Detox skladu! Před 19 hodinami jsme přidali do detoxu nový produkt s 26% slevou  

Znáš kouzlo úspěchů Jágra, Schwarzeneggera nebo Jobse? 9 rad, jak je napodobit
obrázek z pixabay.com

Znáš kouzlo úspěchů Jágra, Schwarzeneggera nebo Jobse? 9 rad, jak je napodobit

Ondřej Klein Ondřej Klein před rokem Aktualizováno 22. 6. 2018

Budík ti v pět ráno zvoní na plné pecky, za okny je ještě tma, slyšíš bubnovat déšť a víš, že tam venku na tebe čeká nepříjemné probuzení. Máš před sebou dvoje dveře, jedny vedou zpět, někam, kde ti bude dobře a necháš se nadále unášet připlouvajícími sny. Druhé dveře vedou do zimy, vytrhnou tě z příjemného snění na míle daleko, ale ty víš, že to je místo, kde začíná život, ty víš, že jedině, když se postavíš sám sobě a budeš sám sebe vyzývat každý den v jednoduchých bitvách zuřících ve tvé hlavě o tom, co je pro tebe nejvhodnější, tak teprve potom si můžeš říci, že jsi na správné cestě a jdeš si pro vítězství těla i ducha. Nezáleží na tom, jestli chceš být výborný sportovec, pedagog, herec, manažer, zpěvák nebo vědec, záleží na tom, jestli víš, co chceš a co jsi ochoten pro to udělat.

Zdánlivě spolu tyto profese nesouvisí, ale protíná je minimálně jedna důležitá společná vlastnost, a tou je právě zmíněný Mindset neboli nastavení mysli. Nejdůležitějším bodem celého života je jedna velice jednoduchá věta, kterou děti každému vyprávějí na potkání, a na kterou se jich snad každý ptá. Tušíš? Kým chceš být až vyrosteš? Někdo se podívá na oblohu a zasněně řekne, že chce být pilotem, další chce být jako máma nebo táta, protože to jsou dosavadní hrdinové jejich životů. S pastelkou v ruce a počmáranou zdí si zase malá holčička řekne, že chce být výtvarnicí a její starší brácha bez váhání odpoví, že chce být fotbalistou. 

Posuňme se o několik let až desítek let dopředu. Kde jsou vysnění malíři, piloti a fotbalisti? Malá malířka dost možná od rodičů slyšela, že tím se přece nemůže uživit, a tak se svého snu vzdala a namísto toho pracuje jako asistentka v kanceláři. Její brácha, který se toužil prohánět na fotbalovém hřišti a střílet branky jako Messi nebo Ronaldo před plnými stadióny, je ředitelem místní firmy. Ale když se podíváš na nebe, dost možná spatříš toho malého pilota, který si svůj sen splnil a doslova si létá v oblacích. Jeden z určujících faktorů toho, že ze zasněného chlapečka s hlavou směrem k oblakům vyrostl muž, který se stal tím, kým si jako malý přál je, že svému snu pevně věřil a měl ho neustále před sebou podporován svými dosavadními hrdiny.

Víme, co chceme?

Sylvestr Stallone věděl, že chce být hercem a scénáristou. Napsal Rockyho I a prodal scénář za cenu, kterou si sám určil i s podmínkou, že ve filmu bude hrát hlavní postavu, zatímco byl téměř bez peněz a s manželkou byli v těžké finanční situaci. V jednom rozhovoru se nechal slyšet, že neměli peníze na klimatizaci, v domě bylo příšerné vedro a jeho manželce se pravidelně během vaření spouštěla krev z nosu vlivem horkého vzduchu. Takhle na tom manželé Stallonovi byli, ale ze svých požadavků a cílů neuhnul ani o milimetr a najednou je z něj nesmrtelná ikona v podobě boxera, který tak zoufale chtěl vyhrát, že pro úspěch udělal vše a podařilo se mu to. 

Otec moderní kulturistiky, nikdo jiný než bývalý guvernér státu Kalifornia Arnold Schwarzenegger už jako malý kluk věděl, že bude nejlepší a také byl. Postupně také věděl, že bude guvernérem a také se jím stal. Arnoldova síla v plnění jeho životních cílů spočívala především v neochvějné víře sám v sebe, věděl, že když do toho dá všechno, musí se mu to podařit. Při pohledu na nakousnuté jablko mobilního telefonu, tabletu nebo notebooku se ti pravděpodobně vybaví chlapík v roláku, džínách a teniskách představující nejnovější produkt společnosti Apple jménem Steve Jobs. O Stevovi vyšla již pěkná řádka knih a filmů. On přesně věděl, čeho chce dosáhnout. Chtěl být jedinečný ve svém přístupu a nabídnout krásné elegantní řešení počítačové techniky a dnes se můžeme nechat inspirovat jeho životním dílem díky všudypřítomné značce charakteristické elegantním designem a nakousnutým jablkem. Mezi další nezlomné inspirativní příběhy by jistě patřil Jaromír Jágr, který i ve svých 45 letech ohromuje svou výkonností celou NHL nebo legenda Chicago Bulls a celé NBA Michael Jordan

Zdánlivě vzdálenou inspirací také může být světově uznávaný fotograf Robert Vano, který se pro splnění svého snu vydal na dalekou cestu přes oceán. Aby sis z jeho příběhu odnesl víru, že to jde, pojď si ho ve zkratce převyprávět. Představ si, že víš, že se chceš stát fotografem. Na místní fotografickou školu tě ale nevezmou a život v Nových Zámcích v tehdejším komunistickém Československu moc nadějí nepřináší. Tak si prostě sbalíš svých pár švestek a jdeš společně s dalšími dvěma přáteli pěšky do Itálie, kde se rozhodne, že se tě ujme rodina ze Spojených států a najednou jsi přes půl světa pryč od Nových Zámků a jediné, co umíš anglicky je „Yellow Submarine“. Nakonec se Vanovi povedlo dosáhnout toho, co si jako malý předsevzal. Jediným důvodem, proč něčeho nedosáhneš, jsi většinou ty sám, protože tomu nejdeš dostatečně tvrdě naproti („Sylvester Stallone Biography 1998", b.r.) & („Arnold Schwarzenegger Biography", b.r.) & („Steve Jobs Biography - Inspirational Life Story - Documentary", b.r.).

„Když mi bylo pět, maminka mi řekla, že klíčem k životu je štěstí. Když jsem přišel do školy, zeptali se mě, co chci být až vyrostu. Napsal jsem "šťastný". Řekli mi, že nerozumím zadání. Já jim řekl, že oni nerozumí životu.“ – John Lennon –

Na obrázku níže si můžeš udělat malý test, jestli jsi dostatečně otevřený novým věcem a toužíš nacházet nové příležitosti a čelit životním výzvám. Nebo jestli ti stačí to tvoje jisté, vidíš jen jedním směrem a nové věci tě nezajímají. Ostatně výsledek mluví sám za sebe, pokud jsi na zelené straně, tak se nevzdáš bez boje a pro úspěch uděláš vše, co je v tvých silách, překážky vidíš jako možnost růstu a svou vytrvalostí a inspirací od úspěšných lidí si dokážeš vážit konstruktivní kritiky a vyjít tak až k Olympu. Naopak, když se před tebe postaví nová životní výzva a ty cukneš nebo to „jen tak zkusíš“ a vynaložené úsilí pokládáš za zbytečné, demotivuje tě úspěch druhých a posledním hřebíčkem do tvé rakve je první vlna kritiky, prakticky nemáš šanci uspět. Jediné, co můžeš udělat k tomu, abys byl úspěšný, můžeš pracovat na tom, aby ses stal spíše „zelenou pozitivní myslí“ než tou modrou pesimistickou na život rezignovanou. Ne nadarmo se říká, že z úspěchu druhých roste i tvůj úspěch aneb obklopuj se lidmi, kteří jsou lepší než ty sám.

Obrázek 1: získáno z (Tudor, 2012)

O tom, co je pro jednoho štěstí, by se dala vést řada debat, ale nezpochybnitelným faktem je, že pokud děláš činnost, která tě činní šťastným, tak jsi se pravděpodobně našel a dá se říci, že je tvým životním posláním. Pokud tě něco baví, tak často ztratíš pojem o čase během činnosti a nevnímáš svět kolem, ale plně a přítomně děláš to, co tě baví. Tento stav je označován magickým výrazem flow, kdy jsi plně v přítomném okamžiku a vědomě se soustředíš na to, co děláš. Ale to je dnes docela těžké, jelikož je kolem tebe spousta informačního šumu. Každou chvíli tě něco rozptyluje, ať už je to zpráva na Messengeru, zkontrolování lajků na Instagramu nebo bezmyšlenkovité projíždění timeline na Facebooku. To vše na tebe po celý den společně s dalšími faktory útočí a odvádí pozornost od důležitých věcí, jako je soustavná práce na tvých snech. Výsledným produktem takového jednání je doslova roztěkaná mysl po několika „dimenzích“. Pokud jsi hlavou na několika místech současně, nemůžeš být na jednom místě přítomně a plně si uvědomovat svou existenci a své touhy.

„Musíš najít něco, co miluješ. A to je pravda jak pro tvoji práci, tak pro tvoji lásku. Tvoje práce je činnost, která tě bude provázet podstatnou části tvého života a jediný způsob, jak být doopravdy spokojený, je dělat něco, co milujete a zároveň v to věříte.“ – Steve Jobs

Hlava je mocnější než svaly

Sedneš na kolo a jedeš. To vědomí, že máš před sebou ještě 180 kilometrů a potom celý maratón je značně demotivující, ale musíš se umět motivovat, musíš si tu trať rozdělit na menší úseky a povzbuzovat se po absolvování každého miniúseku, nesmíš nechat ten hlas v tvojí hlavě dovolit pochybovat, že to zvládneš. Chrissie Wellington je mimo jiné čtyřnásobnou vítězkou závodu IronMan  v havajské Kóně. Její nastavení mysli je stejně jako u drtivé většiny profesionálních sportovců na vysoké úrovni. V období před závodem se mentálně připravuje pomocí vizualizací závodu, kdy si představuje průběh závodu a problematické etapy, což ji usnadňuje zvládnutí skutečného závodu. Pohání ji však také věčně neutuchající touha být lepší než ostatní. Když přijdou těžké chvíle, prostě se přesvědčí pomocí hezkých vzpomínek a pocitů euforie z minulých vítězství, že ještě není s fyzickými silami na dně (Wellington & Aylwin, 2013).

Dodnes nechápu, jak je možné, že ultravytrvalostní sportovec Rich Roll společně s Jasonem Lesterem dokázali zvládnout plných pět IronManů za necelý týden. Kdyby je nepřibrzdily technické problémy, jistě by to stihli za plánovaných pět dní. Od té doby je tento počin znám jako EPIC5 a každoročně jej od roku 2010 pokouší řada atletů. Až si tedy příště budeš myslet, že jsi na hranici svých mentálních a fyzických schopností, pravděpodobně se teprve jenom zahříváš (Roll, 2013).

Máme dokonce i prvního českého sportovce, který letos v květnu EPIC5 absolvoval – tím je Michal Šubrt. Tímto mu skládám obrovskou poklonu za jeho obdivuhodný výkon („EPIC5 - První česká výprava", b.r.).

Obrázek 2 získáno z („The Growth Mindset - What is Growth Mindset - Mindset Works", b.r.)

Jak je vnitřní nastavení mocné dokazuje i tento experiment na videu níže. Jednoduchý test byl v podobě toho, jak tvrdě dokáže zápasník MMA praštit figurínu, když se sám vybudí, pomocí mentálního trenéra a v případě vpichu čistého adrenalinu. První rána, kdy se sportovec nabudil sám, byla v hodnotě 2,669 KN, druhá pomocí mentálního coache dosáhla 4,448 KN a poslední po vpichu adrenalinu byla v hodnotě 4,003 KN. Odtud vidíš, jak je důležité mít správně „nastavenou hlavu“, která dokáže tělu, že na to stále má  („MMA fighter Adrenaline Natural vs. Synthetic Results - YouTube", b.r.).

Jak prakticky ke zlepšení MindSet s pomocí Secunda & Allen, (2012)?

1. Neustálá práce na sobě

Velký krok je tvořen dílčími krůčky a nejinak je tomu v tomto případě, kdy každý krůček je reprezentován jedním tréninkem, splněnou zkouškou nebo výhrou v zápase. Už jen fakt, že si udržíš tréninkový plán, tě posouvá k úspěchu.

2. Vizualizace

Nástroj vizualizace, kdy si v hlavě představíš sám sebe, tak jak chceš vypadat nebo v podobě toho člověka, kterým se chceš stát, tě nenechá ustrnout na své cestě. Pokud tuto vizualizaci rozšíříš do podoby obrázků a fotek, které budeš mít neustále na očích, zesílíš tak efekt vizualizace.

3. Stanovení cílů a jejich dílčí plnění

Sepsáním tvých realistických cílů na papír a jejich rozdělením do několika dílčích cílů budeš přesně vědět, čeho a za jak dlouho chceš dosáhnout a podle toho postupně volíš cestu k jejich naplnění. Naplnění dílčích cílů je otázkou měření pokroku a pomůže ti tak v motivaci.

4. Zbavení se pochybností a získání nezlomné sebedůvěry

Arnold Schwarzenegger získal svou nezlomnou sebedůvěru tím, že dělal vše pro to, aby uspěl a jeho dílčí a celkový úspěch ho utvrdil v tom, že je dobrý a posílil tak jeho sebevědomí. Vše, co potřebuješ k úspěšnému životnímu naplnění, již máš v podobě bystré hlavy a srdce bojovníka, který se nezlomí z porážek, ale poučí se z nich a bude silnější než předtím.

5. Uvědomění si čím chceš být a proč to děláš

Tím, že si budeš uvědomovat fakt, proč trénuješ, studuješ nebo pracuješ tak tvrdě, v tobě posílí nastavenou vizualizaci tvého úspěšného já. Dodá ti potřebné emoce a chuť na sobě pracovat a nevypustit jedinou minutu tréninku nebo zápasu a posunout se o další kousek dál.

6. Zboř své mentální a psychické hranice

Pokud ses vzdal myšlenky, že můžeš trénovat nebo závodit lépe, vzpomeň si na výzvu EPIC5, která doslova boří hranice lidských fyzických a psychických sil. Pro nabourání tréninkové rutiny zkus zvýšit tréninkovou délku o 50 % v rámci jednoho tréninku. Po dvou týdnech ubereš o 25 % a uvidíš, že trénovat na 125 % není zas až tak nemožné.

7. Mentální trénink

Mentální trénink je obrovsky mocným nástrojem, jak jsi viděl z příkladu MMA bojovníka. Rozhovory sám se sebou v podobě pozitivního působení na sebe jsou důležitým nástrojem. Místo boje pokládaného již za prohraný si řekni, že na to máš, jsi schopný to zvládnout. Práce s mentálním trenérem je dnes již skoro běžnou součástí přípravy vrcholových sportovců.

8. Meditace, relaxace a umění odpočívat

Velký boom zažívá v posledních letech meditace a umění mindfullnes – četli jste článek o mindfullness? Meditací dokážeš zklidnit roztěkanou mysl a opět nalézt opěrný bod v podobě sebeuvědomění a soustředění se na to, co je opravdu důležité. Z fyziologického hlediska meditace dokáže optimalizovat funkci autonomního nervového systému a dostat tě zpodručí neustálého stavu „bojuj nebo uteč“. A tím pádem také dokáže významně urychlit regeneraci sil sportovce.

9. Vítězný postoj

Žij plně s vědomím toho, že vyhraješ zápas nebo závod, získáš dlouho chtěnou práci nebo úspěšně dokončíš náročné studium. Nepřipouštěj si, že existuje možnost prohry, ta neexistuje. Pokud učiníš vše proto, abys byl úspěšný, tak úspěšný budeš!

Asi bych nedokázal vytvořit lepší závěr než ten, který již před několika lety vytvořil Michael Jordan svým výrokem:

„V kariéře jsem minul více než 9 000 střel. Prohrál jsem skoro 300 zápasů. Šestadvacetkrát jsem selhal v možnosti vyhrát zápas. Selhával jsem zas a znovu a to je důvod, proč jsem nakonec uspěl.“

[eshoplink]

Zdroje:

Arnold Schwarzenegger Biography. (b.r.). Získáno 27. červen 2017, z youtube.com/watch?v=ilaNK82eL0Y

EPIC5 - První česká výprava. (b.r.). Získáno 27. červen 2017, z http://www.epic5.cz/

MMA fighter Adrenaline Natural vs. Synthetic Results - YouTube. (b.r.). Získáno 27. červen 2017, z https://www.youtube.com/

Roll, R. (2013). Finding ultra: rejecting middle age, becoming one of the world’s fittest men, and discovering myself.

Secunda, B., & Allen, M. (400n. l., 55:48). The Competition Mindset of Olympic Athletes -- and How You Can Acquire It Too. Získáno 27. červen 2017, z http://www.huffingtonpost.com/...

Steve Jobs Biography - Inspirational Life Story - Documentary. (b.r.). Získáno 27. červen 2017, z youtube.com/watch?v=4DZVRKGvWDw

Sylvester Stallone Biography 1998. (b.r.). Získáno 27. červen 2017, z  youtube.com/watch?v=lhGphr4MkSg

The Growth Mindset - What is Growth Mindset - Mindset Works. (b.r.). Získáno 27. červen 2017, z https://www.mindsetworks.com/s...

Tudor, P. (2012, srpen 23). The Growth Mindset: Struggling to Grow. Získáno 27. červen 2017, z http://blogs.parktudor.org/exp...

Wellington, C., & Aylwin, M. (2013). A life without limits.

  •