Zavádějící reklama na Jesenku, Piknik a Pikao. Tuba plná zdraví, nebo hlavně cukru?

27. 2. 2018
Komentáře
1
Zavádějící reklama na Jesenku, Piknik a Pikao. Tuba plná zdraví, nebo hlavně cukru?
obrázek z tatramleko.cz
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Asi není člověka, který by neokusil legendární slazenou pochoutku v podobě slazeného kondenzovaného mléka Piknik, Pikao nebo Jesenky. Někomu se sladká chuť zalíbila natolik, že se Piknik stal jeho tajnou slabostí a dalšímu se nad tou výraznou sladkostí křiví ústa. Je jasné, že takovéto slazené pochoutky mají své místo například v receptech na dorty, měly by být ale součástí našeho každodenního životního stylu?

Piknik, Pikao a Jesenka – Mlsání, které ne(o)mrzí

Podbízivá reklama

Reklamní spoty na potraviny jsou mnohdy udělané velmi citlivě a tak nějak nenápadně podbízivě. Z reklamy, kterou jsme právě zhlédli, bychom si mohli odnést to, že pomocí Tatra tub doplníme energii, díky vysokému obsahu draslíku bojujeme proti stresu a obsaženým vápníkem posílíme naše kosti. Velkým problémem je cílená reklama na děti, která jim všemožně podbízí zejména přeslazené vysoce zpracované průmyslové produkty a nabádá je k jejich konzumaci. Škoda, že neexistuje reklama na konzumaci ovoce a zeleniny, pak bychom možná nemuseli tolik zápolit s rozvojem obezity a nadváhy.

Kde je zakopaný pes?

V době masivně se rozšiřující celosvětové nadváhy a obezity je asi poslední věc, kterou bychom si přáli, zvýšení konzumace energeticky bohatých potravin. Mezi takovéto energeticky bohaté potraviny, tedy spíše sladké mléčné dezerty, patří i v reklamě zmíněný Piknik, Pikao a Jesenka.

Kolik energie obsahuje menší 75gramová tuba výrobku?

Produkt Energie Složení
Piknik 1 008 kJ (241 kcal) Pasterované mléko a cukr
Pikao 1 021 kJ (244 kcal) Pasterované mléko, cukr a kakaový prášek se sníženým obsahem tuku
Jesenka 1 273 kJ (304 kcal) Pasterovaná smetana a cukr

Jak vidíme, tak tyto slazené mléčné dobroty nejsou nic jiného než mléko nebo smetana doslazované cukrem a v případě Pikaa ještě dochucené kakaovým práškem

.

Zavádějící reklama na Jesenku, Piknik a Pikao. Tuba plná zdraví, nebo hlavně cukru?
obrázek z isic.cz

Jaký je nutriční profil jedné 75gramové porce?

Živina Piknik Pikao Jesenka
Tuk (g) 6 6 16
- z toho nasycené mastné kyseliny (g) 4 4 10
Sacharidy (g) 41 41 36
- z toho cukry (g) 41 41 36
Bílkoviny (g) 6 5 4
Vápník (mg) 262,5 (33 % RHP*)198,75 (25 % RHP)147
Draslík (mg) 322,5 (16 % RHP)454,5 (23 % RHP)---

*RHP = referenční hodnota příjmu průměrné dospělé osoby (8400 kJ / 2000 kcal).

Živinou s největším zastoupením v Tatra tubách je cukr následovaný tukem a bílkovinami. Jak jsme se mohli dozvědět nedávno v článku pojednávajícím o spotřebě potravin za rok 2016, každý z nás za den průměrně zkonzumuje 93 gramů cukru za den.

Příjem cukru je potřeba omezovat, nikoliv navyšovat

Ve výživových doporučeních pro Českou republiku můžeme najít několik bodů pobízející nás k tomu, abychom snížili naši spotřebu cukru:

  • Snížení spotřeby přidaných cukrů na max. 10 % z celkového energetického příjmu (CEP; pro dospělého zhruba 60 g)
  • Snížení spotřeby cukru a omezení jeho náhrady fruktózou
  • Snížení spotřeby cukrářských výrobků a slazených nápojů, které by měly být ředěny vodou
  • Snížení spotřeby ochucených mléčných výrobků a zmrzliny

Světová zdravotnická organizace WHO nadále zvažuje zpřísnění limitu pro spotřebu přidaných cukrů z 10 % CEP na 5 % CEP, tedy zhruba na 30 gramů pro dospělého člověka. Jednou tubou Pikniku, Pikaa nebo Jesenky jednorázově přijmeme 41 gramů, respektive 36 gramů cukru, takže prakticky již vyčerpáme náš denní limit pro jeho konzumaci.

Nadměrná konzumace cukru je spojena s vyšším výskytem obezity stejně jako s negativními změnami metabolismu tuků a sacharidů, proto by měl být příjem cukru držen na uzdě (Aeberli et al., 2011; Bovi, Michele, Laino, & Vajro, 2017; Ludwig, Peterson, & Gortmaker, 2001).

Zavádějící reklama na Jesenku, Piknik a Pikao. Tuba plná zdraví, nebo hlavně cukru?
champneys.com

Nebeský zdroj vápníku a draslíku?

Denní doporučený příjem draslíku je v rozmezí 2,5–4 gramů, přičemž nejvíce ho potřebují kojící ženy. Ve Spojených státech amerických podle Rosse, (2011) mají dospělé osoby doporučený příjem až 4,7 gramů za den a kojící ženy až 5,1 gramů za den.
Co se týká vápníku, tak průměrný denní příjem dospělé osoby by se měl pohybovat kolem 1 gramu a těhotné a kojící ženy by měly přijímat kolem 1,2–1,8 gramů vápníku za den

Hodnotnější potraviny, které jsou lepším zdrojem draslíku než Pikao se 454,5 mg draslíku v 75gramové tubě, najdeme podle databáze potravin ve stogramových porcích:

  • hlávkové kapusty (472 mg)
  • vařených bílých fazolí (512 mg)
  • syrové čočky (937 mg)
  • petržele (481 mg)
  • špenátu (426 mg)
  • brokolice (424 mg)
  • pstruha (420 mg)
  • hovězího masa (404 mg) 
  • sardinek v oleji (399 mg)
  • brambor (390 mg)
  • červené řepy (273 mg)

Zároveň vhodnější potraviny, které jsou lepším zdrojem vápníku než Piknik s 262,5 mg vápníku v 75gramové tubě, najdeme podle databáze potravin ve stogramových porcích:

  • máku (1 357 mg)
  • sýru eidam 30 % t. v s. (952 mg)
  • sardinek v oleji (415 mg)
  • bílého jogurtu 3,5 % tuku (178 mg)
  • mléka (124 mg)
  • tvarohu (123 mg)
  • chia semínek (631 mg)

Konzumací přirozených potravin dokážeme pokrýt naše potřeby jak vápníku, tak draslíku. Navíc tyto potraviny jsou bohatým zdrojem dalších důležitých živin v podobě stopových prvků, bílkovin nebo vitaminů. Příkladem může být železo v luštěninách, bílkoviny v sýrech a mléčných produktech, kyselina listová v zelené zelenině apod. Bonusem nám bude i nižší energetická hodnota než v případě slazeného kondenzovaného mléka.

Zavádějící reklama na Jesenku, Piknik a Pikao. Tuba plná zdraví, nebo hlavně cukru?
obrázek z familydoctor.org

Jak doplnit energii, vápník a draslík?

Mléčné výrobky jsou přirozeným zdrojem vápníku, fosforu nebo třeba také draslíku a bílkovin bez zbytečně vysokého obsahu cukru. Energii během dne bychom měli doplňovat plnohodnotným jídlem, které přirozeně dokáže zasytit. Důležité je věnovat péči zejména dětem, u kterých je zapotřebí pěstovat zdravé stravovací návyky a omezovat konzumaci potravin bohatých na energii, ale takřka bez vlivu na pocit sytosti. 

Takže doplnit energii, draslík a vápník můžeme například svačinou v podobě celozrnného sendviče s přírodním roztíratelným sýrem, dvou plátků eidamu, ledového salátu, porcí tuňáka a pro zpestření třeba přidáme naklíčené fazole mungo. Pokud nás stále budou trápit chutě, můžeme si ještě dopřát trochu zelenější banán (více draslíku – průměrně 388 mg/100 g) pro uspokojení chutí a potřeb draslíku. Po takovéto svačince nebudeme za chvíli bloudit po kuchyni a hledat další tubu zahuštěného mléka, ušetříme naši zubní sklovinu před přívalem cukru a dostaneme z jídla mnohem více živin než ze sladkostí a cukrovinek.

P.S. Ani na výletě opravdu nepotřebujeme doplňovat energii formou kondenzovaných slazených pochoutek jako je tomu v další reklamě na tyto produkty zobrazené níže. Věřím, že schopnost vyšlápnout pár schodů na rozhlednu není "umem" Pikaa, Pikniku ani Jesenky. Jak takové dobroty přicházejí na svět se můžeme podívat v reportáži na iDnes.cz.

Cukrovka 2. typu se dá léčit. Vyhněte se oslepnutí a amputaci
Cukrovka 2. typu se dá léčit. Vyhněte se oslepnutí a amputaci
Cukrovka je zdánlivě neškodná nemoc, která ale může zabíjet. Jak se chránit před jejím vznikem a  je možné ji zmírnit, nebo se jí dokonce zbavit? To a mnohem více se dozvíte v tomto článku.
10 potravin plných cukru, kvůli kterým nehubneš
10 potravin plných cukru, kvůli kterým nehubneš
Příliš mnoho cukru v našem jídelníčku není pro naše zdraví vůbec dobré. To přinejmenším tušíme nebo dobře víme. Velká spousta potravin a nápojů ale obsahuje skrytý cukr. Víte, na které si dát pozor?
Jak, kolik a co jí Češi? Každý z nás v průměru ročně sní přes půl tuny potravin
Jak, kolik a co jí Češi? Každý z nás v průměru ročně sní přes půl tuny potravin
Co můžeme v nákupních vozících Čechů vidět nejčastěji? Vidíte se v "průměrném Čechovi", který si libuje ve vepřovém mase, ale naopak zelenině moc nedá? Statistický úřad přinesl zajímavé poznatky.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.