Znáte rizika vysokého krevního tlaku? Třetina lidí netuší, že má zdravotní problém

Komentáře
Znáte rizika vysokého krevního tlaku? Třetina lidí netuší, že má zdravotní problém
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Dozvěděli jste se při poslední návštěvě doktora, že máte vyšší krevní tlak a teď se stresujete (což vám ještě více zvyšuje tlak), co to udělá s vaším zdravotním stavem? To je dobře. Vaše tělo vám dává facku, kterou potřebujete. Všichni doufám víme, jak je důležité se zdravě stravovat, pravidelně a správně se hýbat, chodit na preventivní prohlídky a obecně tělu oplácet všechno to, co nám dává. Často to ale neděláme, dokud nám tělo neřekne DOST. Vezměte své zdraví do vlastních rukou a pusťte se do práce. A ne, zdaleka to nebude jen o polykání prášků. Energie, kterou do tohoto procesu vložíte, se vám však několikanásobně vrátí. 

Co se dnes o vysokém tlaku dočtete?

  • Jak by měl vypadat krevní tlak a co nám hrozí, když jeho zvýšení nebudeme řešit.
  • Proč je tlak vyšší, než by měl být?
  • Jak "léčí" léky.
  • Jak ze sebe vysoký tlak vycvičit.
  • Jak se projíst k ideálnímu tlaku.
  • Jestli mají antihypertenzní byliny nějaký význam.

Vysoký krevní tlak trápí každého čtvrtého dospělého člověka

Krevní tlak je síla, kterou krev působí vůči cévním stěnám a srdci. Výška tohoto tlaku závisí na aktivitě srdce a odporu (elasticitě) cévních stěn. Vysoký krevní tlak neboli hypertenze, je však kardiovaskulární chorobou, kterou u nás trpí každý čtvrtý dospělý člověk (dle ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, 2014). Z nich třetina o svém stavu ani neví, a jen čtvrtina je správně léčena. Každý čtvrtý člověk nad 40 let u nás umírá právě na následky neléčené hypertenze. Co je na této chorobě zrádné, je fakt, že je velmi nenápadná a pacient o ní neví často až do chvíle, kdy je mu po dlouhé době změřen tlak u doktora.

Jak by měl krevní tlak vypadat a jak hodnotit míru hypertenze?

Interpretace Systolický tlak (mm Hg) Diastolický tlak (mm Hg)
Normální krevní tlak < 130 < 85
Zvýšený krevní tlak 130–139 85–89
Lehká hypertenze 140–159 90–99
Střední hypertenze 160–179 100–109
Těžká hypertenze 180–209 110–119
Velmi těžká hypertenze ≥ 210 ≥ 120

Zdroj: www.cls.cz

Co znamená systola a diastola? Udělejte dojem na svého lékaře při příští návštěvě

Prvním číslem v těchto hodnotách je tlak, který krev vyvíjí na cévy při stahu srdce (systole). Druhým je odpor cévních stěn při uvolnění srdečního svalu (diastole). Dlouho se za diagnosticky přesnější parametr považovala hodnota diastolického krevního tlaku. Dnes je pro nás ale důležitější hodnota systolického krevního tlaku a tzv. pulzní tlak (rozdíl mezi tlakem systolickým a diastolickým). Ten je důležitý zejména u osob nad 60 let, u kterých se ukázala spojitost mezi vyšším pulzním tlakem a úmrtností (Pede S. a kol., 2001.; Weiss, A. a kol., 2009).

Tlak krve však během dne kolísá a kvůli stresu může samotná návštěva u doktora tyto hodnoty poměrně značně navýšit (syndrom bílého pláště). Pravděpodobně vám z tohoto důvodu bude navrhnuto podstoupit ambulantní 24 hodinové měření. Z tohoto měření se následně doktor dozví, v jakých situacích je tlak vyšší/nižší a jak například souvisí s tepovou frekvencí, prací, emocemi apod. 

Další možností je pak domácí měření tlaku, které by mělo syndrom bílého pláště vyloučit.

Znáte rizika vysokého krevního tlaku? Třetina lidí netuší, že má zdravotní problém

Kdy je zapotřebí vyššího krevního tlaku? 

Určité rozmezí krevního tlaku je jednou ze základních podmínek pro správné fungování našeho oběhového systému a udržování homeostázy (stálosti vnitřního prostředí). Homeostáza je ultimátním cílem našeho organismu, který tuto stabilitu a stálost potřebuje k tomu, aby všechny metabolické děje probíhaly optimálním způsobem. Jakýkoli výkyv z této rovnováhy se tělo snaží vykompenzovat a dostat se opět do své rovnováhy.

Krevní tlak se nám přirozeně zvyšuje ve dvou situacích:

  1. Při výkonu  →  dojde k omezení prokrvení aktuálně nedůležitých orgánových soustav (např. trávící soustava a ledviny) a "nahrnutí" krve do svalů
  2. Při stresu → v podstatě stejný efekt jako při výkonu, jelikož stres nás připravuje k aktivitě

Vysokým tlakem k selhání ledvin nebo kornatění tepen 

A co když je tlak vyšší neustále? Lidé často tuto informaci o svém zdravotním stavu podceňují a smíří se jen s užíváním léků (čímž řeší pouze příznak, a ne příčinu, která může později způsobit další komplikace). Někteří dokonce neberou ani léky, ani neřeší příčinu, a tím svůj zdravotní stav ohrožují mnohem více. 

Dlouhodobě neléčená hypertenze zvyšuje riziko následujících komplikací:

  • Kornatění tepen (ateroskloróza) → ztráta pružnosti, riziko ucpání a protržení
  • Ischemická choroba srdeční (ICHS) → neokysličení srdečního svalu
  • Infarkt myokardu → akutní případ ICHS, ucpání či protržení koronární tepny
  • Mozková příhoda → ucpání, či protržení cévy v mozku
  • Poruchy paměti, demence → poškození mozkové tkáně
  • Zhoršení zraku → poškození cév v sítnici
  • Selhání ledvin → může být jak příčinou, tak následkem
  • Amputace → odumření části dolní končetiny po ucpání a nedokrvení tepny
  • Hypertenzní krize → náhlé zvýšení tlaku nad 230/130 mmHg, riziko smrti

Jaká je příčina vysokého krevního tlaku?

Abychom mohli hypertenzi vhodným způsobem léčit, musíme zjistit její příčinu, která je obecně dvojího původu.

Hypertenze primární je důsledkem spojení genetické predispozice a dalších faktorů, které souvisí s životním stylem pacienta, jako je míra stresu, množství pohybových aktivit a stravovací návyky. Primární hypertenze v drtivé většině případů převládá. Přesnou vyvolávající příčinu však neznáme. Diagnózu primární hypertenze stanovíme vyloučením hypertenze sekundární (Teplan a kol., 2006). 

Hypertenze sekundární už vychází ze specifického problému a je v podstatě symptomem jiného onemocnění, jako jsou:

  • Primární hyperaldosteronizmus (autonomní nadprodukce aldosteronu)
  • Renovaskulární hyperzenze (zúžení renální arterie)
  • Feochromocytom a funkční paragangliom (vzácný druh rakoviny nadledvin, produkuje velké množství adrenalinu)
  • Renoparenchymatózní hypertenze (jednostranné, či oboustranné onemocnění funkční tkáně ledvin, tzv. parenychmu)
  • Hyperkortizolizmus (Cushingův syndrom)
  • Syndrom spánkové apnoe (porucha spánku)
  • Iatrogenní příčiny (špatné vyšetření, chybná léčba, vyvoláno lékařem)
  • Koarktace aorty (vrozené zúžení aorty)
  • Obezita (zejména abdominální).

Obzvláště u mladších hypertoniků je třeba tyto možné příčiny důkladně vyšetřit, jelikož je méně pravděpodobné, že by byl již v mladém věku viníkem životní styl (bohužel ne nemožné).

Znáte rizika vysokého krevního tlaku? Třetina lidí netuší, že má zdravotní problém

Prostá změna životního stylu je často nejúčinnější metodou léčby vysokého krevního tlaku 

Po zjištění příčiny hypertenze tedy řešíme dva problémy. Zatímco je tlak snižován léky, v tom lepším případě pátrá lékař po příčině hypertenze. Často se totiž stává, že "léčba" pacienta končí předepsáním léků a příčina se neřeší. Ať už vinou pacienta, nebo lékaře.

Nejsem lékař a věřím tomu, že léky hrají důležitou roli v léčbě hypertenze a že práce s pacienty, kteří nespolupracují, je těžká. Tento problém určitě není černobílý. Věřím však zároveň i tomu, že by se někteří lékaři mohli více soustředit na prevenci a vedení pacienta ke zdravému životnímu stylu a že v případech mírné hypertenze léky potřeba nejsou nebo je možné jejich potřebu snížit právě změnou životního stylu, užíváním vhodných bylinek apod.

Trápí vás vysoký krevní tlak? Pomůže pohyb, hubnutí a úprava stravy

Základem pro prevenci i léčbu hypertenze je úprava životního stylu. Což platí i pro všechny ostatní složky tzv. metabolického syndromu (o MS se zmiňuji v tomto článku).

Nejlepším začátkem cesty za ideálním krevním tlakem je zjistit, zda mě neovlivňují některé z rizikových faktorů a ty postupně eliminovat. 

Jaké rizikové faktory jsou spojeny s vysokým krevním tlakem?

  • Obezita
  • Kouření
  • Nedostatek pohybu
  • Stres
  • Nedostatek kvalitního spánku
  • Nedostatek vlákniny ve stravě
  • Vyšší konzumace alkoholu (muži do 30g na den, ženy do 20g)
  • Vyšší konzumace soli, nad 5g denně (dosolování, konzumace nadměrně zpracovaných potravin, koření obsahující sůl, glutaman sodný)

Dle studie z roku 2003 od Appela, L.J má spojení běžných opatření zdravého životního stylu (snížení váhy, omezení příjmu sodíku, omezení příjmu alkoholu, zvýšená fyzická aktivita) s tzv. "DASH" dietou (Dietary Approaches to Stop Hypertension) jasně pozitivní vliv na snížení a udržení hodnot krevního tlaku.

Znáte rizika vysokého krevního tlaku? Třetina lidí netuší, že má zdravotní problém

Můžu jen sedět na pohovce, kvalitně spát a jíst nesolené jídlo?

Ne. Ale to jste asi tušili. Jak v prevenci, tak v léčbě metabolického syndromu a jeho částí, jdou se stravovacími návyky ruku v ruce i pohybové aktivity. Doporučení aktivit se může lišit pro každého z vás, kteří hypertenzí trpíte. Je důležité se u doktora informovat o tom, čemu se ve vašem konkrétním případě určitě vyhnout.

Doporučuji však zjistit si více názorů nebo váš stav s doktorem probrat opravdu podrobně, doptávat se a pídit se po informacích. Může se stát, že vám doktor řekne "pro jistotu vůbec necvičte" a dokážu si představit, že pro mnohé z vás by tohle doporučení bylo devastující. Níže nalezneme doporučení pohybových aktivit od G.P. Ganzita (2012).

Obecná doporučení pro pohybové aktivity při hypertenzi se dají shrnout následovně:

  • Dynamické aerobní aktivity o nízké až střední intenzitě, kruhové tréninky, v délce 20–60min, 3–5x týdně s VO2max na úrovni 40–70%
  • Silový trénink v posilovně 2–3x týdně s rozsahy opakování okolo 10–12 a pauzami mezi sériemi alespoň 1 minutu.

Konkrétněji se na VO2max můžete podívat v tomto článku.

Taková American College of Sports Medicine je na hypertoniky přísnější. Vytrvalostní pohybovou aktivitu o této střední intenzitě doporučuje denně po 30 minut a více. Je možné ji doplnit i silovým tréninkem.

Znáte rizika vysokého krevního tlaku? Třetina lidí netuší, že má zdravotní problém

V čem tkví kouzlo DASH diety a co se pod tímto označení skrývá?

Ve zkratce se jedná o dietu používanou pro léčbu vysokého krevního tlaku. Jedná se o dietu, sestavenou s cílem snižovat hypertenzi a obecné zdraví člověka. Jde tedy o volbu potravin, ne o dietu s cílem snižovat tělesnou hmotnost. Protože je ale tato dieta pro lidi impulsem zásadně upravit svoje stravovací návyky k lepšímu, vedlejším efektem je často i snižování váhy. Pokud však budete výrazně přesahovat denní kalorický příjem, kila dolů samozřejmě nepůjdou. DASH = Dietary Approaches to Stop Hypertension.

Znáte rizika vysokého krevního tlaku? Třetina lidí netuší, že má zdravotní problém
DASH dieta a její ocenění dle U.S. News

Jaké jsou hlavní principy DASH diety?

  • Snížení příjmu nasycených mastných kyselin, sodíku, cholesterolu, červeného masa, cukru a sladkostí,
  • Zvýšení příjmu ovoce a zeleniny, celozrnných výrobků, nízkotučných mléčných výrobků, ryb, drůbeže a ořechů.

Poskládejte si jídelníček podle DASH diety!

Skupina Denní energetický příjem Příklad porce Komentář
1600 kcal 2000 kcal 3100 kcal
Obiloviny 6 7–8 12–13 Krajíc chleba, 30 g cereálií, půl hrníčku uvařené rýže/těstovin/obilnin Celozrnné, celozrnná mouka, alespoň 2 g vlákniny na porci
Zelenina 3–4  4–5 6 Hrníček listové zeleniny, půl hrníčku vařené zeleniny, půl hrníčku čerstvé zeleniny, půl sklenice zeleninového džusu Různé druhy, bohaté na draslík, hořčík a vlákninu
Ovoce 4 4–5 6 1 menší kus ovoce, půl hrníčku syrového a mraženého ovoce, čtvrt hrníčku sušeného a zavařeného ovoce, půl sklenice ovocného džusu Různé druhy, bohaté na draslík, hořčík a vlákninu
Nízkotučné mléčné výrobky 2–3 2–3 3–4 1 jogurt, sklenice mléka, 45 g sýruDůležitý zdroj bílkovin a vápníku, vybírejte nízkotučné varianty
Libové maso, drůbež, ryby 1–2  2 2–3 30 g masa, ryby, 1 vejce Vybírejte libové, odstraňte viditelný tuk, nesmažte
Ořechy, semena, luštěniny 3 týdně 4–5 týdně 1 40 g ořechů, 20 g semen, půl hrníčku vařených luštěnin Bohatý zdroj energie, draslíku, hořčíku, bílkovin a vlákniny
Tuky a oleje 2 2–3 4 1 čajová lžička oleje a margarínu, polévková lžíce majonézy a dvě polévkové lžíce dresingu Vysokokalorické, omezujte porce, omezujte nasycené tuky, nejlepší oleje: olivový, řepkový
Sladkosti 0 5 týdně Lžička cukru, lžíce marmelády, půl hrníčku sorbetu Nízkotučné sladkosti

Zdroj: www.nhlbi.nih.gov

Zvýšením obsahu draslíku ve stravě k dlouhodobé léčbě vysokého krevního tlaku

DASH dieta se mimo jiné soustředí i na zvýšení příjmu draslíku v potravě. Právě draslík (a jeho poměr k sodíku) se už dlouho ukazuje jako minerální látka, důležitá pro snižování a udržení tlaku krve v normě. Například průměrný příjem draslíku na úrovni 4.7 g denně souvisí se snížením tlaku krve až o 8.0 mm Hg u systolického a o 4.1 mm Hg u diastolického (Houston MC, 2011). 

Znáte rizika vysokého krevního tlaku? Třetina lidí netuší, že má zdravotní problém
(Houston MC, 2011).

Příjem draslíku byste měli navýšit pomocí stravy

Doporučuji příjem draslíku navýšit právě dietou a o suplementaci uvažovat až po konzultaci s lékařem. Pokud máte problémy s ledvinami, je možné se tímto minerálem předávkovat, případně pokud užíváte diuretika. 

Jaké potraviny pomohou navýšit příjem draslíku?

  • Brambory, banány, špenát, mléko, batáty, pomerančový džus, datle, jogurt, rozinky, fazole, rajčata, krůtí maso, mandle, mrkev, broskve, papriku, nebo brokolici. Vyberte si.

Ženy stres tolerují lépe než muži

V roce 2014 byla zveřejněna studie Ritha‑Najariana, ve které byl na 187 osobách zkoumán vliv dlouhodobého, kumulativního stresu na stav oběhového systému. 

  • Výsledky podporují obecně platný názor, že dlouhodobé působení psychického stresu má negativní vliv na stav oběhového systému.
  • Ve studii od Jadhava (2014) byl tento efekt očividný zvláště u mužů, jelikož ženy pravděpodobně krátkodobý stres zvládají lépe.

Spojení emocí a stresu s dlouhodobými hodnotami krevního tlaku (a přidruženými hodnotami spojenými s oběhovým systémem) potřebuje ještě hodně výzkumu. Nicméně dle mého názoru je zřejmé, že tato souvislost existuje a jedná se tedy o oblast, které by hypertonici měli věnovat zvýšenou pozornost. Přímo u hypertoniků pak bylo tohle spojení předmětem studie (James, G.D. a kol., 1986).

Znáte rizika vysokého krevního tlaku? Třetina lidí netuší, že má zdravotní problém
www.pixabay.com

Autonomní nervový systém vám dříve pomáhal utíkat před predátory, jaký vliv má na krevní tlak? 

ANS (autonomní nervový systém):

  • zajišťuje životní biologické funkce
  • funguje samostatně (nemůžeme jej ovlivnit vůlí)
  • Obstarává rytmus a tonus orgánů
  • Stará se o látkovou přeměnu 

Sympatikus pomáhá bojovat a parasympatikus uklidňuje

Mimo výše zmíněné skutečnosti se autonomní nervový systém se dělí na dvě větve. Tou první je sympatikus, který má na starosti výkon, akci a pohotovost. O tom také vypovídají známé hormony, které používá pro přenos svých pokynů jako tzv. "mediátory" –adrenalin, noradrenalin. Jistě si všichni vybavíte scénu z Pulp Fiction, kde Uma Thurman dostala do srdce obří injekci adrenalinu potom, co se předávkovala heroinem (Pfeiffer, Jan, 2007).

Druhou větví je parasympatikus, působící většinou protichůdně. Tato část ANS má na starosti nás uklidnit, zpomalit, soustředit se na odpočinek a trávení potravy.

Znáte rizika vysokého krevního tlaku? Třetina lidí netuší, že má zdravotní problém
obrázek z faculty.pasadena.edu

Z toho logicky vyplývá, že pokud bude sympatikus příliš často a dlouho aktivní, bude i náš oběhový systém příliš často a dlouho v pozoru. Průměrná tepová frekvence bude vyšší a tlak také. Je proto důležité snažit se vyhýbat stresu. Ne, to jsem řekl špatně. Nevyhýbat se stresu, ale naučit se jak na to aby nevznikl a když vznikne, tak jak ho snižovat.

K tomu vám výborně poslouží informace z dalších článků naší redakce. Například článek Marka Pastorky adaptogenech, Jana Cahy kortizolu, nebo Romany Volgemutové mindfullness.

Pomohou v léčbě vysokého krevního tlaku byliny?

Pravděpodobně ano. V případě mírné hypertenze se jeví jako dostatečné i jako samostatný "lék". V případech střední, či těžší hypertenze zase můžou pomoci se snížením dávky předepsaných léků. Musím však zmínit, že použití bylin je třeba konzultovat s lékařem, obzvlášť pokud berete jakékoli léky.

Znáte rizika vysokého krevního tlaku? Třetina lidí netuší, že má zdravotní problém
www.pixabay.com

Předtím, než se rozhodnete byliny použít, mějte na paměti následující fakta:

  • Jejich kvalita není dostatečně kontrolována, kvůli absenci vládních nebo jiných zdravotnických orgánů, dohlížejících na produkci a na další důležité otázky týkající se bylinné medicíny, praxe a výrobků z bylin
  • Mohou mít nežádoucí vedlejší účinky, které nemusí být vždy zřejmé nebo okamžité
  • Může se vyskytnout alergie na některé složky bylin
  • Existuje riziko sezónních odchylek v obsahu rostlinných částí rostlin a tím i potenciální kvantitativní změny složení a / nebo poměrů bioaktivních složek
  • Hrozí interakce s jinými léky, nebo jejich znehodnocení
  • Není dostatečné povědomí mezi pacienty, lékaři a veřejností o používání bylin a bylinných přípravků
  • Kvůli volné dostupnosti mnoha léčivých přípravků je často léčba nekontrolovaná

Jaké byliny pomohou se snížením krevního tlaku?

ANTIHYPERTENZNÍ BYLINY
s antioxidačním účinkem česnek, právenka latnatá, miřík celer, čajovník čínský, koptis čínský, koriandr setý, hloh, šafrán setý, ibišek súdánský, ženšen korejský, šalvěj červená, zázvorník lékařský
s vasodilatačním účinkem (rozšíření cév) česnek, právenka latnatá, miřík celer, čajovník čínský, koptis čínský, hloh, šafrán setý, voňatka citrónová, ibišek súdánský, černucha setá, ženšen korejský, šalvěj červená
s protizánětlivým účinkem česnek, právenka latnatá, čajovník čínský, koptis čínský, koriandr setý, hloh, šafrán setý, ženšen korejský, šalvěj červená
s anti‑proliferačním účinkem (proliferace = buněčné bujení) česnek, čajovník čínský, koptis čínský, ženšen korejský, šalvěj červená
s diuretickým účinkem ibišek súdánský, černucha setá

Zdroj: Sara S. Al Disi a kol., 2015

Berte léčbu jako impuls ke zdravějšímu životnímu stylu

Až příliš často slyším někoho prohlásit, že jeho tlak 140/90 je ještě "v pohodě", že má známého, který má 160/100 a také ještě žije. Sám však z těchto lidí cítím, že sami nevěří tomu, co říkají. Ví, že by měli na snižování tlaku pracovat, ale bojí se čelit realitě. Ta však nemusí být tak děsivá. Rizika a statistiky zní hrozně, vysoký tlak ale není odsouzením k brzké smrti. Dostat ho pod kontrolu je spojením změny životního stylu a spolupráce s doktorem relativně snadno proveditelné. Zároveň vám to umožní zlepšit kvalitu vašeho života ve všech oblastech. Spousta lidí nemá to štěstí a jejich krevní tlak je v pořádku. Jsou tak ochuzení o tento impuls překopat své způsoby k lepšímu.

Jak na krevní tlak v bodech:

  • Zjistěte, jak na tom váš tlak vůbec je a kontrolujte ho pravidelně
  • Zjistěte příčinu a snažte se ji odstranit (věřím, že po přečtení dnešního článku vám nebude stačit spoléhat se na léky)
  • Proberte se svým lékařem možnost užívání bylin
  • Zařaďte aerobní aktivitu s trváním20–60 min alespoň 3–5x týdně (pozor však na velké silové výkony, pokud nemáte tlak pod kontrolou)
  • Zařaďte DASH dietu, resp. začněte hlavními principy)
  • Vyhlašte (klidnou) válku stresu!
Cukrovka 2. typu se dá léčit. Vyhněte se oslepnutí a amputaci
Cukrovka 2. typu se dá léčit. Vyhněte se oslepnutí a amputaci
Cukrovka je zdánlivě neškodná nemoc, která ale může zabíjet. Jak se chránit před jejím vznikem a  je možné ji zmírnit, nebo se jí dokonce zbavit? To a mnohem více se dozvíte v tomto článku.
7 tipů, jak na posílení imunity
7 tipů, jak na posílení imunity
Imunita je něco, co si do určité míry můžeme koupit, a to například suplementací, kvalitními potravinami a podobně. Jak můžeme v těchto těžších časech imunitu podpořit?
Eat the rainbow: co znamená jíst duhu?
Eat the rainbow: co znamená jíst duhu?
Už jste někdy jedli duhu? Možná je nejvyšší čas to vyzkoušet. Šest různých barev ovoce a zeleniny vám může pomoci předejít nádorovým onemocněním nebo posílit imunitu. Dozvíte se také, že tepelná úprava rajčat rozhodně není tabu.
VO2max: k čemu slouží a jak ho změřit?
VO2max: k čemu slouží a jak ho změřit?
VO2max patří mezi nejznámější ukazatele aerobní výkonnosti. Co vypovídá o naší kondici a jakým způsobem ho snadno a přesně změřit?
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness se nabízí jako jedna z možností, jak být zdravější, klidnější a spokojenější se svým životem. Poznejte kouzlo mindfulness v dnešním článku.
10 nejlepších jógových programů na YouTube pro začátečníky i pokročilé
10 nejlepších jógových programů na YouTube pro začátečníky i pokročilé
Zkuste si doma v pokoji nebo venku zacvičit podle některých z nabízených videí a možná józe a jejím účinkům propadnete naplno.
Glutaman sodný: nevinné koření nebo skryté nebezpečí?
Glutaman sodný: nevinné koření nebo skryté nebezpečí?
Znáte glutaman sodný? Jedná se o známou potravinářskou přísadu, často využívanou pro zvýraznění chuti potravin. Tento článek se zabývá jeho historií, vlivem na lidské tělo i otázkou nadměrného využití v různých jídlech.
3 rady, jak snížit hladinu kortizolu a stresu pro lepší tréninkové i dietní výsledky
3 rady, jak snížit hladinu kortizolu a stresu pro lepší tréninkové i dietní výsledky
Kortizol a míra stresu velmi ovlivňuje výsledky vaší práce nejen ve fitness centru, ale také u jídelního stolu. Co všechno byste měli a mohli dělat pro to, abyste měli kortizolu méně? Jak ho ovlivňuje délka tréninku, výživový stav nebo volba potravin? A hraje v jeho případě roli i spánková deprivace?
Proč sakra nehubnu, když jsem vyřadila sladkosti a pečivo?
Proč sakra nehubnu, když jsem vyřadila sladkosti a pečivo?
Někdy si už myslíme, že vážně děláme všechno, co jde, abychom zhubli. Vždyť už si ani tu kaiserku nedáte, protože pečivo se přece nesmí! A ono to stejně nejde dolů. Kde teda může být chyba?
Adaptogeny pro lepší zvládání stresu
Adaptogeny pro lepší zvládání stresu
Adaptogeny jsou známy pro svou podporu efektivnějšího zvládání stresu. Jakým mechanismem v organismu působí, a které látky jsou skutečně ověřené výzkumem?
Elixír zdraví snadno a rychle. Vyzkoušeli jsme babičkovský recept na podporu imunity
Elixír zdraví snadno a rychle. Vyzkoušeli jsme babičkovský recept na podporu imunity
Občas mi někdo řekne, že onemocní rád. Může si pak prý bez výčitek odpočinout. Většinou se nám ale onemocnět nehodí, nechceme ohrožovat naše okolí infekcí a chceme zase co nejdříve pracovat, sportovat a cítit se dobře. Osobně tyto nemoci nesnáším a vždy se nemůžu dočkat, až se vrátím zpět do svého režimu a přestanu se cítit slabý. Před lety jsem našel novou zbraň, která mi v tomto úsilí už mnohokrát pomohla a rozhodl. Máte na to?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!