Zlepšují filtrační konvice kvalitu vody? Ne vždy tomu tak musí být

Komentáře
Zlepšují filtrační konvice kvalitu vody? Ne vždy tomu tak musí být
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Jestli pravidelně používáš filtrační konvici na kohoutkovou vodu, pravděpodobně to děláš proto, abys měl/a vodu co nejčistší. A k tomu tě také možná štve ta ne úplně lahodná pachuť chloru, kterou v kohoutkové vodě čas od času můžeš cítit. Možná jsi ale nikdy nepřemýšlel/a nad tím, že si nesprávným používáním filtračních konvic můžeš ve skutečnosti ještě uškodit. V některých případech si můžeš filtrací do vody zanést až 10 000x více bakterií, než najdeš v kohoutkové vodě. Proč?

Výměnné filtry jsou opravdu určené k pravidelné výměně

Přiznej se, kdy naposled jsi vyměnil/a filtr ve tvé konvici? Pokud jsi ve své paměti zapátral/a až o několik měsíců dozadu, dávej pozor. Takovým používáním si totiž můžeš ještě pěkně uškodit. Většina výrobců filtračních konvic doporučuje vyměňovat patrony jednou za měsíc či po přefiltrování 100 litrů vody

Po té době totiž nejen že se stává samotné filtrování nesnesitelně pomalé a vlastně tak trochu neefektivní (adsorpční částice ve filtru mají konečnou kapacitu k zachytávání částic), ale současně může docházet k bakteriální kontaminaciV jedné starší studii vědci dokonce zjistili, že obsah bakterií může vzrůst až na deseti tisíci násobek množství, které se vyskytuje v kohoutkové (nefiltrované) vodě. To už není tak skvělé, že?

obrázek z 123rf.com

Stříbro na filtru pomůže, ale není všemocné

Filtrační patrona ale i plastová konvice sama o sobě se může stát líhní pro nejrůznější bakterie. "Tomu bývá dnes ze strany výrobců často předcházeno impregnací filtrační náplně stříbrem, nezřídka pak ale dochází k uvolňování stříbra do filtrátu v nadměrném množství, pročež opět není možné považovat zařízení za zdravotně nezávadné; některé systémy dokonce uvolňují kovy (měď, zinek, stříbro) do filtrátu záměrně pro jejich baktericidní účinek," varuje František Kožíšek ze Státního zdravotního ústavu. 

Antibakteriální účinky stříbra byly popsány už Herodotem v době před naším letopočtem, takže jeho použití v některých filtračních patronách ve 21. století rozhodně není žádný objev Ameriky. Pravdou ale je, že to celou situace o trochu zlepšuje. Ani stříbro však není všemocné. V jedné studii bylo zjištěno, že čerstvě přefiltrovaná voda má vyšší obsah bakterií než voda 24 hodin od přefiltrování – nějakou dobu tedy trvá, než uvolněné stříbro na bakterie zapůsobí

Jiné studie zase ukazují, že některé bakterie (např. Pseudomonas aeruginosa) jsou vůči stříbru více rezistentní oproti jiným. 

V chladnějším prostředí je růst bakterií pomalejší

Pokud filtrační patrony pravidelně vyměňuješ dle instrukcí výrobce, není důvod k panice. Jestli ale chceš mít 100% jistotu, že je tvá přefiltrovaná voda bez bakterií, můžeš ji pro jistotu ještě krátce převařit. Vroucí voda je pro bakterie spolehlivé KO, čehož můžeš využít třeba při přípravě čaje, kávy a dalších teplých nápojů. 

Stejně tak pokud plánuješ filtrovanou vodu po nějakou dobu skladovat, dej ji raději do chladničky. Při nižší teplotě je růst bakteriálních kolonií pomalejší a tak je méně pravděpodobné, že se ti v přefiltrované vodě přemnoží.

obrázek z freepik.com

Co si z toho vzít?

Filtruj nebo ne, ale pokud už filtruješ, vyměňuj filtrační patrony pravidelně. Většina výrobců doporučuje filtrační hlavice vyměňovat každý měsíc nebo po přefiltrování 100 litrů pitné vody. 

Pokud zůstaneš měsíce věrný své první filtrační patroně, po nějaké době hrozí, že si do vody začneš zanášet škodlivé bakterie, které se ve filtru přemnožily. 

Kolik vody denně musíme vypít?
Kolik vody denně musíme vypít?
Jedni tvrdí, že pitný režim je základ a druzí jsou přesvědčeni, že je to jakási podivná "lobby". Kde je tedy pravda? Má, nebo nemá pitný režim svá opodstatnění?
Nebaví vás kohoutková voda? Máme 8 tipů jak si zpestřit pitný režim
Nebaví vás kohoutková voda? Máme 8 tipů jak si zpestřit pitný režim
Vypít dostatek tekutin během dne může být pro řadu osob pořádný oříšek. Přinášíme vám 8 osvědčených tipů, jak si pitný režim zpestřit a usnadnit.
Dokáže bájná voda s citrónem umocnit spalování tuku?
Dokáže bájná voda s citrónem umocnit spalování tuku?
Pití vody s citrónem se stalo doslova fenoménem zdravého životního stylu, má v něm ale svoje místo? Je efektivní ve vztahu k vašemu zdraví, nebo dokonce ke spalování tuku? Možná ano. A možná to ani tolik nesouvisí právě s citrónem. Co tedy všechno voda s citrónem umí?
Filtrační konvice na vodu: Ano nebo ne?
Filtrační konvice na vodu: Ano nebo ne?
Filtrační konvice mají vodu změkčit a zbavit od nežádoucích látek a pachů. Je ale jejich používání opravdu nutné, abychom pili pitnou a zdravotně nezávadnou vodu?
Kvalita pitné vody: můžeme pít bez obav i tu z kohoutku?
Kvalita pitné vody: můžeme pít bez obav i tu z kohoutku?
O pitné kohoutkové vodě se často říká, že je plná hormonů a estrogenů, které mají negativní vliv na naše zdraví. Co je na tom pravdy a jak jsme na tom s kvalitou pitné vody v rámci vodovodních sítí v České republice?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.