Zázvor, česnek a co dál? 10 nejúčinnějších potravin proti nachlazení

4. 2. 2020
Komentáře
Zázvor, česnek a co dál? 10 nejúčinnějších potravin proti nachlazení
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Cítíte to taky? Slunce zapadá dříve, a přenechává tak větší část dne neprostupné tmě. Ráno se zase později objevuje na obzoru, asi se mu stejně jako nám moc nechce z postele. Ranní teploty klesají téměř k nule a studený vítr pohrávající si s pestrobarevným listím dává tušit, že podzim je tu v celé své síle a kráse. 

To se na nás začíná podepisovat pomalu nastupujícími rýmičkami, šimráním v krku a pořádnými bolehlavy. Když už si podzimní plískanice vyberou svou daň a s teplým zázvorovým čajem, kulichem na hlavě a studenýma nohama v osmi párech ponožek lovíme televizní programy, máme šanci podpořit uzdravení jedením nějakých potravin?

Co se v dnešním článku dozvíme?

  • Jestli je jídlo naším lékem a lék naším jídlem
  • Jak proti nemocem pomůže poctivá polévka, vývar nebo česnek
  • Proč je zelený, černý nebo zázvorový čaj oslazený medem takovým "superlékem"
  • Jestli nám v boji proti rýmičce pomůže třeba pálivé jídlo nebo nějaké doplňky stravy
  • Co prakticky dělat, když už jsme nemocní, a jak podpořit imunitu

Po čem sáhnout, když se nemoc začíná hlásit o slovo?

Kdysi chlapecká kapela Lunetic, ze které se holkám podlamovala kolena, zpívala píseň s názvem "Ať je hudba tvůj lék" a možná se inspirovala u Hippokrata, který zase pronesl: "Nechť je tvé jídlo tvým lékem a tvůj lék nechť je tvým jídlem." 

Protože jídlo není pro tělo pouhé palivo, ale mnohem více, pojďme se podívat, jaké potraviny nám pomohou, když Lunetici zklamali.

10 nejúčinnějších potravin proti nachlazení. Znáte je všechny?

1. Poctivé domácí vývary a polévky

"Není ti dobře? Počkej, já ti udělám poctivou polévku!" To jsme mohli slýchat jako malí od svých babiček nebo maminek. A jako vždycky měly pravdu. Poctivá polévka se používá pro léčbu bolení v krku (infekce horních cest dýchacích) již po staletí (Rennard, 2000).

Působí totiž protizánětlivě (snižuje aktivitu neutrofilů – specifických buněk imunitního systému) a díky tomu zmírňuje bolest v krku a ucpaný nos, takže se konečně můžeme vysmrkat. 

Pořádná polévka nám během nemoci pomůže i s hydratací organismu

Při onemocnění na jídlo často nemáme ani pomyšlení, a polévka tak může být vhodný způsob, jak do sebe dostat všechny potřebné živiny v lehce vstřebatelné formě. Díky elektrolytům v polévce dokážeme organismus dobře hydratovat hlavně během horečky, kdy je potřeba tekutin zvýšená. Aminokyselina cystein (hojně zastoupená v kuřecím mase) má zase antioxidační, antibakteriální a antivirotické účinky (Long, 1979).

Pozvedněme lžíce! Dobrou chuť. Ale pozor, vývar se nedělá tak, že rozpustíme univerzální bujón v horké vodě, ale tak, že poctivě vaříme kuřecí skelet se zeleninou několik hodin!

Zázvor, česnek a co dál? 10 nejúčinnějších potravin proti nachlazení

2. Česnek spolehlivě zažene Drákulu i rýmičku!

Již klasičtí kuchaři a kuchařinky tvrdili, že vařit se dá bez ohně, ale nikoliv bez cibule a česneku. Ono na tomto tvrzení opravdu něco je. Česnek je vlastně takové přírodní antibiotikum využívané v lidovém léčitelství ve starověkém Egyptě, Číně, Řecku nebo Římě. 

Nejvíce z česneku dostaneme, pokud ho prolisujeme, rozdrtíme nebo kvůli dechu jako po žvýkačkách rozžvýkáme, a naplno tak využijeme léčivou sílu alicinu, který je z největší části zodpovědný za léčivé vlastnosti česneku. Česnek má tak antivirotické, antibakteriální a antifungální (protiplísňové) účinky (Davis, 2005; Morihara et al., 2007).

Proč jíst česnek? Budeme méně nemocní a délka onemocnění se zkrátí!

  • Během 12 týdnů došlo u výzkumné skupiny, které byl podáván doplněk stravy s česnekem, k menšímu výskytu nachlazení o 63 % oproti kontrolní skupině. Pokud již nemoc propukla, délka projevů onemocnění byla pouhých 1,5 dní (oproti 5 dnům u kontrolní skupiny) (Josling, 2001).

S česnekem vyženeme nejen případného Drakulu od dveří, ale dáme rychleji sbohem našim zdravotním patáliím.

3. Horký čaj uleví od bolesti v krku i od ucpaného nosu!

Jakmile teplota venku klesne, začneme mít chuť na horké nápoje, které nás zahřejí až ke konečkům promrzlých prstů, a cítíme příjemně se rozléhající teplo po celém těle. Zelený čaj dokáže nejen zahřát, ale podobně jako vroucí vývar uvolnit ucpaný nos a alespoň na chvíli ulevit od bolesti v krku. Zároveň má zelený čaj schopnost aktivovat specifickou imunitu v podobě B lymfocytů, a pomáhá nám tak v sebeudzravení (Friedman, 2007; Saketkhoo, 1978).

Antibakteriální, antivirotické a antifungální účinky čaj vykazuje díky obsahu taninů (druh polyfenolů). Ohromit nás však může i svými proslulými antioxidačními účinky (Afzal, 2015; Chung, 1998). 

Nezbývá, než sáhnout po kvalitním zeleném nebo černém čaji. Vzhůru do toho!

4. Med není jen sladidlo! Je proslulý svými léčivými účinky

Kdybychom věděli, kolik práce dá včelám vyprodukovat kilo medu, asi bychom si ho vážili daleko více i vzhledem k jeho antibakteriálním účinkům. A protože třeba ve starém Egyptě neměli na dezinfekci ran kysličník (peroxid vodíku), jako máme nyní my, tak používali med k dezinfekci ran. A ono to spolehlivě fungovalo! Med tak funguje opět krásně jako antibakteriální a antivirotická látka, která dokáže pomoci třeba i při kašli (Halstead et al., 2016; Molan & Rhodes, 2015; Wasfi, 2016).

Přidání medu do teplého čaje tak vypadá jako ideální kombo proti nemocem! Pozor však, abychom med nedávali do horkého čaje, ale nechali čaj vylouhovat a med přidali až po nějaké chvíli, aby se nezničily právě jeho biologicky aktivní látky zodpovědné za léčivé účinky.

Zázvor, česnek a co dál? 10 nejúčinnějších potravin proti nachlazení

5. Zázvor je takový přírodní Ibalgin. Díky tomu uleví od bolesti

Poctivý "zázvorák" dokáže zahřát a vzbudit snad i polomrtvého Chucka Norrise (ten vlastně objevil kouzlo zázvoru). Zázvor dokáže ulevit od nevolnosti, což mohou ocenit třeba těhotné ženy, a světe div se, zázvor se chová v organismu podobně jako nesteroidní protizánětlivé léky (Aspirin, Ibalgin, Ibuprofen, Paracetamol,...). Má také antioxidační a antibakteriální vlastnosti (Grzanna, 2005; Rahmani, 2014).

Jak toho využít? Uvařme si zázvorový čaj s využitím tolika zázvoru, kolik jen zvládneme, nebo si čerstvě nastrouhaný zázvor přidejme do oblíbeného ostřejšího jídla. Fantazii se meze nekladou.

6. Máme to rádi ostré! Chilli papričky jsou dalšími přírodními antibiotiky

Pálivého pokrmu docílíme přidáním chilli papriček, které obsahují kapsaicin, látku zodpovědnou za pálivost jídla. Ještě jsem tedy neviděl žádného gurmána, který by si do jídla doléval chemicky izolovaný kapsaicin, takže chilli papričky jsou nejschůdnější cesta. Pálivé jídlo dokáže uvolnit ucpaný nos a pomoci s kašlem. V Asii najdeme velmi pikantní kuchyni, tam se využívá kapsaicin pro svoje antimikrobiální a antibiotický efekt, protože hygienické podmínky tam nejsou vždy úplně 100% (Srinivasan, 2016; Ternesten‑Hasséus, 2015).

7. Ovocná ovesná kaše s jogurtem je doslova nabitá zdravím!  

Ovesná kaše je takřka denní chléb mnoha fitness nadšenců, je velmi snadná na přípravu a společně s ovocem a jogurtem nebo jiným zakysaným výrobkem má řadu benefitů. Ovesné vločky obsahují prebiotickou složku v podobě betaglukanů blahodárně působících na náš imunitní systém, stejně jako je ovoce plné vitaminů a dalších biologicky aktivních látek. 

Přidáme‑li do takové kaše zakysaný mléčný výrobek v podobě kvalitního jogurtu nebo kefíru, máme z toho doslova neprůstřelné kombo. Taková kaše ještě volá po oslazení medem pro vylepšení zdraví prospěšných látek.

Zázvor, česnek a co dál? 10 nejúčinnějších potravin proti nachlazení

8. Zelená listová zelenina se hodí do smoothie nebo jako příloha k jídlům

Takový špenát, ledový salát, kapusta nebo zelí jsou doslova nabité vitaminy, minerálními látkami a vlákninou. Jsou výborným zdrojem vitaminu A, C, K, kyseliny listové a dalšími zdraví prospěšnými látkami působících protizánětlivě a antibakteriálně (Bhat & Al‑Daihan, 2014; Krishnaswamy & Raghuramulu, 1998).

Jako ideální řešení se jeví použít listovou zeleninu k přípravě smoothie nebo jako bonusovou přílohu k běžnému jídlu. Už jste vyzkoušeli špenátovou omeletu?!

9. Tučné mořské ryby bojují se zánětem v organismu

Ryby jako losos jsou cenným zdrojem omega‑3 mastných kyselin, které působí protizánětlivě stejně jako nedostatkový vitamin D. Lehká večeře s lososem, špenátem a další zelenou listovou zeleninou tak může být zajímavým léčebným doplňkem (Calder, 2010).

10. Kvašené potraviny a nápoje jsou zapomenutým elixírem zdraví

Zhruba dvě třetiny imunity sídlí v našem zažívání v podobě mikrobiomu (bakterie žijící v našem zažívacím systému) a kvašené potraviny jsou právě pro mikrobiom, a tím pádem i pro nás, zapomenutým elixírem zdraví. Kvašené potraviny byly odedávna zdrojem vitaminu C pro námořníky stejně jako pro lidi žijící před příchodem vyspělé společnosti. Mimo jiné kvašené potraviny obsahují zdraví prospěšné bakterie a vitamin K2.

Jak prospět mikrobiomu i sobě?

Zázvor, česnek a co dál? 10 nejúčinnějších potravin proti nachlazení

Pomohou nám nějaké doplňky stravy v doporučeném dávkování?

Co dělat, když jsme nemocní?

  1. Pít hodně tekutin, teplé až mírně horké tekutiny pomohou (ideálně v podobě zázvorového nebo zeleného čaje) ulevit od bolesti v krku nebo ucpaného nosu. Vylepšit to můžeme doslazením medem.
  2. Odpočívat, odpočívat a odpočívat.
  3. Když máme hlad, najezme se.
  4. Když nemáme hlad, nenuťme se jíst.
  5. Zaměřme se na konzumaci zdraví prospěšných potravin, jaké jsme si dnes představili.
  6. Suplementujme probio-, prebio- a synbiotiky.
  7. Zvažme použití doplňků stravy, které by nám mohly pomoci.

[Instagram]

Co si z toho vzít?

Věda nám zatím nedokázala odpovědět na otázku, jestli je lepší nemoc vyhladovět, nebo nikoliv, každopádně pokud jsme nemocní, máme zvýšené nároky na příjem energie. Nejjednodušším řešením, jak toho docílit, je zaměřit se na snadná a výživná jídla, jako je polévka, smoothie nebo zakysané výrobky. 

K vyléčení je zapotřebí dostatečně odpočívat a nemoc nepřechodit. Z toho bychom v budoucnu mohli mít nemalé zdravotní problémy spojené se zdravím srdce nebo kloubů. Svou imunitu můžeme podpořit kvalitním jídlem i doplňky stravy.

Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdravé tělo, silnou mysl a vysněnou postavu? Máme pro vás moderního průvodce světem stravování.
Střevní mikrobiom: co ovlivňuje a jak se o něj starat?
Střevní mikrobiom: co ovlivňuje a jak se o něj starat?
Prospěšnou skladbou mikrobiomu, kterou ovlivníme životním stylem, dokážeme předcházet nadváze, cukrovce, riziku infarktu nebo třeba depresím.
Osa střevo-mozek: když za úzkosti můžou střevní bakterie
Osa střevo-mozek: když za úzkosti můžou střevní bakterie
Trápí vás stavy úzkosti a nevíte, jak s nimi bojovat? Pomoc najdete tam, kde byste ji možná nečekali.
Kombucha: co je zač, její účinky + návod na přípravu
Kombucha: co je zač, její účinky + návod na přípravu
Jak už podle názvu můžeme odhadnout, exoticky znějící název nápoje nás zavede do východní části Asie, kde byla kombucha velmi oblíbeným nápojem a také hojně používaným léčebným doplňkem v lidovém léčitelství. Pojďme se podívat, co se skrývá pod názvem kombucha.
Elektrolyty ve sportu: jak je správně doplňovat?
Elektrolyty ve sportu: jak je správně doplňovat?
Ztráty některých elektrolytů mohou být při fyzické aktivitě takové, že se již vyplatí myslet na jejich doplnění. V tomto článku se dozvíš, u jakých aktivit má smysl to řešit a jakým způsobem elektrolyty doplňovat.
Kefír: kyselý probiotický zázrak
Kefír: kyselý probiotický zázrak
Etymologie slova kefír vás zavede až k tureckému slovu „keyif“, jež označuje „dobrý pocit“, který máte po jeho pití zažívat. A přesně o tom referuje i tento článek; představí základní informace, benefity pro zdraví i kefírová zrna, díky nimž máte možnost vytvoření svého domácího výrobku!
5 vyzkoušených zázvorových receptů. Nachlazení nemá šanci!
5 vyzkoušených zázvorových receptů. Nachlazení nemá šanci!
Zázvor. Někteří jej milují, jiní nenávidí. Ale i přesto ho konzumují. Proč? 6+3 důvody, proč byste si zázvor měli zamilovat i vy.
Zničím bílkoviny v proteinu, když s ním peču a vařím?
Zničím bílkoviny v proteinu, když s ním peču a vařím?
Spousta fitness receptů používá protein do vaření a pečení zdravějších dortíků jako náhražku sladidla a samozřejmě pro vyšší výsledný obsah bílkovin v produktu. Jak je to s mýty kolem tepelné úpravy proteinu?
Ale když mně to nechutná! Proč a jak se naučit jíst kysané mléčné výrobky?
Ale když mně to nechutná! Proč a jak se naučit jíst kysané mléčné výrobky?
Kysané mléčné výrobky se obecně velké oblibě netěší. Jaká škoda! Mají mnoho benefitů, o kterých možná ani nevíte. Podívejte se na naše tipy, jak se v nich můžete lépe vyznat a s čím je jíst. Tak co, dáte jim ještě šanci?
Jak připravit dokonalou předtréninkovou nebo potréninkovou fitness kaši?
Jak připravit dokonalou předtréninkovou nebo potréninkovou fitness kaši?
Pořád přemýšlíte nad tím, jak připravit dokonalou předtréninkovou nebo potréninkovou kaši? Už nemusíte! Máme pro vás praktický návod, jak by měla taková kaše vypadat a co by měla obsahovat. Samozřejmě poradím, jak to udělat, aby byla i fotogenická.
Je losos z farmy nebo tuňák z konzervy pro naše tělo toxickou hrozbou?
Je losos z farmy nebo tuňák z konzervy pro naše tělo toxickou hrozbou?
Je důvod k obavám z údajně toxického rybího masa? Pojďme společně zjistit, jak vybrat skutečně kvalitní rybí maso.
Rychlé, chutné a plné bílkovin – kaše 3x jinak
Rychlé, chutné a plné bílkovin – kaše 3x jinak
Kaše je klasika, která se nikdy neomrzí. Je však fajn mít v záloze i nějaké obměny, když chcete výjimečně změnu nebo vám na vaši oblíbenou variantu dojdou suroviny. Všechny tři verze, které vám dnes představíme, jsou chutné, výživné a plné bílkovin.
Slaďte chytře! Je skutečně bíly cukr horší než med, agávový sirup nebo cukr třtinový?
Slaďte chytře! Je skutečně bíly cukr horší než med, agávový sirup nebo cukr třtinový?
Hnědý cukr je zdravější než bílý! Kolikrát jsme se mohli dočíst podobné titulky v médiích, je to ale pravda? Je dobrá volba nahradit cukr ovocnými sirupy? To vše se dozvíte v dnešním článku!
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?