Ketóza: o co jde a pomůže při hubnutí?

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáře
1
Ketóza: o co jde a pomůže při hubnutí?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Ketóza je stav charakterizovaný zvýšenou koncentrací ketolátek v krvi a v moči.
  • Nutriční ketóza je bezpečná, protože při ní nedochází ke změně pH krve.
  • Některé studie ukazují, že může jít o účinný způsob redukce hmotnosti.

Málo se to ví, ale ketogenní dieta byla lékaři popsána již před více než 100 lety. Zatímco v dnešní době je tento stravovací styl založený na zvýšené tvorbě ketolátek pro mnohé prakticky synonymem pro redukční dietu, v době svého vzniku šlo primárně o nutriční terapii při epilepsii. V čem spočívá nutriční ketóza, jak ji správně nastavit a má smysl držet ketogenní dietu při snaze o hubnutí?

Do nutriční ketózy vás dovede půst nebo omezení sacharidů

Za běžných okolností je hlavním palivem lidského těla glukóza, tedy cukr. Při nedostatku glukózy v těle dochází k nutriční ketóze, tedy ke stavu, kdy se z tuků (mastných kyselin) tvoří tzv. ketolátky, které mohou nahrazovat funkci glukózy.

K nedostatku glukózy v organismu může dojít dvěma způsoby:

  • Dlouhé hladovění nebo půst jsou typickými příklady situací, kdy se lidský organismus dostává do stavu ketózy. Díky tomu tuková tkáň spolu se svalovou tkání může pokrývat většinu energetických potřeb organismu.
  • Cíleně omezeným příjmem sacharidů ve stravě. Právě to je základ tzv. ketogenní diety, kdy většinová část energetického příjmu je přijata ve formě bílkovin a především tuků.

Ketogenní dieta je primárně založena právě na druhém ze zmíněných způsobů. “Povolené” množství sacharidů je individuální, nicméně v průměru se doporučuje držet do cca 30 g denně nebo do 5 % z celkového energetického příjmu.

Nutriční ketóza jako taková není nebezpečná ani při několikaměsíčním průběhu. Hladina ketolátek je totiž relativně nízká, a tak i přes kyselý charakter některých z ketolátek neovlivňuje pH krve. Odlišným případem je ketoacidóza, která se může objevit u osob s cukrovkou I. typu. Zde je již koncentrace ketolátek v krvi výrazně vyšší, což souvisí s poklesem pH krve a rozvratu rovnováhy vnitřního prostředí.

Co to jsou ketolátky?

Tvorba ketolátek (ketogeneze) při nedostatku glukózy v těle se odehrává primárně v jaterních mitochondriích. Zde dochází k rozkladu tuků (mastných kyselin) při procesu tzv. beta‑oxidace až za vzniku acetyl‑CoA. Právě z něj vznikají postupně ketolátky:

  • acetoacetát
  • beta‑hydroxybutyrát
  • aceton

Acetoacetát a beta‑hydroxybutyrát jsou dále uvolněny do systémového oběhu a mohou být použity tkáněmi jako zdroj energie. Aceton je vyloučen močí nebo dechem, jako zdroj energie již neslouží.

Ketóza: o co jde a pomůže při hubnutí?

Právě přítomnost výše zmíněných ketolátek v moči slouží jako způsob, jak zjistit stav nutriční ketózy. Slouží k tomu speciální testovací pásky, které lze zakoupit ve všech lékárnách či na některých e‑shopech. Po nanesení moči se testovací proužek v případě přítomnosti ketolátek zbarví do charakteristické fialové barvy.

Jak dlouho trvá přechod do ketózy?

Tvorba ketolátek v játrech probíhá tehdy, dojde‑li k nedostatku glukózy v organismu. V průměru jde o několik dní až jeden týden v závislosti na příjmu sacharidů ve stravě, fyzické aktivitě či celkové hmotnosti. Ovšem jak dlouho přechod do stavu ketózy trvá, tak rychle je možné se z ní dostat. Jídlo s obsahem sacharidů, cukrem slazený nápoj nebo třeba alkohol - to vše jsou způsoby, které znamenají pokles hladiny ketolátek v organismu.

Ketóza, hubnutí a vliv na sportovní výkon

Ketogenní dieta je oblíbenou variantou redukční diety. Je ale opravdu tak účinným způsobem jak hubnout? Pravdou je, že existuje celá řada studií, která ketogenní dietu shledává úspěšnou ve vztahu k redukci hmotnosti. Často se mluví o méně častých chutích na sladké, některé studie také pozorují, že ketolátky (konkrétně beta‑hydroxybutyrát) vedou k většímu pocitu sytosti. Současně však platí, že i při ketogenní dietě je nezbytné dosáhnout negativní kalorické bilance, aby mohlo být hubnutí úspěšné.

Adaptace na spalování tuků je jednou z výhod, kterou se sportovci dodržující nízkosacharidovou či ketogenní dietu snaží využít. Za normálních okolností totiž ve chvíli, kdy absolvujeme intenzivní výkon, spalujeme téměř výhradně sacharidy. Těch je ovšem v těle uloženo omezené množství, a tak již po relativně krátké době dochází k jejich vyčerpání. Ketogenní dieta umožňuje zvýšit míru spalování tuků i při vysoce intenzivních výkonech, při kterých by se normálně spalovaly primárně sacharidy. Popisuje to například studie z roku 2019, která se zaměřila na Crossfitové sportovce.

Ketóza: o co jde a pomůže při hubnutí?

Průběhy znázorněné plnými křivkami znázorňují kontrolní skupinu mužů a žen, průběhy tečkovaných křivek znázorňují sportovce na ketogenní dietě. Je zřejmé, že míra spalování tuků u vysoké intenzity zátěže je výrazně vyšší u sportovců, kteří drželi ketogenní dietu.

Jak velkou výhodu tento efekt přináší do současné doby jasné. Některé studie potvrzují pozitivní vliv na některé typy výkonů, jiné studie naopak pozorují zhoršení fyzické výkonnosti.

Co si z toho vzít?

Ketóza je stav charakterizovaný zvýšenou koncentrací ketolátek v krvi a v moči. Dochází k ní následkem půstu, dlouhodobého hladovění či dramatickému snížení množství sacharidů ve stravě. Nedostatek sacharidů v organismu vede k procesu ketogeneze. Při té vznikají tzv. ketolátky, které částečně nahrazují roli glukózy a pomáhají krýt energetické potřeby organismu.

Ketogenní dieta je oblíbená při snaze o redukci hmotnosti. Některé studie poukazují na zvýšený pocit zasycení, což může pomoci s dodržením negativní kalorické bilance, která je pro hubnutí nezbytná.

Bojíte se sacharidové večeře? Poznejte fakta a zbourejte nesmyslné tabu
Bojíte se sacharidové večeře? Poznejte fakta a zbourejte nesmyslné tabu
Můžu jíst sacharidy večer? Můžu je jíst vůbec? Pojďme se podívat očima vědy na jednu z nejstarších výživových otázek, která je ještě pořád živým tématem.
Zhubnu rychleji na nízkotukové, nebo nízkosacharidové stravě?
Zhubnu rychleji na nízkotukové, nebo nízkosacharidové stravě?
Opět zase jednou: tuky vs. sacharidy. Kdo s koho?
Keto dieta: co je zač, jak funguje a jak na jídelníček?
Keto dieta: co je zač, jak funguje a jak na jídelníček?
Ketogenní dieta je fenomén moderního stravování. Je však opravdu tak zázračná, jak se o ní často říká?
A zase ta keto-dieta. Proč se díky ní tak snadno hubne?
A zase ta keto-dieta. Proč se díky ní tak snadno hubne?
Ketogenní dieta se stává populárním stravovacím stylem pro podporu redukce tuku. Má oproti racionálnímu stravování nějaké výhody?
Keto dieta pro sportovce: Spaluje tuky, pomáhá nabírat svaly a zlepšovat výkonnost?
Keto dieta pro sportovce: Spaluje tuky, pomáhá nabírat svaly a zlepšovat výkonnost?
Rozhodli jste se vyzkoušet ketogenní dietu? Zjistěte nejdříve, jaký má její aplikace vliv na sportovní výkonnost!
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Jak rozhýbat střeva?
Jak rozhýbat střeva?
Ačkoli jsou gastroenterologické potíže jedněmi z těch, které poskytují značné množství obyvatelstva, nemluví se o nich příliš často. Naopak se může jednat o tabuizované téma (i mezi členy blízkých přátel či rodiny). Tento článek se proto pokusí odpovědět na co možná nejvíce otázek týkajících se právě zdravého trávení!