Trápí vás nadměrná konzumace cukru?

2. 2. 2023
Komentáře
Trápí vás nadměrná konzumace cukru?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Nadměrná konzumace přidaného cukru nabourává snahu o zdravý životní styl, zhoršuje tělesnou kompozici a způsobuje nechtěné přibírání na váze.
  • Průměrný Čech snědl během roku 2020 za den 98 g cukru. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom doporučuje nepřesahovat hranici 50 g denně.
  • Pokud to přeháníte s jezením sladkostí, riskujete závažná onemocnění jako cukrovku nebo srdeční a cévní choroby.

Jenže jak se zbavit chutě na neodolatelné dorty, čokolády, donuty a sušenky? Existuje mnoho příčin, které vyvolávají touhu po sladkostech. Tyto příčiny jsme seřadili do jednotlivých bodů, díky kterým zjistíte, co děláte špatně. Získáte tak nové poznatky k vašemu jídelníčku, životnímu stylu a pokud na zmíněných tipech zapracujte, můžete se těšit na lepší postavu, pozitivnější náladu a zvýšenou chuť do života.

1. Dopřejte si kvalitní spánek

Kvalita spánku má nezanedbatelný vliv na chuťové preference. Pokud nedbáte na spánkovou hygienu a navíc nespíte dostatečně dlouho, budete mít zvýšenou touhu po vysokokalorickém jídle.

Všeobecně pak má dlouhodobá spánková deprivace vliv na změnu metabolických pochodů, což může vyústit až v obezitu či cukrovku.

2. Naučte se zvládat stres

Chronický stres vyvolává snahu o kompenzaci negativní nálady. Sami jistě uznáte, že pokud jste dlouhodobě vystaveni stresu, máte zvýšenou chuť na sladké. Někde ve skrytu duše doufáte, že tyčinka Snickers pomůže vyřešit vaše problémy. Bohužel je nevyřeší, naopak spíše prohloubí. Nicméně není stres jako stres. Dlouhodobý má pochopitelně negativní vliv, avšak krátkodobý naopak přináší benefity.

Rovnice je prostá: dlouhodobý stres přímo ovlivňuje chuť na jídlo, kdy se zvyšuje touha po sladkém a nezdravém jídle, což může mít za následek zhoršenou tělesnou kompozici a nárůst váhy.

Trápí vás nadměrná konzumace cukru?obrázek z istockphoto.com

3. Jezte více proteinů

Jestliže stále nevíte, proč máte nekonečnou chuť na sladkosti, tak jedním z důvodů může být i nedostatek proteinů ve vašem jídelníčku. Bílkoviny totiž dokážou déle zasytit a tím pádem nebudete mít takové nutkání stále něco uzobávat.

Proteiny navíc podporují uvolňování hormonu se složitým názvem cholecystokinin (CCK), jenž snižuje touhu po cukrech (jednoduchých i složených).

4. Zaměřte se na vyvážený poměr makronutrientů v jídle

Navážeme na předchozí tip. Snažte se, aby na vašem talíři byly obsaženy všechny makronutrienty, tedy bílkoviny, sacharidy (ideálně komplexní), tuky i vláknina.

Jestliže si hned ráno na snídani připravíte vajíčka s avokádem, zeleninou a žitným chlebem, budete pořádně zasycení a v průběhu dne vás nebude přepadávat chuť na sladké a další nezdravé potraviny.

5. Jezte pravidelně

Důležitou roli hraje nejen složení jídelníčku, ale také časové rozestupy mezi jednotlivými pokrmy. Nutriční specialistka Susan Moores doporučuje jíst každých 3–5 hodin. Dosáhnete tím stabilnější hladiny krevního cukru a zlepší se i vaše chování při výběru jídel.

Naopak pokud budou rozestupy delší než zmíněných 3–5 hodin, budete zřejmě pociťovat zvýšenou chuť na sladké z důvodu zahnání hladu. Nicméně jedná se o individuální záležitost, neboť každému mohou vyhovovat jiné intervaly a četnost pokrmů během dne.

6. Pijte dostatek tekutin

Dalším spouštěčem chutě na sladké může být i dehydratace. Nezapomínejte na staré pravdivé pořekadlo „hlad je převlečená žízeň”. Pokud jste dehydratovaní, můžete mít skutečně nejenom žízeň, ale i hlad. Až vás tedy přepadne snaha o doplnění energie pomocí sladkosti, zkuste vypít sklenici vody.

7. Běžte na procházku

Pohodlné lenošení v podobě vyvalení se do gauče a pojídání čokolády může na první pohled vypadat lákavě. Svému zdraví ovšem rozhodně neprospějete. Vědci ovšem zjistili, že svižná chůze po dobu pouhých 15 minut může minimalizovat touhu po čokoládě a dalších sladkostech.

Trápí vás nadměrná konzumace cukru?obrázek z istockphoto.com

8. Upřednostňujte kvalitu nad kvantitou

Nic se nestane, jestliže neodoláte a čas od času si v rozumném množství dopřejete nějakou tu sladkost. Avšak buďte opatrní a nepřehánějte to s těmi pokrmy.

Naštěstí můžete sáhnout i po zdravějších variantách běžných sladkostí. Namísto mléčné čokolády plné přidaného cukru a nekvalitních tuků si dejte vysokoprocentní čokoládu. Čokoládové tyčinky “vyladěné” palmovým olejem vyměňte za proteinové tyčinky slazené stévií nebo erythritolem. Drtivá většina konvenčních sladkostí se dá nahradit alternativními produkty, které ve finále chutnají lépe a jsou nutričně hodnotnější.

  • Zajímá vás, jak si připravit zdravější verze zákusků? Pak se určitě podívejte na naše recepty dezertů

9. Vyzkoušejte koření nebo bylinky

Při boji proti nadměrné konzumaci sladkostí mohou kromě změněných návyků pomoci i některé bylinky a koření. Jedná se například o zázvor, skořici, kurkumu či gymnemu. Tyto rostliny obsahují účinné látky, které mohou potlačovat chuť na cukrovinky.

Poslední tip sice může mít své opodstatnění ve snaze o zbavení se chutí na sladké, avšak pro dosažení cíle je nezbytné dodržovat kvalitní spánkový režim, vyvážený jídelníček a naučit se vyrovnat se stresem.

Co si z toho vzít?

Pravidelné pojídání levných a nekvalitních zákusků a pití přeslazených limonád jsou nebezpečným zlozvykem mnoha lidí. Děje se tak z důvodu přebytečného stresu, nedostatku spánku, špatně sestaveného jídelníčku či malého příjmu tekutin.

Naučte se tedy pracovat se stresem, vyšperkujte svůj spánkový režim, pečlivě vybírejte každé jídlo (i z hlediska makronutrientů) a uvidíte, že vaše touhy po nezdravých sladkostech budou omezeny.

7 důvodů, proč máte nekončící chuť na sladké
7 důvodů, proč máte nekončící chuť na sladké
Přemýšleli jste někdy, proč máte neustále chutě na sladké? Máme pro vás odpovědi. Na vině je i nedostatek spánku a špatně složená strava, co dál?
Cukr: nejčastější otázky + tipy, jak snížit jeho příjem
Cukr: nejčastější otázky + tipy, jak snížit jeho příjem
Sladká chuť je pro nás atraktivní už od nepaměti. Dnešní článek vám přináší odpovědi na nejčastější otázky o cukru a tipy, jak jednoduše snížit jeho konzumaci.
Slaďte chytře! Je skutečně bíly cukr horší než med, agávový sirup nebo cukr třtinový?
Slaďte chytře! Je skutečně bíly cukr horší než med, agávový sirup nebo cukr třtinový?
Hnědý cukr je zdravější než bílý! Kolikrát jsme se mohli dočíst podobné titulky v médiích, je to ale pravda? Je dobrá volba nahradit cukr ovocnými sirupy? To vše se dozvíte v dnešním článku!
Kolik vody denně musíme vypít?
Kolik vody denně musíme vypít?
Jedni tvrdí, že pitný režim je základ a druzí jsou přesvědčeni, že je to jakási podivná "lobby". Kde je tedy pravda? Má, nebo nemá pitný režim svá opodstatnění?
Fakta místo dohadů! Kolik bílkovin máme jíst a kolik jich skutečně využijeme?
Fakta místo dohadů! Kolik bílkovin máme jíst a kolik jich skutečně využijeme?
Čím víc, tím líp, anebo maximálně 30 gramů v jednom jídle? Dnes se konečně dozvíme pravdu!
Makroživiny - zdroj životní energie
Makroživiny - zdroj životní energie
Z potravin dostáváme do těla nepřeberné množství nejrůznějších látek, z nichž nejvýznamnější část tvoří makroživiny. Mezi základní makroživiny patří takové látky, které konzumujeme ve velkém množství a které zároveň tělo vyživují a dodávají mu energii. Mluvíme‑li o základních makroživinách, myslíme tím zpravidla bílkoviny (proteiny), sacharidy a tuky (lipidy). V tomto článku si jednotlivé makroživiny rozebereme více do detailu a zmíníme jejich základní význam ve výživě jak sportovců, tak běžné
Proč máte chutě na sladké po jídle?
Proč máte chutě na sladké po jídle?
Máte občas po obědě pocit, že vám ke štěstí chybí nějaká sladká dobrota? Takováto každodenní odměna však může s vaším kalorickým příjmem pěkně zamávat. Proč vás honí mlsná a jak se jí zbavit, se dozvíte v novém článku.
Benefity chůze: proč chodit pěšky?
Benefity chůze: proč chodit pěšky?
Chůze je jednoduchou a nenáročnou aktivitou, kterou může provozovat téměř každý. A taky by každý měl! Jaké konkrétní benefity vám a vaše zdraví může přinést, se dozvíte v tomto článku.
10 jednoduchých rad, jak překonat nezvladatelnou chuť na sladké
10 jednoduchých rad, jak překonat nezvladatelnou chuť na sladké
Časté a nezvladatelné chutě typicky na sladké trápí nejednoho z nás. Tahle "nepříjemnost" je častější, než byste si mysleli. Pokud trápí i vás, zjistěte, jak s nimi účinně bojovat a porazit je. Stačí pár jednoduchých rad.
Máte rádi sladké? 10 tipů, jak mlsat zdravě a nepřibrat
Máte rádi sladké? 10 tipů, jak mlsat zdravě a nepřibrat
Pravidelně si dopřávat něco dobrého a přitom nepřibrat ani gram tuku navíc? To je snem nejednoho z nás. My vám dnes ukážeme deset dobrot, na kterých si pochutnáte, zaženete chutě na sladké, a navíc si i udržíte formu.
9 tipů, jak zlepšit spánek
9 tipů, jak zlepšit spánek
Kvalita spánku se za poslední desetiletí značně zhoršila, přitom je tento odpočinek pro naše zdraví zcela zásadní. V tomto článku jsme si pro vás připravili 10 tipů, díky nimž zrychlíte usínání, zkvalitníte svou spánkovou rutinu a tím také velice jednoduše zlepšíte váš fyzický i psychický stav!
Je zdravější slaná nebo sladká snídaně?
Je zdravější slaná nebo sladká snídaně?
Preferujete raději sladkou, nebo slanou snídani? A dá se říct, která z nich je nutričně vhodnější?
Není stres jako stres. Který je ten zdravý a který nám naopak škodí?
Není stres jako stres. Který je ten zdravý a který nám naopak škodí?
Není stres jako stres. Jakým stresovým situacím bychom se měli raději vyhnout a které pro náš imunitní systém mohou být z dlouhodobého hlediska prospěšné?
Jak si lépe plánovat jídelníček?
Jak si lépe plánovat jídelníček?
Baví vás jídlo a vaření? Výborně. I tak ale v kuchyni nemusíte trávit několik hodin denně. Tento článek vám ukáže, jak si jídelníček naplánovat rychle a jednoduše.
Lepší trávení a skvělá chuť jídla. Proč se pustit do pěstování bylinek a jak je používat?
Lepší trávení a skvělá chuť jídla. Proč se pustit do pěstování bylinek a jak je používat?
Domácí bylinková zahrádka může být zdrojem radosti, skvělých chutí, vůní a také látek podporujících naše zdraví. V dnešním článku si popíšeme, jak snadno si můžeme takovou zahrádku založit, jaké benefity nám tyto bylinky mohou přinést a jaké je jejich praktické využití v pokrmech.