Vliv Vánoc na zdraví, a jak z nich dostat to nejlepší?

ověřil/a PhDr. Barbora Matějčková
Komentáře
Vliv Vánoc na zdraví, a jak z nich dostat to nejlepší?
Image by Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Vánoční atmosféra může podpořit relaxaci a úlevu od stresu, zároveň však může být i jeho zdrojem.
  • Lidé trpící onemocněním srdce nebo duševními poruchami obvykle uvádějí, že se před a během vánočních svátků jejich stav zhoršuje.

Jaké jsou klady Vánoc? 

1. Čas na zpomalení 

Původní myšlenkou adventu a samotných Vánoc je pro křesťany rozjímání, odpočinek a zpomalení. I když tento svátek v kulturním měřítku vyžaduje více či méně náročné přípravy (viz dále), příležitostí ke zpomalení a zpřítomnění je více než dost. Krátké a chladné dny v prosinci doslova lákají k hrnku teplého čaje se skořicí a schoulení se pod teplou deku u krbu (nebo alespoň simulaci ohně na obrazovce). Také všudypřítomné svíčky a světýlka mohou mít pozitivní vliv na váš emocionální stav a podpořit úlevu od stresu a relaxaci. 

Pro vaši celkovou pohodu je také důležité vytvoření příjemného a útulného domácího prostředí, pro což jsou Vánoční svátky ideální. Na podobném principu se zakládá i koncept Hygge, který cílí právě na vytvoření útulného a bezpečného prostředí, což má pozitivní vliv nejen na psychickou pohodu, ale třeba i pracovní výkon. Více se o tomto tématu můžete dočíst v článku Hygge: marketingový tah, nebo nový pohled na život?

Ať už tedy zrovna pečete, rozvěsujete vánoční světýlka nebo obdivujete tradiční výzdobu na vánočních trzích, je to perfektní příležitost pro zpomalení a zpřítomnění dané aktivity pomocí smyslů – vnímání vůně koření či v troubě zlátnoucích kousků cukroví, chuti svařáku nebo barevných tónů světýlek na stromečku. O tom, jak může právě mindfulness podpořit vaše duševní i fyzické zdraví, si můžete přečíst v článku Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě.  

2. Rituály 

Vánoční čas je spojen s mnoha tradicemi a rituály, které vám mohou přivodit pocity nostalgie a vyvolat ve vás pozitivní emoce. Ukazuje se, že právě rituály mohou vytvořit pocit známosti a bezpečí a tlumit míru pociťované úzkosti, čímž mohou pozitivně ovlivnit vaše duševní zdraví a pohodu. Tyto každoročně opakující se činnosti vám také pomohou naladit se na sváteční atmosféru, protože v posledních letech převládajících mírných zim s minimem sněhu, byste si možná ani nevšimli, že už  se rok chýlí ke konci. 

3. Vánoční stromek

K Vánocům neodmyslitelně patří i nazdobený stromeček, který symbolizuje naději a život. Historicky se na vánočním stromečku rozsvěcovaly svíčky, a to jak skrze symbol Ježíše jako “světla světa”, tak i pro vizuílní efekt. Dnes jsou svíčky většinou nahrazeny bezpečnějšími elektrickými světly a dalšími dekoracemi, díky kterým pomohou nastolit tu pravou vánoční atmosféru i vůni u vás doma. Studií hodnotících vliv vánočního stromku na duševní pohodu není mnoho a zakládají se spíše na subjektivním hodnocení pocitů samotných účastníků, přesto se však zdá, že zejména živý vánoční stromeček v domácnosti může mít pozitivní efekt na úlevu od stresu, úzkosti či duševního vyčerpání, a naopak zlepšení soustředění a pozornosti. 

4. Setkání s rodinou a přáteli 

Advent a vánoční svátky jsou skvělou příležitostí k setkávání a trávení času s blízkými. Nostalgie a vánoční atmosféra mohou posílit pocity sounáležitosti, oživení cenných vzpomínek nebo jen radost z opětovného shledání. O tom by ostatně Vánoce měly být především – udělat si čas na své nejmilejší a strávit s nimi pár příjemných chvil, třeba i po dlouhé době odloučení. I když samozřejmě, nemusí se to vždy zadařit (viz dále). 

Jaká jsou rizika vánočních svátků? 

1. Stres a nával povinnosti

Přestože výše zmiňované tradice a předvánoční přípravy mohou mít na vaše emoční naladění pozitivní efekt, druhou stranou mince je všudypřítomný stres. Čistotou se lesknoucí domov, výborné cukroví a záplava světýlek jsou sice skvělé pro dokreslení vánoční atmosféry, ale co naplat – někdo to všechno musí zařídit, a to klasicky jako další “šichtu” po práci. Namísto zpomalení a rozjímaní nad adventní dobou se tak může stát, že celý prosinec vlastně nevíte, kam dřív skočit, a máte pocit, jako by se vás všechny ty malé radosti jen míjely.

2. Zhoršení duševního zdraví

Je možné, že po všech těch vánočních přípravách jste na kraji svých sil, přičemž se ani nedá mluvit o nějakém čase pro obvyklou duševní hygienu… Na Štědrý den ale toto vypětí obyčejně opadne, a vy máte najednou čas přemýšlet… o tom, co mohlo být lepší, o příchodu dalšího roku, o těch, kteří tu už s vámi nemohou být, nebo těch, kteří jsou vám sice blízcí, ale moc si v poslední době nerozumíte. S koncem roku se chtě nechtě pojí i jakási vnitřní rekapitulace všech proběhlých událostí, což může vést k pocitům úzkosti, beznaděje nebo i smutku. Z dotazníkového šetření z roku 2021 vyplývá, že 64 % dotazovaných uvedlo, že se jejich duševní zdraví o Vánocích zhoršilo, přičemž největšími problémy byly pocity osamělosti a odloučení od rodiny. 

Velmi náročné mohou být svátky také pro osoby trpící poruchami příjmu potravy, kdy jim společné stolování a představa konzumace těžkých a energeticky bohatých jídel může způsobit zhoršení jejich stavu. 

3. Vyčerpávající návštěvy a setkání

Shledání se s rodinou či přáteli může být zdrojem radosti, ale také obav. Ať už je to z důvodu jiných názorů, generačních rozdílů nebo dokonce toho, že ostatní všechno vědí lépe než vy, některé návštěvy zkrátka mohou být pro vaše duševní zdraví pořádnou zkouškou. V takových případech je samozřejmě vhodné soustředit se na obecná a “neškodná” témata, ovšem s některými lidmi bohužel nelze vyjít ani tak.

4. Nárůst rizik pro zdraví srdce 

S vánočními svátky se každoročně pojí riziko zhoršení průběhu srdečních onemocnění, a to zejména z hlediska zvýšené míry stresu nebo i duševní nepohody. Podle některých zdrojů se na Štědrý den zvyšuje riziko infarktu až o 37 %, a to zejména u osob starších 75 let. V průběhu celých vánočních svátků je pak toto riziko oproti normálu zvýšeno cca o 15%. 

Vliv Vánoc na zdraví, a jak z nich dostat to nejlepší?
Image by Drazen Zigic on Freepik

6 tipů, jak dostat z Vánoc to nejlepší 

1. Tradice si přizpůsobte na míru

Jak již bylo řečeno, rituály a tradice mají na emoce a prožívání pozitivní vliv – neměly by ale být zdrojem zbytečného tlaku a stresu. Vyberte si proto takové činnosti, které jsou pro vás důležité, chcete je zachovat, ale zároveň vás to nebude stát všechny vaše síly. Někdo má např. rád, když mu kuchyň rozvoní vlastní cukroví, pro jiného ale může být mnohem lepší vánoční tradicí procházka do obchodu, kde si tuhle sladkou dobrotu koupí. 

Podobně je tomu i s vánoční výzdobou – pokud to není jednou z vašich priorit, namísto lezení po střeše a upevňování světýlek si můžete jít prohlédnout okolní domy. A co se týče štědrovečerního jídla, nemusíte hned servírovat sedmichodové menu. Připravte si jen to, s čím se pro vás tento slavnostní den skutečně pojí, nebo si na bohatou večeři zajděte do restaurace. A pokud byste si jídlo chtěli nějak ozvláštnit, můžete se inspirovat v článku Co místo kapra na Vánoce aneb Netradiční štědrovečerní večeře.

2. Soustřeďte se na drobnosti a trénujte všímavost

Aby vám kouzlo vánoc neteklo mezi prsty, zkuste si uvědomit, co ve vás opravdu vyvolává slavnostní náladu, a snažte si během příprav všímat i maličkostí. Ať je to třeba oblíbená koleda hrající v obchodě, vůně a teplo svařeného vína při procházce nebo mihotající se světýlka na stromečku na náměstí. 

V rámci čekání na Vánoce jsou v tomto ohledu skvělé adventní kalendáře, různé verše nebo třeba citáty – každý den vám poskytnou krátké zastavení a uvědomění si, že jste Vánocům zase o krok blíže. Tipy na další možnosti zastavení a self‑care najdete v článku Self‑care: 10 jednoduchých tipů na každodenní sebepéči

3. Snažte se o pozitivní vztah k jídlu a nevyčítejte si snědené kalorie

Pro Vánoce jsou typická poměrně těžká a energeticky bohatá jídla – smažená ryba, majonéza v salátu nebo cukr v cukroví. Je ale dobré si uvědomit, že se jedná jen o několik dní v roce – a ruku na srdce, jindy než o Vánocích si tyto pokrmy většinou nedopřejete. Pokud se tedy nebudete vyloženě “na krev” přejídat, můžete si bez obav a výčitek tyto dobroty dopřát. Abyste totiž přibrali např. za 3 dny jedno kilo tuku, museli byste každý den sníst přes půl kila cukroví. Podrobné informace o možném přibírání během Vánoc najdete v článku Kolik tuku můžeme reálně přibrat během Vánoc?

Jestliže je vám ale po klasických variantách vánočních jídel těžko, ale nechcete se jich vzdávat, všechny si je můžete připravit v odlehčené verzi, např. rybu v troubě nebo horkovzdušné fritéze, bramborový salát s jogurtem nebo cukroví s nekalorickými sladidly či zkrátka nižším obsahem cukru. Další nápady najdete v článku 13 tipů, jak nepřibrat o Vánocích. 

4. Neutrácejte za zbytečnosti

Vánoce by neměly být o materiálních darech, i když je samozřejmě hezké si pod stromečkem symbolicky předat alespoň nějakou drobnost. Vždy je třeba přemýšlet nad dárky v širším kontextu a nepřekračovat limity, které jste si na jejich nákup stanovili. Účelem přece není uvrhnout se na dalšího půl roku do tíživé finanční situace, nebo si dokonce na dárky půjčovat. 

Jestliže jste tak letos měli dost jiných výdajů, předem se s ostatními domluvte, že se letos vzájemně obdarujete jen nějakou maličkostí. Nebudete si tak muset dělat starosti s tím, že si nemůžete dovolit “dost dobrý” dárek. S dětmi může být tato strategie samozřejmě o něco složitější, ale každý rozumný dospělý by měl pochopit, že ne vždy vás Vánoce nezastihnou v tom nejlepším. 

5. Nastavte si hranice 

Ať už se to týká vánočních příprav nebo třeba rodinných návštěv, nastavte si hranice, se kterými se budete moci soustředit na to, co je pro vás důležité, ale zároveň to ve vás nebude probouzet negativní emoce a frustraci. Zamyslete se nad tím, co by vám pomohlo rizikové situace zvládnou lépe (časový limit návštěvy, odmítnutí probírání osobních věcí atd)., a pokud není zbytí, můžete se klidně rozhodnout, že některé body vynecháte úplně. 

6. Odpočívejte kvalitně 

Ani během svátků nezapomínejte na odpočinek, a to nejen v podobě kvalitního spánku, ale také na relaxaci během dne. Pokud se např. zrovna díváte na pohádku, odložte mobil a soustřeďte se pouze na jednu věc. Multitasking vás totiž zavaluje podněty z různých stran, takže odpočinek nebude skutečně kvalitní. Pokud potřebujete ještě během dne něco udělat, nechte to raději na potom – uvidíte, že to následně zvládnete mnohem lépe a kvalitněji, než “napůl” při sledování televize. 

Co si z toho vzít? 

Vánoce jsou jedinečným obdobím roku – stejně tak, jako mohou působit na vaše duševní i fyzické zdraví pozitivně, najde se i spousta věcí, kde riziko naopak roste. Důležité je, abyste se na svátky připravili podle sebe a vyhnuli se věcem, které vám způsobují úzkost nebo frustraci. 

Z tradic si tedy vyberte jen ty, o které skutečně stojíte, nestresujte se nad snědenými kaloriemi a před návštěvou rýpavých příbuzných si nastavte jasné hranice – nebo tam vůbec nejezděte. A nezapomínejte o Vánocích také odpočívat. 

Psychologie vánočního obžerství: Proč se na Vánoce přejídáme?
Psychologie vánočního obžerství: Proč se na Vánoce přejídáme?
Vánoce jsou kouzelným obdobím, někteří však mohou mít z těchto svátků obavy spojené s přibíráním. Proč nás právě Vánoce často svádí k “utržení se ze řetězu”?
3 druhy nepečeného vánočního cukroví od fitness babičky
3 druhy nepečeného vánočního cukroví od fitness babičky
Vybrali jsme pro vás naše tři nejoblíbenější vánoční recepty na nepečené cukroví!
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness se nabízí jako jedna z možností, jak být zdravější, klidnější a spokojenější se svým životem. Poznejte kouzlo mindfulness v dnešním článku.
Kolik tuku můžeme reálně přibrat během Vánoc?
Kolik tuku můžeme reálně přibrat během Vánoc?
Máte strach, že o Vánocích zabijete svoji formu, na které jste dřeli celý rok? A kolik cukroví je vlastně třeba sníst, abyste nabrali 1 kg tuku? Na vše vám odpoví nový článek.
Self-care: 10 jednoduchých tipů na každodenní sebepéči
Self-care: 10 jednoduchých tipů na každodenní sebepéči
Self‑care je ve společnosti často mylně vnímána jako znac sobeckosti, snobství, nebo bývá zaměňována za seberozvoj. Vědecké důkazy o jejích benefitech však mluví samy a sebe, a mnoho těchto činnosti zvládnete zadarmo a z pohodlí domova.
Horké nápoje na zimu, které nejen zahřejí
Horké nápoje na zimu, které nejen zahřejí
Chladné dny i večery se dají bezpochyby zlepšit mnohým. Mezi jednu z těchto "vychytávek" patří i hřejivý nápoj, nejlépe takový, který pohladí po jazyku a k tomu bude naplněný zdravotními benefity. V tomto článku jsme si pro vás připravili 7 receptů přesně s takovými kouzelnými drinky, jejichž příprava navíc nezabere déle než 15 minut.
13 tipů, jak nepřibrat o Vánocích
13 tipů, jak nepřibrat o Vánocích
"Ach jo, Vánoce, zase ztloustnu minimálně o 3 kila.." Poznáváte se v tom? Pak by vám neměly uniknout naše tipy, jak přes Vánoce nepřibrat, a přesto si je užít naplno.
Hygge: marketingový tah, nebo nový pohled na život?
Hygge: marketingový tah, nebo nový pohled na život?
O konceptu hygge už jste jistě slyšeli – může ale nějakým způsobem skutečně změnit váš život k lepšímu, nebo je to jen promyšlený tah, jak vás nalákat ke koupi všemožných knih a dekorací?
Co místo kapra na Vánoce aneb Netradiční štědrovečerní večeře
Co místo kapra na Vánoce aneb Netradiční štědrovečerní večeře
Kapr je v dnešní době stálicí klasické štědrovečerní večeře. Věděli jste ale, že ještě v minulém století tomu bylo mnohdy úplně jinak? A čím můžete kapra nahradit, pokud vám "nevoní"?
Cviky na bederní páteř pro uvolnění i posílení
Cviky na bederní páteř pro uvolnění i posílení
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Cviky na krční páteř pro uvolnění i posílení
Cviky na krční páteř pro uvolnění i posílení
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?