Z anorexie mi pomohlo IIFYM a touha závodit v bikini fitness, prozrazuje Simona Boháčková

Lucie Minářová
Lucie Minářová 24. 4. 2017
2 Uložit článek
Z anorexie mi pomohlo IIFYM a touha závodit v bikini fitness, prozrazuje Simona Boháčková

“Ahoj Luci, na pár dní jsem zpátky na Slovensku a už se opravdu musím za vámi do toho Aktinu přijet podívat.” Se Simčou, kterou plno z vás zná z Instagramu nebo z jejího Youtube, a s níž naše firma spolupracuje, se bez problému domlouváme na návštěvě. Musím říct, že tato sympatická slečna, původem ze slovenské Smolenice, je fitness nadšenkyní tělem i duší. Mimo fakt, že se připravuje na soutěže bikini fitness, studuje obor Evropská studia na vysoké škole v Holandsku. Na své životní cestě si také prošla anorexií, k vyléčení jí pak hodně pomohl stravovací směr nazývaný IIFYM aneb “If It Fits Your Macros”.

Studium v zahraničí je pořád docela neobvyklá věc. Co tě motivovalo zahájit studium právě v Holandsku?

Začalo to tím, že už v průběhu střední školy jsem jela na rok studovat na výměnný pobyt do USA. Tam jsem okusila svět a když jsem se vrátila domů, uvědomila jsem si, že chci na vysokou školu do zahraničí. Říkala jsem si, že na Slovensku nic moc co se týče škol není, a proto jsem chtěla jít raději někam ven. Navíc miluji cestování, objevování nových krajin, kultur... a ochutnávání nových jídel!

Doporučila bys někomu dalšímu studium v zahraničí? Jaké jsou výhody a nevýhody?

Studovat v zahraničí bych určitě doporučila, po nějaké době se sice začne člověku stýskat po domově, rodině, kamarádech, ale je to jednoduše zkušenost do života. Výhod to má hned několik. Mně to například úplně změnilo pohled na svět, člověk dospěje a osamostatní se.

[Instagram]

Chtěla bys zůstat v oboru nebo by ses chtěla v budoucnu věnovat něčemu jinému?

Určitě bych se chtěla věnovat tomu, co studuji, ale spíše z té fitness stránky. Takové účetnictví někde v kanceláři mě vůbec neláká, mým největším snem je otevřít si vlastní posilovnu. Někdo si možná řekne, že je to velká věc, něco takového říct, ale proč ne? Snít je třeba ve velkém! V tomto se hodně inspiruji u amerických fitness youtuberek, které si jdou za svým snem, jsou si svými pány a přináší jim to ovoce.

S tím naprosto souhlasím! Co se týče fitness, ty sama jsi určitě inspirací pro spoustu lidí. Jaký je to pocit?

Asi bych si to ani neuvědomovala, kdyby mi denně nechodilo tolik zpráv od děvčat, které mi věří a spoléhají se na mé rady. V té chvíli mi to vždy docvakne. Je to něco neskutečného, hrozně si toho vážím a je to jeden z hlavních důvodů, proč se tolik angažuji na Instagramu, jelikož můžu jeho prostřednictvím apelovat na širokou veřejnost.

Z anorexie mi pomohlo IIFYM a touha závodit v bikini fitness, prozrazuje Simona Boháčková

Na co se tě třeba nejčastěji ptají? 

Ono je to z každého rožku trošku. Nejčastěji se mě ptají, zda bych jim neudělala jídelníček, kolik kalorií by měli jíst, jak by měli cvičit atd. Od té doby, co jsem vydala své video o vlastní zkušenosti s anorexií, přišlo mi i několik proseb o pomoc od ztracených slečen, které ve videu viděly nějakou možnou záchranu. Chodí mi ale i plno zpráv s dotazy na produkty z Aktinu, na nejlepší příchutě proteinů, tyčinky, palačinky a plno dalšího.

Líbí se nám, že o své zkušenosti s anorexií otevřeně mluvíš. Jak u tebe tato porucha vznikla, co bylo tím spouštěčem?

Asi jako téměř každá holka jsem chtěla zhubnout 2–3 kg. Když se mi to podařilo, pořád jsem nebyla spokojená a chtěla jsem víc a víc. Začala jsem víc cvičit, vyhazovala jsem z jídelníčku plno druhů potravin a každý den jsem ze sebe vydávala maximum a přijímala opravdu málo kalorií. Váha šla dolů jak nic, najednou jsem měla 48 kilo a tím číslem na váze jsem začala být posedlá. Šlo to níž a níž a byl to začarovaný kruh. Tělo přestávalo fungovat tak, jak by mělo a když si pak má koordinátorka při výměnném pobytu v USA všimla, že se ztrácím před očima, kontaktovala mé rodiče a já dostala ultimátum – buď přibereš, nebo se vrátíš domů. Tento impuls mě víceméně “probudil”.

Z anorexie mi pomohlo IIFYM a touha závodit v bikini fitness, prozrazuje Simona Boháčková
Obrázek od Klaudie Poloncové

A jak vypadala tvá cesta k uzdravení?

Už v té době jsem na Instagramu sledovala plno amerických fitnessek a věděla jsem, že pokud budu nadále pokračovat v tom, co dělám, nebudu nikdy vypadat jako ony. V hlavě se mi rozrostla myšlenka, že bych chtěla jít závodit do bikini fitness. A to bylo mojí motivací. Navíc jsem objevila IIFYM, díky kterému jsem zjistila, co to vlastně jsou kalorie, sacharidy, tuky a bílkoviny, a že nejsou žádná zázračná jídla, která ti zaručí, že zhubneš. Začala jsem postupně navyšovat kalorie, díky tomu jsem zdravě přibrala, udělala si lepší odhad o tom, kolik čeho zhruba jíst a co hlavně – zbavila se strachu z jídla.

Vím, že IIFYM je častou formou řešení těchto problémů. Co ti na něm nejvíc vyhovuje?

Líbí se mi hlavně to, že můžeš jíst, na cokoliv máš chuť. Na základě toho si ale někteří myslí, že pravidlem IIFYM je jíst čokoládu a další “junk", ale to není pravda. Jde jen o to počítání makroživin, kde už pak má člověk volnost a to se mi na tom nejvíc líbí.

[Instagram]

[Instagram]

Co se týče bikini fitness, jakou soutěž už máš za sebou? Na jaké se chystáš momentálně?

Na podzim roku 2015 jsem se účastnila své první soutěže Velká cena Dubnice, kde jsem se hned umístila v TOP 6. Na konci dubna, 29. a 30. dubna 2017, mě čekají dvě soutěže hned po sobě. Jedna z nich je mistrovství Slovenska.

Je podle tebe příprava těžká?

Letos přistupuji k přípravě hodně jinak, již zmiňovanou cestou IIFYM, nepřipravuji se pomoci těch “oldschoolových” metod jako většina českých bikin. Tím myslím nuly v sacharidech a tilapii s okurkou. Ale kalorický deficit stále mám, bývám hladová, unavená a ne všechny dny jsou úplně lehké. Ale baví mě to a o to jednoduší ta cesta pak je.

[Instagram]

Jak často trénuješ? Máš trenéra, nebo si sestavuješ tréninky a jídelníček sama?

Trénuji ve fitku šestkrát týdně s tím, že po každém silovém tréninku ještě zařazuji cca 10–15 minut HIIT kardia. Dlouhé kardio mě nebaví, proto raději volím tuhle metodu. S přípravou mi pomáhá stejná trenérka, která mě připravovala na minulou soutěž. Pomáhá mi ale spíše se stravou a s pózováním, trénink si sestavuji sama. Hodně se u cviků inspiruji na Youtube a ráda zkouším nové věci.

Když bychom vynechali klasická klišé jako “jdi si za svým snem”, co bys doporučila všem, kteří se chtějí fitness věnovat nebo jen žít zdravý životní styl? Co je tvým klíčem k úspěchu a spokojenosti?

Buď konzistentní, trpělivý, věř tomu procesu a “keep it simple”.

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
16 Líbí se mi Uložit článek
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________