou také brokolice, květák, kedlubna, růžičková kapusta a další brukvovitá zelenina. V průměru obsahují kolem 50‑130 mg vitaminu C na 100 g.

ZeleninaVitamin C (na 100 g)
brokolice90‑120 mg
růžičková kapusta80‑90 mg
květák50‑70 mg
kedlubna50 - 60 mg

Brukvovitou zeleninu bychom neměli zanedbávat také proto, že je skvělým zdrojem dobře vstřebatelného vápníku, draslíku, hořčíku a dalších mikroživin.

Čerstvou zeleninu může nahradit i mražená nebo sterilovaná, která si vitamin C do velké míry zachovává. Brokolici, květák, nebo růžičkovou kapustu najdeme v mražené formě poměrně snadno. Nemusíme se proto bát naplnit si mrazák různými druhy zeleniny a tu pak přidávat třeba do polévek nebo ji dusit jako přílohu. Více informací o kvalitě mražené zeleniny se dočtete zde.

Bobulovité ovoce

Pokud chceme náš příjem vitaminu C přivést k dokonalosti s pomocí ovoce, neměli bychom sahat pouze do řad citrusů, ale také do kategorie bobulovitého ovoce. Vysoko nad všemi ostatními druhy stojí černý rybíz se svými 160 - 180 mg vitaminu C na 100 g.

Maliny, červený rybíz, jahody apod. za ním sice pokulhávají, ale stále jsou na tom s obsahem vitaminu C velmi dobře.  

OvoceVitamin C (na 100 g)
jahody60 - 70 mg
červený rybíz35 - 45 mg
maliny25 - 30 mg
ostružiny20 -25 mg
borůvky15 mg

Měli bychom však brát v úvahu i množství ovoce, které si běžně dopřejeme. Pár gramů malin ve snídaňové kaši náš příjem vitaminu C totiž nespasí. Je však skvělým doplňkem k jiným zdrojům.

Mraženého bobulovitého ovoce se bát také nemusíme. V zimě je to dokonce lepší volba, jelikož v čerstvé formě, ve které jej v supermarketech najdeme, je dovážené z jiných zemí a jeho obsah vitaminu C je z důvodu delšího transportu nižší.   

Citrusové plody

Pro někoho může být překvapením, že citrusy jsou s obsahem vitaminu C na docela nízkých příčkách. Jsou sice poměrně dobrým zdrojem, ale ve srovnání s výše zmíněnými druhy, zejména zeleniny, je jeho množství o něco nižší. 

OvoceVitamin C (na 100 g)
pomeranč51 - 53 mg
citrón49 - 53 mg
grapefruit35 - 43 mg
mandarinka27 mg

Pokud ale srovnáme např. pomeranč a jahody, z pomeranče můžeme v konečném důsledku získat o něco více vitaminu C, než z jahod. A to zejména v zimním období, kdy jahody nemají sezonu. Je tomu tak z prostého důvodu - kus pomeranče, který snadno sníme na posezení, má běžně 150 - 200 g a přijmeme v něm cca 70 - 100 mg vitaminu C. Co se týče jahod, množství 100 g (které má taktéž cca 70 mg vitaminu C) není úplně běžná porce. 

Které z těchto dvou druhů ovoce bude lepším zdrojem tedy závisí také na sezónnosti a dostupnosti ovoce a také míře, s jakou se objevují v našem jídelníčku. 

Vitamin C - k čemu je dobrý a v jakých potravinách jej hledat?

Brambory

Brambory mají sice pouze 10 - 25 mg vitaminu C na 100 g, ale obvykle jich sníme v jedné porci více, než třeba brokolice, nebo kedlubny. 150 g brambor (v syrovém stavu) je běžná velikost porce v restauraci, kdežto sníst najednou 150 g brokolice je určitě větší problém. Díky množství brambor, které jsme schopni za den zkonzumovat, se z nich stává poměrně významný zdroj vitaminu C. Navíc jsou dostupné v průběhu celého roku. 

U brambor je ovšem třeba u vitaminu C počítat se ztrátami při tepelné úpravě, jelikož je tepelně nestabilní. Ztrácí se navíc také při kontaktu se vzduchem nebo vyluhováním. Brambory tak mohou ztratit až 30 % vitaminu C. Pokud tedy chceme uchovat co nejvíce vitaminu, je výhodné omezit krájení na malé kousky a pokud je to možné, vařit brambory ve slupce. 

Co si z toho vzít?

Vitamin C je nezbytně nutný pro funkci našeho organismu, a to nejen z pohledu imunitního systému. Abychom do sebe dostali doporučenou denní dávku 80‑100 mg vitaminu C, měli bychom kombinovat různé zdroje zeleniny a ovoce. Zkusme si na oběd  uvařit 150 g brambor s masem a brokolicí, na snídani přidat do kaše lesní plody, k svačině zařadit pomeranč a k večernímu pečivu přidat papriku. Doporučený příjem vitaminu tak hravě splníme. 

Hubnete a hledáte vhodné přílohy? Brambor můžete sníst oproti ostatním přílohám nejvíce
Hubnete a hledáte vhodné přílohy? Brambor můžete sníst oproti ostatním přílohám nejvíce
Brambory poslední dobou ve fitness výživě poněkud opomíjeny. Jejich nutriční vlastnosti i obsah vitaminů a minerálních látek si však o místo na talířích říkají.
Jak vybrat vitamíny a minerály a na co si dát extra pozor?
Jak vybrat vitamíny a minerály a na co si dát extra pozor?
Vybrat kvalitní multivitamin a multiminerál dá pořádně zabrat! Kdo by ze suplementace multivitaminy mohl těžit a jaké skupiny obyvatelstva jsou v ohrožení důležitých vitaminů nebo minerálních látek?
Jaký je rozdíl mezi vitaminy a minerály ve stravě a těmi v tabletkách?
Jaký je rozdíl mezi vitaminy a minerály ve stravě a těmi v tabletkách?
Naše současná strava nám již neposkytuje tolik minerálních látek a vitaminů jako před lety. Do jaké míry je toto tvrzení pravdivé a máme důvod se obávat nedostatku těchto látek ve stravě? Má používání doplňků stravy své místo a pro koho jsou takové doplňky stravy takřka nezbytné?
Je mražená a konzervovaná zelenina stejně zdravá jako čerstvá?
Je mražená a konzervovaná zelenina stejně zdravá jako čerstvá?
Taky jste zmatení z toho, jestli jíst, nebo nejíst mraženou a sterilovanou zeleninu? Je to pouze potravina bez živin, nebo plnohodnotná zelenina? Vše zjistíte v dnešním článku!
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?