Znáš kouzlo úspěchů Jágra, Schwarzeneggera nebo Jobse? 9 rad, jak je napodobit

Ondřej Klein
Ondřej Klein 3. 3. 2020 Poprvé publikováno 14. 7. 2017
Aktualizováno 3. 3. 2020
Uložit článek
Znáš kouzlo úspěchů Jágra, Schwarzeneggera nebo Jobse? 9 rad, jak je napodobit
obrázky z nbcsports.com a pinterest.com

Budík ti v pět ráno zvoní na plné pecky, za okny je ještě tma, slyšíš bubnovat déšť a víš, že tam venku na tebe čeká nepříjemné probuzení. Máš před sebou dvoje dveře, jedny vedou zpět, někam, kde ti bude dobře a necháš se nadále unášet připlouvajícími sny. Druhé dveře vedou do zimy, vytrhnou tě z příjemného snění na míle daleko, ale ty víš, že to je místo, kde začíná život, ty víš, že jedině, když se postavíš sám sobě a budeš sám sebe vyzývat každý den v jednoduchých bitvách zuřících ve tvé hlavě o tom, co je pro tebe nejvhodnější, tak teprve potom si můžeš říci, že jsi na správné cestě a jdeš si pro vítězství ducha i těla

Nezáleží na tom, jestli chceš být výborný sportovec, pedagog, herec, manažer, zpěvák nebo vědec, záleží na tom, jestli víš, co chceš, a co jsi ochoten pro to udělat.

Co se v dnešním článku dozvíme?

 • Že děti ví nejlépe, kým chtějí v dospělosti být, ale často se sny promění v prach
 • Úspěšní lidé vědí, kam směřují svoji životní pouť, a proč bys to měl také vědět
 • Co mají společného Schwarzenegger, Stallone, Jobs nebo Jaromír Jágr
 • Jestli máš hlavu nastavenou na úspěch, nebo jsi věčný negativista
 • Co je to stav mysli v podobě "flow" a přítomný okamžik
 • Že hlava je daleko mocnější než ten nejsilnější sval na těle
 • 9 nejlepších doporučení k získání úspěšného nastavení mysli 

Pamatuješ si na svůj dětský sen? 

Zdánlivě spolu tyto profese nesouvisí, ale protíná je minimálně jedna důležitá společná vlastnost, a tou je právě zmíněný Mindset neboli nastavení mysli. Nejdůležitějším bodem celého života je jedna velice jednoduchá věta, kterou děti každému vyprávějí na potkání, a na kterou se jich snad každý ptá. Tušíš? Kým chceš být, až vyrosteš? Někdo se podívá na oblohu a zasněně řekne, že chce být pilotem, další chce být jako máma nebo táta, protože to jsou dosavadní hrdinové jejich životů. S pastelkou v ruce a počmáranou zdí si zase malá holčička řekne, že chce být výtvarnicí, a její starší brácha bez váhání odpoví, že chce být fotbalistou. 

Znáš kouzlo úspěchů Jágra, Schwarzeneggera nebo Jobse? 9 rad, jak je napodobit

Když se sen promění ve skutečnost

Posuňme se o několik let až desítek let dopředu. Kde jsou vysnění malíři, piloti a fotbalisté? Malá malířka dost možná od rodičů slyšela, že tím se přece nemůže uživit, a tak se svého snu vzdala, namísto toho pracuje jako asistentka v kanceláři. Její brácha, který se toužil prohánět na fotbalovém hřišti a střílet branky jako Messi nebo Ronaldo před plnými stadióny, je ředitelem místní firmy. Ale když se podíváš na nebe, dost možná spatříš toho malého pilota, který si svůj sen splnil a doslova si létá v oblacích. 

Jeden z určujících faktorů toho, že ze zasněného chlapečka s hlavou směrem k oblakům vyrostl muž, který se stal tím, kým si jako malý přál, je, že svému snu pevně věřil a měl ho neustále před sebou podporován svými dosavadními hrdiny.

Úspěšní lidé vědí, jaké mají cíle a kam směřují životní kormidlo. Ty znáš svoje cíle?

Rocky Balboa v podobě Sylvestra Stallona je zhmotněním Stalonova snu

Sylvestr Stallone věděl, že chce být hercem a scénáristou. Napsal jedničku Rockyho a prodal scénář za cenu, kterou si sám stanovil i s podmínkou, že ve filmu bude hrát hlavní postavu, zatímco byl téměř bez peněz a s manželkou byli v těžké finanční situaci. V jednom rozhovoru se nechal slyšet, že neměli peníze na klimatizaci, v domě bylo příšerné vedro a jeho manželce se pravidelně během vaření spouštěla krev z nosu vlivem horkého vzduchu. Takhle na tom byli manželé Stallonovi, ale Sylvestr ze svých požadavků a cílů neuhnul ani o milimetr. Najednou je z něj nesmrtelná ikona v podobě boxera, který tak zoufale chtěl vyhrát, že pro úspěch udělal vše. A vyplatilo se to („Sylvester Stallone Biography 1998", b.r.). 

Schwarzenegger se nebál odejít za velkou louži, aby se stal nejlepším kulturistou historie

Otcem moderní kulturistiky není nikdo jiný než bývalý guvernér státu Kalifornie Arnold Schwarzenegger. Už jako malý kluk věděl, že bude nejlepší. A také byl. Postupně také věděl, že bude guvernérem. A také se jím stal. Arnoldova síla v plnění jeho životních cílů spočívala především v neochvějné víře sám v sebe, věděl, že když do toho dá všechno, musí se mu to podařit („Arnold Schwarzenegger Biography", b.r.). 

Znáš kouzlo úspěchů Jágra, Schwarzeneggera nebo Jobse? 9 rad, jak je napodobit
obrázek z reddit.com (Arnold Schwarzenegger pózuje na Mr.Olympia v roce 1974)

Steve Jobs chtěl jenom změnit svět ...

Při pohledu na nakousnuté jablko mobilního telefonu, tabletu nebo notebooku se ti pravděpodobně vybaví chlapík v roláku, džínách a teniskách představující nejnovější produkt společnosti Apple jménem Steve Jobs. O Stevovi vyšla již pěkná řádka knih a filmů. On přesně věděl, čeho chce dosáhnout. Chtěl být jedinečný ve svém přístupu a nabídnout krásné elegantní řešení počítačové techniky. Dnes se můžeme nechat inspirovat jeho životním dílem díky všudypřítomné značce charakteristické elegantním designem a nakousnutým jablkem („Steve Jobs Biography - Inspirational Life Story - Documentary", b.r.). 

Co má sakra společného fotograf Robert Vano s Jágrem nebo Jordanem? Víru ...

Zdánlivě vzdálenou inspirací také může být světově uznávaný fotograf Robert Vano, který se pro splnění svého snu vydal na dalekou cestu přes oceán. Aby sis z jeho příběhu odnesl víru, že to jde, pojď si ho ve zkratce převyprávět. Představ si, že víš, že se chceš stát fotografem. Na místní fotografickou školu tě ale nevezmou a život v Nových Zámcích v tehdejším komunistickém Československu moc nadějí nepřináší. 

Tak si prostě sbalíš svých pár švestek a jdeš společně s dalšími dvěma přáteli pěšky do Itálie, kde se rozhodne rodina ze Spojenýcg států, že se tě ujme. Najednou jsi přes půl světa pryč od Nových Zámků a jediné, co umíš anglicky, je "Yellow Submarine.“ Nakonec se Vanovi povedlo dosáhnout toho, co si jako malý předsevzal. Jediným důvodem, proč něčeho nedosáhneš, jsi většinou ty sám, protože tomu nejdeš dostatečně tvrdě naproti.

Mezi další nezlomné inspirativní příběhy patří i ten skrývající se pod jménem Jaromíra Jágra, který i ve svých 45 letech ohromoval svou výkonností celou NHL, nebo legenda Chicago Bulls a NBA Michael Jordan

"Když mi bylo pět, maminka mi řekla, že klíčem k životu je štěstí. Když jsem přišel do školy, zeptali se mě, co chci být, až vyrostu. Napsal jsem "šťastný". Řekli mi, že nerozumím zadání. Já jim řekl, že oni nerozumí životu.“ – John Lennon –

Znáš kouzlo úspěchů Jágra, Schwarzeneggera nebo Jobse? 9 rad, jak je napodobit
obrázek z nhl.com

Máš nastavenou hlavu pro úspěch, nebo si jen věčně budeš stěžovat?

Na obrázku níže si můžeš udělat malý test, jestli jsi dostatečně otevřený novým věcem a toužíš nacházet nové příležitosti a čelit životním výzvám, nebo jestli ti stačí to tvoje jisté a vidíš jen jedním směrem a nové věci tě nezajímají. Ostatně výsledek mluví sám za sebe, pokud jsi na zelené straně, tak se nevzdáš bez boje a pro úspěch uděláš vše, co je v tvých silách, překážky vidíš jako možnost růstu a svou vytrvalostí a inspirací od úspěšných lidí si dokážeš vážit konstruktivní kritiky a vyjít tak až k Olympu. 

Kritice čelíš, aby ses z ní něco naučil, nikoliv abys hned házel flintu do žita

Když se před tebe postaví nová životní výzva a ty cukneš nebo to "jen tak zkusíš“ a vynaložené úsilí pokládáš za zbytečné, demotivuje tě úspěch druhých a posledním hřebíčkem do tvé rakve je první vlna kritiky, prakticky nemáš šanci uspět. Jediné, co můžeš udělat k tomu, abys byl úspěšný, je, že můžeš pracovat na tom, aby ses stal spíše "zelenou pozitivní myslí“ než tou modrou pesimistickou a na život rezignovanou. Ne nadarmo se říká, že z úspěchu druhých roste i ten tvůj aneb obklopuj se lidmi, kteří jsou lepší než ty sám.

Znáš kouzlo úspěchů Jágra, Schwarzeneggera nebo Jobse? 9 rad, jak je napodobit
obrázek podle Tudora, (2012)

Když děláš to, co tě baví, najednou se okolní svět ztratí a jsi tu jen ty a tvé touhy

O tom, co je pro jednoho štěstí, by se dala vést řada debat, ale nezpochybnitelným faktem je, že pokud děláš činnost, která tě činní šťastným, tak jsi se pravděpodobně našel a dá se říci, že je tvým životním posláním. Pokud tě něco baví, tak často ztratíš pojem o čase během činnosti a nevnímáš svět kolem, ale plně a přítomně děláš to, co tě baví. Tento stav je označován magickým výrazem "flow", kdy jsi plně v přítomném okamžiku a vědomě se soustředíš na to, co děláš. 

Nenech svou mysl bezcílně bloumat, ale dělej to, co tě naplňuje a přináší ti radost

Ale to je dnes docela těžké, jelikož je kolem tebe spousta informačního šumu. Každou chvíli tě něco rozptyluje, ať už je to zpráva na Messengeru, zkontrolování lajků na Instagramu nebo bezmyšlenkovité projíždění timeline na Facebooku. To vše na tebe po celý den společně s dalšími faktory útočí a odvádí pozornost od důležitých věcí, jako je soustavná práce na tvých snech. Výsledným produktem takového jednání je doslova roztěkaná mysl po několika "dimenzích“. Pokud jsi hlavou na několika místech současně, nemůžeš být na jednom místě přítomně a plně si uvědomovat svou existenci a své touhy.

"Musíš najít něco, co miluješ. A to je pravda jak pro tvoji práci, tak pro tvoji lásku. Tvoje práce je činnost, která tě bude provázet podstatnou části tvého života, a jediný způsob, jak být doopravdy spokojený, je dělat něco, co milujete a zároveň v to věříte.“ – Steve Jobs

Znáš kouzlo úspěchů Jágra, Schwarzeneggera nebo Jobse? 9 rad, jak je napodobit
obrázek z lifehack.org

Hlava je mocnější než svaly aneb Jak zvládnout i zdánlivě nemožné?

"Sedneš na kolo a jedeš. To vědomí, že máš před sebou ještě 180 kilometrů a potom celý maratón, je značně demotivující, ale musíš se umět motivovat, musíš si tu trať rozdělit na menší úseky a povzbuzovat se po absolvování každého miniúseku, nesmíš nechat ten hlas v tvojí hlavě dovolit pochybovat, že to zvládneš."

Chrissie Wellington je mimo jiné čtyřnásobnou vítězkou závodu IronMan v havajské Kóně. Její nastavení mysli je stejně jako u drtivé většiny profesionálních sportovců na vysoké úrovni. V období před závodem se mentálně připravuje pomocí vizualizace závodu, kdy si představuje průběh závodu a problematické etapy, což ji usnadňuje zvládnutí skutečného závodu. Pohání ji však také věčně neutuchající touha být lepší než ostatní. Když přijdou těžké chvíle, prostě se přesvědčí pomocí hezkých vzpomínek a pocitů euforie z minulých vítězství, že ještě není s fyzickými silami na dně (Wellington & Aylwin, 2013).

Pět IronManů na Havaji během jednoho týdne? Žádný problém!

Dodnes nechápu, jak je možné, že ultravytrvalostní sportovec Rich Roll společně s Jasonem Lesterem dokázali zvládnout plných pět IronManů za necelý týden. Kdyby je nepřibrzdily technické problémy, jistě by to stihli za plánovaných pět dní. Od té doby je tento počin znám jako EPIC5 a každoročně jej od roku 2010 pokouší řada atletů. Až si tedy příště budeš myslet, že jsi na hranici svých mentálních a fyzických schopností, pravděpodobně se teprve jenom zahříváš (Roll, 2013).

Máme dokonce i prvního českého sportovce, který letos v květnu EPIC5 absolvoval – tím je Michal Šubrt.Tímto mu skládám obrovskou poklonu za jeho obdivuhodný výkon.

Znáš kouzlo úspěchů Jágra, Schwarzeneggera nebo Jobse? 9 rad, jak je napodobit

Je silnějším stimulem mentální coach, nebo injekční adrenalin?

Jak je vnitřní nastavení mocné dokazuje i tento experiment na videu níže. Jednoduchý test byl v podobě toho, jak tvrdě dokáže zápasník MMA praštit figurínu, když se sám vybudí pomocí mentálního trenéra a v případě vpichu čistého adrenalinu. 

 • První rána, kdy se sportovec nabudil sám, byla v hodnotě 2,669 KN
 • Druhá rána za pomoci mentálního coache dosáhla 4,448 KN
 • Poslední po vpichu adrenalinu byla v hodnotě 4,003 KN 

Odtud vidíš, jak je důležité mít správně "nastavenou hlavu“, která dokáže tělu, že na to stále má.

Jak prakticky zlepšit nastavení mysli a stát se novodobým bojovníkem?

1. Každý trénink tě posouvá vpřed, a proto na sobě neustále pracuj 

Velký krok je tvořen dílčími krůčky. Nejinak je tomu v tomto případě, kdy každý krůček je reprezentován jedním tréninkem, splněnou zkouškou nebo výhrou v zápase. Už jen fakt, že si udržíš tréninkový plán, tě posouvá k úspěchu.

2. Představuj si sám sebe ve vítězných momentech stejně, jak bys chtěl vypadat 

Nástroj vizualizace, kdy si v hlavě představíš sám sebe tak, jak chceš vypadat nebo v podobě toho člověka, kterým se chceš stát, tě nenechá ustrnout na své cestě. Pokud tuto vizualizaci rozšíříš do podoby obrázků a fotek, které budeš mít neustále na očích, zesílíš tak efekt vizualizace. I sám Arnold měl doma vylepené plakáty úspěšných kulturistů, aby nezapomněl na svůj cíl.

3. Stanov si vysněný cíl, rozděl si ho na menší části a postupně jdi krůček po krůčku

Sepsáním tvých realistických cílů na papír a jejich rozdělením do několika dílčích cílů budeš přesně vědět, čeho a za jak dlouho chceš dosáhnout. Podle toho postupně volíš cestu k jejich naplnění. Splnění dílčích cílů je otázkou měření pokroku, a pomůže ti tak v motivaci.

4. Přestaň o sobě pochybovat a získej nezlomnou sebedůvěru

Arnold Schwarzenegger získal svou železnou sebedůvěru tím, že dělal vše pro to, aby uspěl, a jeho dílčí a celkový úspěch ho utvrdil v tom, že je dobrý, a posílil tak jeho sebevědomí. Vše, co potřebuješ k úspěšnému životnímu naplnění, již máš v podobě bystré hlavy a srdce bojovníka, které se nezlomí z porážek, ale poučí se z nich a bude silnější než předtím.

5. Uvědom si, kým chceš být a proč děláš právě to, co děláš

Tím, že si budeš uvědomovat fakt, proč trénuješ, studuješ nebo pracuješ tak tvrdě, v tobě posílí nastavenou vizualizaci tvého úspěšného já. Dodá ti potřebné emoce a chuť na sobě pracovat a nevypustit jedinou minutu tréninku nebo zápasu a posunout se o další kousek dál.

Znáš kouzlo úspěchů Jágra, Schwarzeneggera nebo Jobse? 9 rad, jak je napodobit
obrázek z archivu nebbia

6. Zboř své mentální a fyzické hranice a přibliž se hranici nemožného

Pokud ses vzdal myšlenky, že můžeš trénovat nebo závodit lépe, vzpomeň si na výzvu EPIC5, která doslova boří hranice lidských fyzických a psychických sil. Pro nabourání tréninkové rutiny zkus zvýšit tréninkovou délku o 50 % v rámci jednoho tréninku. Po dvou týdnech ubereš o 25 % a uvidíš, že trénovat na 125 % není zas až tak nemožné.

7. Mentální trénink ti pomůže v sebe více věřit i podávat lepší výkony

Mentální trénink je mocným nástrojem, jak jsi viděl z příkladu MMA bojovníka. Rozhovory sám se sebou v podobě pozitivního působení na sebe jsou důležitým nástrojem. Místo boje pokládaného již za prohraný si řekni, že na to máš, jsi schopný to zvládnout. Práce s mentálním trenérem je dnes již skoro běžnou součástí přípravy vrcholových sportovců.

8. Nauč se odpočívat, objev kouzlo meditace a relaxace

Velký boom zažívá v posledních letech meditace a umění mindfullnesčetli jste článek o mindfullness? Meditací dokážeš zklidnit roztěkanou mysl a opět nalézt opěrný bod v podobě sebeuvědomění a soustředění se na to, co je opravdu důležité. Z fyziologického hlediska meditace dokáže optimalizovat funkci autonomního nervového systému a dostat tě z područí neustálého stavu "bojuj, nebo uteč.“ Tím pádem také dokáže meditace významně urychlit regeneraci sil sportovce.

9. Buď vítězem a nic jiného si nepřipouštěj

Žij plně s vědomím toho, že vyhraješ zápas nebo závod, získáš dlouho chtěnou práci nebo úspěšně dokončíš náročné studium. Nepřipouštěj si, že existuje možnost prohry, ta neexistuje. Pokud učiníš vše proto, abys byl úspěšný, tak úspěšný budeš!

[Instagram]

Co si z toho vzít?

Asi bych nedokázal vytvořit lepší závěr než ten, který již před několika lety vytvořil Michael Jordan svým výrokem:

"V kariéře jsem minul více než 9 000 střel. Prohrál jsem skoro 300 zápasů. Šestadvacetkrát jsem selhal v možnosti vyhrát zápas. Selhával jsem zas a znovu. A to je důvod, proč jsem nakonec uspěl.“

Přidej se k 32 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
40 Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________