Výhody skupinových lekcí: cesta ke skvělým výsledkům nebo reklamní tah fitness center?

Kristýna Dvořáková
Kristýna Dvořáková 5. 11. 2021
Uložit článek
Výhody skupinových lekcí: cesta ke skvělým výsledkům nebo reklamní tah fitness center?
obrázek z unsplash.com

Nesporné výhody pohybu byste jistě zvládli bez chyby vyjmenovat i o půlnoci. Při výběru vhodného druhu cvičení by přitom mělo záležet hlavně na tom, aby vás bavil a byli jste schopni u něj vydržet dlouhodobě

Nová data však naznačují, že z některých aktivit můžete vytěžit ještě o něco více – řeč je o skupinových lekcích. V čem mohou mít výhodu a co na tuto teorii říkají vědecké studie? 

V čem mohou mít skupinové lekce výhodu?

1. Motivace

Kdy jindy může být lepší příležitost horko těžko dokončit poslední opakování, než ve chvíli, kdy kolem sebe máte skupinu lidí, která vás v tom podporuje. Na skupinových lekcích vás tak ostatní ženou k lepším výkonům a překonávání sebe sama.

Co víc, téměř v každé skupině se najdou jedinci na různých úrovních – připomenete si tak, jak daleko jste již došli od svých začátků a zároveň budete pořád hladoví po lepších výkonech, když se budete chtít dotáhnout na pokročilejší členy. Fakt, že někdo může být výkonnostně dál než vy, by vás však měl motivovat, nikoliv srážet dolů!

2. Všestrannost tréninku

Přiznejte si, že při fyzické aktivitě existují situace a cviky, do kterých byste se sami nutili jen těžko. Pravdou však je, že nemůžete cvičit jen jednu jedinou partii, i když je vaše oblíbená – skupinové lekce jsou tak ideálním místem k tréninku rozmanitých cviků, které dají tělu zabrat rovnoměrně a zlepší vaše celkové pohybové schopnosti. 

3. Systematičnost a kontinuita 

Skupinové lekce vedené zkušeným trenérem nabízejí mimo jiné také jistou systematičnost a logickou posloupnost tréninku. V průběhu prvních pár lekcí se proto pravděpodobně nebudete snažit trhat si osobní rekordy, ale spíše se seznamovat s jednotlivými cviky a využívat jejich lehčích modifikací. 

Zároveň vám může účast na skupinovkách pomoci s dosažením kontinuity – jasně, každému se někdy nechce, ale když víte, že s vámi někde počítají, nebo dokonce musíte zaplatit storno poplatek za zrušení rezervace na poslední chvíli, svou volbu vynechání lekce si jistě ještě jednou promyslíte.

4. Součást komunity

Pravidelné skupinové lekce přináší ještě další výhodu – stáváte se součástí sportovní komunity. Jakkoliv kýčovitě to zní, má to něco do sebe. Navázáním sociálních kontaktů se fyzická aktivita dále ukotvuje v žebříčku vašich potřeb a vy se občas můžete, více než na samotný trénink, těšit na lidi okolo. 

Své o tom ví i běžci, kteří pomocí “pozvednutí ruky” směrem k míjejícímu sportovci udělali i z běhu takřka týmový sport

obrázek z gettyimages.com

Co na toto téma říkají studie? 

Dle studií mají např. lidé cvičící ve synchronizovaných skupinách zvýšenou toleranci k bolesti či únavě a vyšší výkonnost, než v případě, kdy cvičí samostatně. Další výzkumy potvrzují, že čím pevnější jsou sociální vazby během cvičení a míra podpory (od výzkumníků, trenérů nebo ostatních cvičících), tím lepší výsledky fyzická aktivita přináší. 

Pozitivní účinky se ukazují i v oblasti psychického zdraví. Ve studii pracující s mladými studenty se ukázalo, že největší benefity v oblasti psychického zdraví těžili z fyzické aktivity jedinci cvičící ve skupině a značný byl u těchto respondentů také pokles projevů deprese.  

Za zmínku stojí také studie zabývající se hladinou stresu a kvalitou života studentů medicíny. Z jejích závěrů vyplývá, že u skupiny studentů provozující fyzickou aktivitu ve skupinách, byla, v porovnání s jedinci cvičícími samostatně nebo vůbec,  zaznamenána výrazně nižší hladina stresu a vyšší kvalita života po stránce fyzické, duševní i emocionální. A to zní docela dobře, nemyslíte? 

Mohou mít skupinové lekce i nevýhody?

Hlavní nevýhodou skupinových lekcí může být nedostačující zaměření na správnou techniku prováděných cviků. Zkušení a osvícení trenéři se své svěřence samozřejmě pokoušejí kontrolovat a opravovat, jak jen to jde, výsledný efekt však nebude nikdy takový, jako na individuálním tréninku. Ve hře je v tomto případě i počet samotných sportovců – lekce se skupinou 7 nebo 30 lidí se totiž logicky bude dramaticky lišit.

Do pozadí se dostávají rovněž individuální potřeby a vlastnosti každého jedince. Zkušenější sportovce mohou některé cviky takřka už nudit, jiným však mohou připadat nezvladatelné. Po dohodě s trenérem si však můžete v drtivé většině případů tempo a obtížnost cvičení alespoň částečně přizpůsobit. Nebojte se proto ozvat, když vám něco nesedí, nejde nebo bolí. I ve větším počtu lidí je tu trenér lekce od toho, aby vám pomohl. A stydět se rozhodně nemusíte!

Co si z toho vzít? 

Při výběru vhodného druhu cvičení byste se měli zaměřit hlavně na to, aby vás daný pohyb bavil. Ukazuje se však, že skupinové lekce mohou, díky sociálním vazbám, výhody fyzické aktivity ještě umocnit. Umožní vám totiž stát se součástí komunity, nabídnou vám všestranný, systematický a kontinuální trénink, a v neposlední řadě se postarají o to, že vás budou parťáci hnát neustále vpřed. 

Tento fakt potvrzují i mnohé studie, které obecně docházejí k závěru, že jedinci cvičící ve skupinách vykazují vyšší odolnost vůči bolesti a vyšší výkonnost, nižší hladinu stresu nebo lepší kvalitu života. Pokud jste tedy od přírody společenský tvor, můžete si být jisti, že pravidelné skupinovky pro vás budou to pravé. Rozhodně to však neznamená, že jedinci, kteří mají rádi svůj klid a cvičí proto samostatně “ostrouhají” – různým lidem totiž vyhovují různé možnosti a je na každém z vás, aby si našel to, co je pro něj nejlepší. 

K zamyšlení vybízejí i možné nevýhody týmových lekcí, jako nižší důraz na správnou techniku a individuální potřeby sportovce. Pokud tedy začínáte úplně od nuly a rozhodli jste se pro technicky náročnější disciplínu, pár hodin individuálního tréninku se vám k alespoň základnímu osvojení techniky rozhodně vyplatí.

Přidej se k 33 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________