Zdraví prsou: jak jej ovlivní životní styl?

Zuzana Gáliková
Zuzana Gáliková 25. 11. 2020
Uložit článek
Zdraví prsou: jak jej ovlivní životní styl?
obrázek z freepik.com

Zdraví prsou je něco, na co bychom my ženy měly dbát, jelikož jde u nás o nejčastější nádorové onemocnění. Myslet na prevenci a dodržovat určité zásady je základ a my tak můžeme riziko vzniku onemocnění snížit. Jaký vliv má výživa na vznik nádorového onemocnění prsou jsme si již řekli v článku Jak výživou podpořit zdraví prsou. Riziko tohoto onemocnění však není pouze o výživě, ale velkou roli hraje také celkový životní styl. Na faktory, které s onemocněním prsou souvisejí, se podíváme dnes.

1. Pravidelná fyzická aktivita má pozitivní vliv na hormony i na imunitní systém

Pohyb si zaslouží první místo, jelikož jde o ochranný faktor, který  působí prostřednictvím spousty prokázaných mechanismů:

 • Zvýšená fyzická aktivita snižuje množství tělesného tuku, a to nejen podkožního, ale i viscerálního (obalujícího naše orgány), a tak ovlivňuje hladiny hormonů, které se v tuku tvoří a mohou mít vliv na rozvoj nádoru prsu.
 • Snížení nadměrného tělesného tuku také zvyšuje citlivost na inzulín, co je také spojováno se sníženým rizikem tvorby nádoru. Nadměrná sekrece inzulinu totiž obecně podporuje růst a dělení buněk, tedy i nádorových.
 • Fyzická aktivita mírně snižuje hladiny estrogenů, čím snižuje i riziko.
 • Pohyb podporuje funkci našeho imunitního systému. Silný imunitní systém má pak lepší schopnost odstraňovat poškozené nádorové buňky.
 • Pozitivní vliv má zejména pravidelná, intenzivnější pohybová aktivita (běh, rychlá jízda na kole, náročnější turistika apod.) v rozsahu 150 minut týdně.

2. Kojení se vyplatí jak pro dítě, tak pro matku

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje výlučně (bez přidání jakékoliv jiné výživy) kojit do 6 měsíce věku dítěte, pak minimálně do dvou let společně s příkrmy. Kojení má totiž spoustu pozitivních účinků jak na dítě, tak na matku. Ochrana před vznikem nádoru prsu je jedním z nich.
 • V průběhu kojení se tvoří hormony, které riziko snižují.
 • Kojící matka, která kojí pravidelně a dle potřeb dítěte nemá několik měsíců menstruační cyklus - není tak vystavena vlivu hormonů, které riziko obecně zvyšují. Delší dobou kojení se snižuje doba, po kterou je organismus ženy těmto hormonům vystaven.
 • V čase kojení se ve velkém mění tkáň prsu - buňky, včetně možných poškozených buněk náchylných k přeměně na nádorové buňky, jsou často odstraňovány a obměňovány

Jak vidíme, kojení dle doporučení je dvojitá výhra, jelikož pomůžeme dítěti, kterému poskytujeme nejlepší možnou výživu pro jeho zdravý vývoj, ale i sobě.

obrázek z freepik.com

3. Karcinogeny z kouření působí také na prsní tkáň

Tabákový kouř obsahuje kolem 80 prokázaných lidských karcinogenů a zhruba 60 pravděpodobných lidských karcinogenů a tisíce dalších látek, o kterých negativních účincích se toho ještě hodně neví. Tyto látky se krví dostávají do prsní tkáně, mnohé jsou v ní také skladovány. Buňky prsní tkáně tak podléhají mutacím a jsou náchylnější k tvorbě nádoru.

Velké souhrnné studie došli k závěru, že riziko vzniku nádoru je o 14 % vyšší u těch žen, které někdy kouřili ve srovnání s těmi, které nekouřili nikdy. Kouření po dobu delší, jak 10 let zvýšilo riziko o 21 %.

4. Nadváha a obezita nejsou pouze estetickým problémem

Nadváha a obezita obecně zvyšují riziko vzniku nádorů. Není tomu jinak ani u nádoru prsu. Vyšší, než optimální hmotnost v dospělosti (tedy BMI nad 25 kg/ m2), kterou jsme nabrali zejména v období dospělosti, zvyšuje naše riziko na diagnózu nádoru prsu.

 • V první řadě třeba zmínit, že hmotnost nepůsobí samostatně. Dospělý člověk s nadváhou má pravděpodobně horší kvalitu stravování, nedostatek pohybu, obecně zhoršený zdravotní stav, čím se riziko dále zvyšuje.
 • V tomto ohledu je ovšem rizikový i nadbytečný tělesný tuk sám o sobě. V něm se totiž tvoří hormony zvyšující riziko vzniku nádoru, včetně pohlavních hormonů estrogenu a androgenů. Pro nadváhu a obezitu je typická i zvýšená hladina inzulinu, která je také riziková.

5. Hormonální antikoncepce je z pohledu zdraví prsou riziková

Užíváním hormonální antikoncepce se zvyšují hladiny estrogenu a progestinu. Oba tyto hormony jsou spojovány s podporou množení nádorových buněk u hormondependentních nádorů. Progestin pravděpodobně dokonce zpomaluje, až zastavuje odumírání poškozených buněk. Užívání hormonální antikoncepce na bázi kombinace estrogenu a progesteronu tak zřejme mírně zvyšuje riziko vzniku karcinomu prsu. 

obrázek z freepik.com

6. Narušením cirkadiánních rytmů se snižuje ochrana prsní tkáně

Naše tělo nemá nastaveny biologické hodiny jen tak pro nic za nic. Jejich narušení má vliv nejen na únavu a snadnější nabírání hmotnosti, ale také na podpoření vzniku nádoru prsu. Jak ve všech předchozích případech, i tady se narušuje tvorba a funkce hormonů. Rizikový je melatonin, kterého se tvoří méně, pokud jsme v noci, v čase, kdybychom měli spát, vystavení dennímu světlu. Tělo, včetně prsní tkáně, tak ochuzujeme o jeho ochranné působení. Působí protizánětlivě a antioxidačně.

Vyplatí se tedy dbát na správný denní režim, dobu spánku a bdění a jejich pravidelnost. Jak na to se detailněji dočtete třeba  v těchto článcích:

Co si z toho vzít?

Prevence nádorového onemocnění je komplikovaná záležitost. Nemůžeme očekávat, že jeho vzniku zamezíme pitím “vše léčitelných” pitíček v hodnotě jedné výplaty. Musíme celoživotně myslet na dostatečný pohyb, spáneksprávnou výživu. U rakoviny prsu také na specifika jako je antikoncepce, nebo kojení. Dodržujme tedy doporučení a dělejme vše pro to, abychom riziko snížily.

Přidej se k 33 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
1 Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________