Zkreslený svět sociálních sítí způsobuje deprese a úzkosti. Jak se jim vyvarovat?

Komentáře
Zkreslený svět sociálních sítí způsobuje deprese a úzkosti. Jak se jim vyvarovat?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Čas strávený na sociálních sítích u dospívajících se od roku 2012 zvyšuje po celém světě. Jednou ze zemí, ve kterých je tato aktivita nejvyšší, je i USA, kde sociální sítě využívá průměrně 81 % dospívajících (70 % ve věku 13–14 let, 89 % ve věku 15–17 let). 

Denně je pak navštěvuje 73 % teenagerů a předpokládá se, že v západních zemích Evropy bude tento trend velmi podobný. Prodlužující se doba strávená na těchto sítích je často spojována s negativním vlivem na psychický vývoj adolescentů a zvýšenou mírou deprese a pocitů úzkosti. Jsou však tato obvinění oprávněná?

Čas strávený na sociálních sítích se v průběhu dospívání zvyšuje

Doktorka Coyne s kolegy letos v říjnu zveřejnila 8 let trvající studii, která měla za úkol objasnit, zda delší doba strávená na sociálních sítích opravdu zvyšuje míru deprese a úzkosti u teenagerů

Jak probíhal výzkum s cílem objasnění vztahu doby strávené na sociálních sítích a míry deprese a úzkosti?

  • zahrnuto do něj bylo 500 teenagerů ve věku 13 let 
  • ti byli sledování až do jejich 20 let věku
  • každý rok po dobulet vyplňovali standardizované dotazníky týkající se času stráveného na sociálních sítích a míry deprese a úzkosti
  • tuto míru hodnotili respondenti pomocí číselné stupnice

Výzkumníci si položili 3 základní otázky:

  1. Existuje souvislost mezi časem stráveným na sociálních sítích a mírou deprese?
  2. Existuje souvislost mezi časem stráveným na sociálních sítích a mírou úzkosti?
  3. Je vliv používání sociálních sítí na duševní zdraví uživatele ovlivněn jeho pohlavím?

A jak dopadly výsledky studie? Průměrně jsme ve 20 letech na sociálních sítích 2 hodiny 

  • Ve 13 letech uváděli respondenti jako průměrnou dobu strávenou na sociálních sítích 31–60 minut denně, ve 20 letech pak tato doba přesahovala 2 hodiny.
  • V průběhu výzkumu se také mírně zvyšovala i míra deprese a úzkosti, která byla u dívek vyšší než u chlapců. Důvodem je pravděpodobně kolísání míry sebevědomí a nálad, což se přirozeně pojí s dospíváním.
  • Po analýze těchto dat se však žádná ze souvislostí nepotvrdila a z výsledků tak vyplynulo, že obecně čas strávený na sociálních sítích sám o sobě neměl na rozvoj duševních problémů u adolescentů významný vliv.
  • Rozdíl jejich vlivu se nepotvrdil ani mezi pohlavími. 
Zkreslený svět sociálních sítí způsobuje deprese a úzkosti. Jak se jim vyvarovat?

Pro vznik deprese a úzkosti je rozhodující způsob užívání sociálních sítí

Vznik deprese a úzkosti je multifaktoriální proces. Za jeho nastartování zpravidla není zodpovědný pouze jeden samostatný stresor, samozřejmě však existují výjimky jako např. těžká životní událost nebo traumatizující zážitek (např. šikana ve škole). 

Neprokázalo se, že by čas strávený na sociálních sítích byl rozhodující pro zvyšující se míru deprese a úzkosti. Čas však zdaleka není to jediné, na čem záleží.

Klíčové je naučit se sociální sítě zdravě používat

Dva různí lidé, kteří na nich tráví stejné množství času, mohou mít naprosto odlišné výstupy. Rozdíl je totiž v tom, jakým způsobem tyto sítě využívají

Spíše než na čas je proto třeba se zaměřit také na jejich obsah a účel, jakým jsou používány. Velkou roli hrají i geneticky dané vlohy pro vznik duševního onemocnění a také to, jak vnímáme svět kolem sebe. 

Pokud máte na sociálních sítích nějaké vzory, sledujte je, inspirujte se, bavte se, ale nikdy si neberte do hlavy, že se jim musíte vyrovnat. 

Jak sociální sítě používat bezpečnějším způsobem?

  1. Buďte aktivní – místo bezmyšlenkovitého prohlížení obsahu stránek raději sdílejte informace, komentujte, reagujte
  2. Omezte používání sociálních sítí alespoň 1 hodinu před spaním – dostatek kvalitního spánku je jedním z ochranných faktorů vzniku duševních onemocnění
  3. Mějte jasný cíl – ujasněte si, za jakým účelem tyto sítě vlastně využíváte (Coyne 2019)

My k tomu doplníme ještě jeden zásadní bod:

  • Nesrovnávejte se s ostatními – každý z nás je jedinečný, ať už se jedná o genetiku, metabolické, psychické, nebo třeba i myšlenkové pochody, vždy se proto snažte být lepší verzí sama sebe, nikoliv kopií někoho jiného

Co si z toho vzít?

Studie doktorky Coyne sice vliv času stráveného na sociálních sítích na rozvoj deprese a úzkosti nepotvrdila, to ale v žádném případě neznamená, že bychom se spolu se svým notebookem nebo chytrým mobilem měli uzavřít do nerozbitné bubliny. 

Výzkum byl zaměřen primárně na dobu strávenou na těchto sítích, nebral však v úvahu ani způsob jejich používání, ani prohlížený obsah

Tak jako tak, život strávený u monitoru nemůže nikdy nahradit ten skutečný. Sociální sítě jsou sice skvělé v tom, že nás spojují s lidmi, se kterými zrovna v té chvíli nemůžeme fyzicky být, často nás však naopak vzdalují od těch, které máme hned vedle sebe. 

Čas od času proto zahoďte mobil, zaklapněte notebook, vezměte kámoše, partnera, rodiče nebo svého čtyřnohého parťáka a vyběhněte na chvíli ven. Mluvte spolu, poznávejte nová místa, nové chutě, hýbejte se, smějte se a užívejte si, protože skutečný život na vás čeká venku, nikoliv na internetu

9 rad pro dlouhý a naplňující život ve zdraví
9 rad pro dlouhý a naplňující život ve zdraví
Žít věčně je nám k ničemu, pokud si život neumíme naplno užít. Těchto 9 pilířů pro vyšší kvalitu života vám může navíc jako lusknutím prstu přidat pár let spokojeného života. Prožijte hodnotný a naplňující život jako lidé v takzvaných modrých zónách.
Úzkost, deprese nebo špatná nálada? Poradíme vám, jak s nimi bojovat
Úzkost, deprese nebo špatná nálada? Poradíme vám, jak s nimi bojovat
S depresí se ve světě potýká 300 milionu lidí a v České republice je to každý třetí člověk. Užívání antidepresiv stoupá, ale nejsou řešením. A přitom stačí znát pár základních zlepšení životního stylu. Co nám pomůže v boji proti špatné náladě?
Pozor na nesmyslné diety od fitness vzorů a celebrit! Znáš rizika?
Pozor na nesmyslné diety od fitness vzorů a celebrit! Znáš rizika?
Stále zkoušíš dokola nové diety a hubnoucí programy od celebrit nebo fitness vzorů z Instagramu a nedaří se ti dosáhnout vytouženého těla? Přizpůsob stravu tak, aby pracovala ve tvůj prospěch.
Proč žijeme falešný život na sociálních sítích?
Proč žijeme falešný život na sociálních sítích?
Věděli jste, že někteří lidé při honbě za oceněním na Instagramu dokáží vytvářet falešný obsah v podobě zinscenovaných fotografií? Touha po ocenění se nyní přenesla do rovin sociálních sítí a dnešní palec nahoru u fotografie je včerejší pochvala od reálné osoby. Je to však skutečné a opravdové?
Proč nikdy nebudu vypadat jako profesionální modelky a modelové z Instagramu?
Proč nikdy nebudu vypadat jako profesionální modelky a modelové z Instagramu?
Ve světě internetu se může zdát vše bez jediné chybičky. Denně projíždíme feedy našich oblíbenců a rozplýváme se nad jejich dokonalostí. Je tomu ale skutečně tak, jak nám ukazují skvěle nasvícené fotografie?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?