Včelí pyl: účinky, užívání a benefity

Komentáře
Včelí pyl: účinky, užívání a benefity
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Pyl se vyskytuje na rostlinách, kde je součástí jejich pohlavních buněk. Včely jej pak spolu s nektarem přinášení do úlu.
  • Včelí pyl obsahuje více než 200 různých složek, pro včelstvo slouží zejména jako zdroj bílkovin.
  • U malých dětí je při užívání včelího pylu doporučeno dbát zvýšené opatrnosti a konzultovat jeho zařazení s lékařem.

Odkud se včelí pyl bere?

Pyl se nachází zejména na samčích pohlavních buňkách rostlin. Při sběru nektaru (z květin) nebo medovnice (ze stromů) se pyl zachytí na jemné chloupky na těle včely, která si jej během tohoto procesu formuje do malých “hrudek” na zadních nohách, tzv. rousek. Pro tyto účely jej také míchá s malým množstvím nektaru a také slinami s obsahem enzymů. Tento pyl pak tvoří významnou složku potravy dospělých včel i larev, nejvýznamnější složkou pylu jsou pak pro včelstvo obsažené bílkoviny.

Pro sběr pylu se do úlu umístí kovová destička s malými otvory, kterými musí včely po příletu prolézt, a na které se zachytí pyl z jejich zadních nohou. Tato destička však může být v úlu přítomna pouze omezenou dobu, protože po delší době by mohlo dojít k ohrožení včelstva skrze nedostatek bílkovinných složek v potravě.

Nutriční hodnoty včelího pylu

Pyl obsahuje rozmanité množství látek, a jeho konkrétní složení závisí také na druhu rostliny, ze které pochází. Bylo v něm identifikováno přes 200 různých látek, které mohou být prospěšné jak po stránce nutriční, tak i pro svůj bioaktivní charakter. Nejvýznamnějšími složkami jsou zejména bílkoviny, volné aminokyseliny, sacharidy, lipidy a volné mastné kyseliny, fenolické sloučeniny, enzymy, koenzymy, vitaminy a další bioaktivní prvky.

Průměrný obsah základních živin je znázorněn v následující tabulce:

SložkaMnožství (%)
Bílkoviny22,7
  z toho esenciální aminokyseliny10,4
Sacharidy30,8
Lipidy5,1
Polyfenoly1,6
Karotenoidy> 1
Vitaminy0,6

Z mikroživin obsahuje včelí pyl zejména látky jako vitamin E, prekurzory vitaminu A, vitamin D, vitaminy skupiny B (B1, B2, B6), nebo vitamin C. Je také zdrojem biotinu, rutinu, pantothenové, nikotinové, inositolové a listové kyseliny. Z minerálních látek a stopových prvků je to zejména sodík, hořčík, vápník, fosfor a draslík, zinek, měď, mangan, železo a selen.

Vzhledem k obsaženému množství živin a také velikosti konzumované porce včelího pylu (viz dále) nelze samozřejmě tuto potravinu pokládat za univerzální zdroj zmíněných látek, studie však ukazují, že při pravidelné konzumaci může být vhodným doplněním vyváženého jídelníčku a zdraví skutečně prospívat.

Rouskový vs. perga pyl

Výše uvedené hodnoty se týkají pylu rouskového, tedy nezpracovaného pylu ve formě kuliček. Pokud včely pyl v úlu uloží do buňky plástve, kde jej zakonzervují tenkou vrstvou medu, vzniká tzv. “včelí chléb” nebo “perga” a jedná se vlastně o fermentovanou formu rouskového pylu. 

Fermentovaný pyl má oproti pylu rouskovému nižší pH, obsahuje bakterie mléčného kvašení a mírně se liší i v profilu esenciálních aminokyselin. Ve fermentovaném pylu je zpravidla nižší koncentrace tryptofanu či valinu, naopak nejvyšší zastoupení zde má methionin. U některých složek fermentovaného pylu, jako bílkovin, glukózy a fruktózy, byla také pozorována lepší stravitelnost než v případě rouskového pylu. Konkrétní obsah látek však silně závisí také na druhu rostliny, které pyl pochází. Co se týče ostatních živin, rozdíly jsou mezi rouskovým pylempergou jen minimální.

Včelí pyl: účinky, užívání a benefity

Jak může konzumace včelího pylu podpořit zdraví?

1. Antioxidační vlastnosti

Včelí pyl má podle studií antioxidační potenciál, a to zejména díky obsahu látek jako flavonoidy, karotenoidy, quercetin, kaempferol nebo glutathion. Výzkum uvádí pozitivní vliv zejména v oblasti ochrany před nadměrným oxidačním stresem, nebo zlepšení stavu při chronických infekcích. Je však třeba poznamenat, že obsah těchto látek se liší v závislosti na typu rostliny, ze kterých pyl pochází.

2. Podpora ochrany srdce a cévního systému

Pozitivní vliv na cévní systém pramení zejména z výše zmiňovaných antioxidačních vlastností včelího pylu, což může zabránit nadměrnému působení volných radikálů a oxidaci lipidových složek v krevním řečišti. Samozřejmě se však jedná pouze o doplňkový efekt a zdraví srdce a cév závisí zejména na optimální hmotnosti, vyváženém jídelníčku a pravideném pohybu.

3. Protizánětlivé účinky

Ve studiích na hlodavcích bylo pomocí včelího pylu dosaženo zmírnění zánětlivé odpovědi, a jeho účinnost byla dokonce přirovnávána k některým běžným nesteroidním antiflogistikům jako fenylbutazon, indometacin, analgin nebo naproxen. Zdá se, že díky obsahu antioxidačních a dalších bioaktivních látek může včelí pyl podporovat snížení produkce zánětlivých látek jako kyseliny arachidonové nebo tumor nekrotizujícího faktoru (TNF).

Pro ověření těchto účinků je však nezbytné výzkum zopakovat s lidskými respondenty.

4. Antimikrobiální potenciál

Obsah flavonoidů kvercetinu a kaempferolu nahrává teorii o antimikrobiálních vlastnostech včelího pylu. Provedené studie antimikrobiální a antifungální schopnost skutečně potvrdily, jednalo se však pouze o pokusy in vitro (ve zkumavce). Na potvrzení tohoto efektu je proto rovněž třeba dalšího výzkumu.

Jak včelí pyl užívat?

Pylová zrna po konzumaci v trávicím traktu bobtnají vzhledem k absorpci vody, čímž se jejich struktura stane přístupnější pro trávicí enzymy, které umožní aktivaci enzymů a vstřebávání obsažených látek.

Včelí pyl se užívá perorálně a doporučená denní dávka pro dospělého člověka je 3–5 čajových lžiček, přičemž 1 lžička obsahuje cca 7 g pylu. U dětí je při užívání třeba dbát zvýšené opatrnosti. Pro děti mladší 3 let není užívání včelího pylu vhodné, u dětí nad tuto věkovou hranici pak konzultujte zařazení s pediatrem. Doporučená dávka denní dávka pro starší děti je pak 1–2 čajové lžičky.

Užívání by pak měly s lékařem konzultovat i těhotné a kojící ženy, včelí pyl je samozřejmě nevhodný rovněž pro osoby s alergií na pyl. O zařazení tohoto doplňku stravy se poraďte s odborníkem také v případě, užíváte‑li pravidelně nějaká léčiva, aby nedošlo k nežádoucím interakcím.

Co si z toho vzít?

Včelí pyl obsahuje více než 200 látek, které mohou poskytovat jisté benefity jak po stránce nutriční, tak i z hlediska jejich bioaktivních vlastností. Studují se zejména jeho antioxidační, protizánětlivé a antimikrobiální účinky, spolu s možným pozitivním vlivem na zdraví srdce a cév. Výzkum je však v této oblasti stále poněkud omezený, a na definitivní potvrzení jsou proto nezbytné další kvalitní studie.

Přestože porce včelího pylu určená k denní konzumaci není velká, při pravidelném užívání může stravu o zmiňované prospěšné látky skutečně obohatit.

Cukr: nejčastější otázky + tipy, jak snížit jeho příjem
Cukr: nejčastější otázky + tipy, jak snížit jeho příjem
Sladká chuť je pro nás atraktivní už od nepaměti. Dnešní článek vám přináší odpovědi na nejčastější otázky o cukru a tipy, jak jednoduše snížit jeho konzumaci.
Sezónní alergie: z čeho vznikají a jak se proti nim bránit?
Sezónní alergie: z čeho vznikají a jak se proti nim bránit?
Sezónní alergie dokážou být obzvlášť na jaře a v létě nepříjemnou záležitostí. Jejich projevy, trápící až 30 % jedinců, mohou mít výrazný dopad na fyzickou i duševní pohodu jedince – tento článek proto poradí, jak s léčbou a mnoho dalšího!
Slaďte chytře! Je skutečně bíly cukr horší než med, agávový sirup nebo cukr třtinový?
Slaďte chytře! Je skutečně bíly cukr horší než med, agávový sirup nebo cukr třtinový?
Hnědý cukr je zdravější než bílý! Kolikrát jsme se mohli dočíst podobné titulky v médiích, je to ale pravda? Je dobrá volba nahradit cukr ovocnými sirupy? To vše se dozvíte v dnešním článku!
Je med zdravější sladidlo než cukr?
Je med zdravější sladidlo než cukr?
Čím se vlastně liší med od běžného cukru a dá se říct, že je oproti cukru zdravější?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?