Výhody skupinových lekcí: cesta ke skvělým výsledkům nebo reklamní tah fitness center?

Komentáře
Výhody skupinových lekcí: cesta ke skvělým výsledkům nebo reklamní tah fitness center?
obrázek z unsplash.com
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Nesporné výhody pohybu byste jistě zvládli bez chyby vyjmenovat i o půlnoci. Při výběru vhodného druhu cvičení by přitom mělo záležet hlavně na tom, aby vás bavil a byli jste schopni u něj vydržet dlouhodobě

Nová data však naznačují, že z některých aktivit můžete vytěžit ještě o něco více – řeč je o skupinových lekcích. V čem mohou mít výhodu a co na tuto teorii říkají vědecké studie? 

V čem mohou mít skupinové lekce výhodu?

1. Motivace

Kdy jindy může být lepší příležitost horko těžko dokončit poslední opakování, než ve chvíli, kdy kolem sebe máte skupinu lidí, která vás v tom podporuje. Na skupinových lekcích vás tak ostatní ženou k lepším výkonům a překonávání sebe sama.

Co víc, téměř v každé skupině se najdou jedinci na různých úrovních – připomenete si tak, jak daleko jste již došli od svých začátků a zároveň budete pořád hladoví po lepších výkonech, když se budete chtít dotáhnout na pokročilejší členy. Fakt, že někdo může být výkonnostně dál než vy, by vás však měl motivovat, nikoliv srážet dolů!

2. Všestrannost tréninku

Přiznejte si, že při fyzické aktivitě existují situace a cviky, do kterých byste se sami nutili jen těžko. Pravdou však je, že nemůžete cvičit jen jednu jedinou partii, i když je vaše oblíbená – skupinové lekce jsou tak ideálním místem k tréninku rozmanitých cviků, které dají tělu zabrat rovnoměrně a zlepší vaše celkové pohybové schopnosti. 

3. Systematičnost a kontinuita 

Skupinové lekce vedené zkušeným trenérem nabízejí mimo jiné také jistou systematičnost a logickou posloupnost tréninku. V průběhu prvních pár lekcí se proto pravděpodobně nebudete snažit trhat si osobní rekordy, ale spíše se seznamovat s jednotlivými cviky a využívat jejich lehčích modifikací. 

Zároveň vám může účast na skupinovkách pomoci s dosažením kontinuity – jasně, každému se někdy nechce, ale když víte, že s vámi někde počítají, nebo dokonce musíte zaplatit storno poplatek za zrušení rezervace na poslední chvíli, svou volbu vynechání lekce si jistě ještě jednou promyslíte.

4. Součást komunity

Pravidelné skupinové lekce přináší ještě další výhodu – stáváte se součástí sportovní komunity. Jakkoliv kýčovitě to zní, má to něco do sebe. Navázáním sociálních kontaktů se fyzická aktivita dále ukotvuje v žebříčku vašich potřeb a vy se občas můžete, více než na samotný trénink, těšit na lidi okolo. 

Své o tom ví i běžci, kteří pomocí “pozvednutí ruky” směrem k míjejícímu sportovci udělali i z běhu takřka týmový sport

obrázek z gettyimages.com

Co na toto téma říkají studie? 

Dle studií mají např. lidé cvičící ve synchronizovaných skupinách zvýšenou toleranci k bolesti či únavě a vyšší výkonnost, než v případě, kdy cvičí samostatně. Další výzkumy potvrzují, že čím pevnější jsou sociální vazby během cvičení a míra podpory (od výzkumníků, trenérů nebo ostatních cvičících), tím lepší výsledky fyzická aktivita přináší. 

Pozitivní účinky se ukazují i v oblasti psychického zdraví. Ve studii pracující s mladými studenty se ukázalo, že největší benefity v oblasti psychického zdraví těžili z fyzické aktivity jedinci cvičící ve skupině a značný byl u těchto respondentů také pokles projevů deprese.  

Za zmínku stojí také studie zabývající se hladinou stresu a kvalitou života studentů medicíny. Z jejích závěrů vyplývá, že u skupiny studentů provozující fyzickou aktivitu ve skupinách, byla, v porovnání s jedinci cvičícími samostatně nebo vůbec,  zaznamenána výrazně nižší hladina stresu a vyšší kvalita života po stránce fyzické, duševní i emocionální. A to zní docela dobře, nemyslíte? 

Mohou mít skupinové lekce i nevýhody?

Hlavní nevýhodou skupinových lekcí může být nedostačující zaměření na správnou techniku prováděných cviků. Zkušení a osvícení trenéři se své svěřence samozřejmě pokoušejí kontrolovat a opravovat, jak jen to jde, výsledný efekt však nebude nikdy takový, jako na individuálním tréninku. Ve hře je v tomto případě i počet samotných sportovců – lekce se skupinou 7 nebo 30 lidí se totiž logicky bude dramaticky lišit.

Do pozadí se dostávají rovněž individuální potřeby a vlastnosti každého jedince. Zkušenější sportovce mohou některé cviky takřka už nudit, jiným však mohou připadat nezvladatelné. Po dohodě s trenérem si však můžete v drtivé většině případů tempo a obtížnost cvičení alespoň částečně přizpůsobit. Nebojte se proto ozvat, když vám něco nesedí, nejde nebo bolí. I ve větším počtu lidí je tu trenér lekce od toho, aby vám pomohl. A stydět se rozhodně nemusíte!

Co si z toho vzít? 

Při výběru vhodného druhu cvičení byste se měli zaměřit hlavně na to, aby vás daný pohyb bavil. Ukazuje se však, že skupinové lekce mohou, díky sociálním vazbám, výhody fyzické aktivity ještě umocnit. Umožní vám totiž stát se součástí komunity, nabídnou vám všestranný, systematický a kontinuální trénink, a v neposlední řadě se postarají o to, že vás budou parťáci hnát neustále vpřed. 

Tento fakt potvrzují i mnohé studie, které obecně docházejí k závěru, že jedinci cvičící ve skupinách vykazují vyšší odolnost vůči bolesti a vyšší výkonnost, nižší hladinu stresu nebo lepší kvalitu života. Pokud jste tedy od přírody společenský tvor, můžete si být jisti, že pravidelné skupinovky pro vás budou to pravé. Rozhodně to však neznamená, že jedinci, kteří mají rádi svůj klid a cvičí proto samostatně “ostrouhají” – různým lidem totiž vyhovují různé možnosti a je na každém z vás, aby si našel to, co je pro něj nejlepší. 

K zamyšlení vybízejí i možné nevýhody týmových lekcí, jako nižší důraz na správnou techniku a individuální potřeby sportovce. Pokud tedy začínáte úplně od nuly a rozhodli jste se pro technicky náročnější disciplínu, pár hodin individuálního tréninku se vám k alespoň základnímu osvojení techniky rozhodně vyplatí.

Pohybem ku zdraví: kolik fyzické aktivity je tak akorát?
Pohybem ku zdraví: kolik fyzické aktivity je tak akorát?
Pohybová aktivita by měla být součástí životního stylu v každém věku. Kolik času věnovat pohybové aktivitě v jednotlivých věkových skupinách pro udržení jejích zdravotních benefitů?
Jak připravit dokonalou předtréninkovou nebo potréninkovou fitness kaši?
Jak připravit dokonalou předtréninkovou nebo potréninkovou fitness kaši?
Pořád přemýšlíte nad tím, jak připravit dokonalou předtréninkovou nebo potréninkovou kaši? Už nemusíte! Máme pro vás praktický návod, jak by měla taková kaše vypadat a co by měla obsahovat. Samozřejmě poradím, jak to udělat, aby byla i fotogenická.
Ztráta motivace a nechuť k tréninku? 5 tipů, jak řešit časté problémy se cvičením
Ztráta motivace a nechuť k tréninku? 5 tipů, jak řešit časté problémy se cvičením
Jak se vypořádat s nepříjemnými věcmi, které nám otravují cvičení? Špatné počasí, nadměrné pocení, ztráta motivace či pocit, že se při domácím cvičení nemáš kam posouvat? Přesvědčíme tě o opaku.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!