Glutaman sodný: nevinné koření nebo skryté nebezpečí?

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáře
Glutaman sodný: nevinné koření nebo skryté nebezpečí?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Glutaman sodný je přirozeně se vyskytující sůl odvozená od aminokyseliny, která se nachází v mnoha potravinách, včetně zeleniny, sójové omáčky či parmezánu.
  • Tato látka zvýrazňující chuť a vůni se záměrně přidává do zpracovaných potravin a  asijské kuchyně.
  • Zároveň se ale jedná o kontroverzní potravinářskou přísadu, která je předmětem mnoha diskuzí a sporů.

Co to ten glutaman sodný je?

Nejprve trochu té historie – glutaman sodný (také nazývaný MSG) byl poprvé identifikován jako látka zvýrazňující chuť už v roce 1908 japonským chemikem Ikedou Kikunae. Ten zjistil, že polévkové vývary z mořských řas, obsahující vyšší množství MSG, jsou jakýmsi zvláštním způsobem plnější a lahodnější. Byla u nich zvýrazněna komplexní chuť masa, drůbeže, mořských plodů, dokonce i zeleniny. Díky němu se později začal glutamát sodný komerčně vyrábět, využívat a stal se klíčovou složkou nejprve v asijské, a následně dalších kuchyních. Běžně ho tedy naleznete ve vývarech, polévkách, konzervované a mražené zelenině, chuťových a kořenících směsích, omáčkách, ale také mase, drůbeži či omáčkách. V rámci 21. století díky němu byla pojmenována dokonce i 5. chuť, umami.

A teď chemické okénko: glutaman sodný je tedy zvýrazňovač chuti odvozený od kyseliny L‑glutamové, která je přirozeně přítomna v mnoha potravinách (příklady naleznete níže). Ta je neesenciální aminokyselinou, což znamená, že si ji tělo dokáže vyrobit samo a nemusí ji získávat z potravy. V surové podobě byste glutaman sodný ale nejspíš nepoznali, má formu bílého krystalického prášku bez zápachu, který se ve vodě rozpouští a rozděluje se na sodík a volný glutamát. Na obalu potravin jej naleznete pod označením E621. 

Kde jej můžete najít?

  • Polévky: mnoho předem připravených polévek, bujónů či instantních polévkových směsí obsahuje MSG pro zvýraznění chuti – navzdory ne tak bohatému zbytku složení.
  • Asijská kuchyně: některé tradiční asijské pokrmy, například sushi, miso polévky a různé druhy “wok” jídel, obsahují produkty vydatné na množství MSG.
  • Masné výrobky: uzené, klobásy, lunchmeaty a hotová masná jídla často obsahují glutaman pro zvýšení chuti a snížení obsahu sodíku.
  • Fast foody: mnoho fast foodových řetězců používá MSG k “vylepšení” chuti svých hamburgerů, kuřecího masa či fritovaných pokrmů.
  • Sojová omáčka: toto populární koření a omáčka, často využívaná právě v asijské kuchyni, obsahuje vyšší poměr MSG, než například její “ségra” rybí omáčka.
  • Kořenící směsi: v mnoha kořenících směsích se používá glutaman sodný pro zintenzivnění a zvýšení chuti umami.
  • Mražené hotové potraviny: mražené hotové pokrmy často obsahují glutaman sodný, pro zvýšení pikantní chuti.

Glutaman sodný: nevinné koření nebo skryté nebezpečí?

Proč by měl být škodlivý?

Navzdory tomu, že je glutaman sodný považován za bezpečnou potravinářskou přísadu, se v posledních několika desetiletích objevily určité obavy a kontroverze ohledně jeho možných negativních účinků na zdraví. Zde jsou některé z hlavních důvodů:

  • Alergické reakce: někteří jedinci hlásí po konzumaci MSG nepříjemné reakce zahrnující bolesti hlavy, pocit nevolnosti, brnění nebo pálení v oblasti hlavy a krku (označované jako "syndrom čínské restaurace"). I když tyto reakce nejsou běžné, u citlivých jedinců mohou nastat.
  • Neurologické účinky: existují obavy, že nadměrná konzumace MSG by mohla mít negativní vliv na mozkovou funkci a mohla by být spojena s neurologickými problémy. Nicméně vědecké důkazy v této oblasti nejsou jednoznačné.
  • Podpora chuti k jídlu: některé studie tvrdí, že MSG může způsobit zvýšenou chuť k jídlu a přispívat tak k obezitě.

A co na to výzkum?

Účinky glutamátu sodného na lidský organismus se studují již několik desetiletí a o jeho bezpečnosti se vedou diskuse. Jak jsme zmiňovali výše, MSG je přirozeně se vyskytující sůl aminokyseliny, která je nezbytná pro různé procesy v lidském těle. Studie naznačují, že může u některých lidí vyvolat nežádoucí reakce, jako jsou bolesti hlavy, návaly či pocení – tyto příznaky se obvykle objeví do 15–30 minut po konzumaci glutamátu sodného a mohou trvat několik hodin. Zároveň je však podle výzkumů  glutaman sodný pro většinu lidí bezpečný a nežádoucí reakce mohou být způsobeny i jinými faktory.

A jak je na tom teda bezpečnost jeho konzumace? Například dle Amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), je v mírném množství obecně považována za bezpečnou (tolerovaná denní dávka se pohybuje do 30 mg/kg). V případě, že si jste citlivosti na tuto látku vědomí, byste měli jeho konzumaci částečně či úplně eliminovat a neváhat se obrátit na svého lékaře či jiného odborníka pro další doporučení.

Co si z toho vzít?

Glutaman sodný, známý jako MSG, je potravinářská přísada, která se často používá pro zvýraznění chuti potravin, zejména v asijské kuchyni. Navzdory tomu, že někteří lidé na něj mohou reagovat nepříjemnými symptomy (bolest hlavy, svědění v krku apod.), většina studií, stejně jako například Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv, naznačuje, že je bezpečný.

Pravda o umělých sladidlech! Tloustne se po nich a zvyšují chuť k jídlu?
Pravda o umělých sladidlech! Tloustne se po nich a zvyšují chuť k jídlu?
Jedni ve sladidlech vidí příležitost, jak si vychutnávat sladkou chuť, aniž by měli výčitky z nekontrolovaného příjmu cukru, druzí jimi opovrhují. Přesvědčte se sami, kdo je kdo v této sladkými chutěmi nabité hře, a jestli máme důvod se sladidel bát!
Éčka v potravinách: jak se v nich vyznat?
Éčka v potravinách: jak se v nich vyznat?
Přídatné potravinářské látky ("éčka") nás doprovází ve většině průmyslově zpracovaných potravin. Jaké jsou neškodné a na jaké si naopak dát pozor?
Jak je to s těmi anaboliky a nebezpečnými éčky v proteinech?
Jak je to s těmi anaboliky a nebezpečnými éčky v proteinech?
Rádi byste obohatili svůj jídelníček o nějaký ten protein, ale máte strach, že by vám mohl ublížit? Informace o bezpečnosti proteinů a ještě mnohem více najdete v tomto článku.
Chuť umami: v čem ji nalézt a proč je pro nás důležitá?
Chuť umami: v čem ji nalézt a proč je pro nás důležitá?
Mezi základní lidské chutě, tedy sladkou, slanou, hořkou a kyselou, patří i jedna ne až tak známá – umami. O co se vlastně jedná, kde ji můžete najít a proč je pro váš organismus důležitá se dozvíte v tomto článku!
Sushi pod drobnohledem: dá se považovat za zdravé jídlo?
Sushi pod drobnohledem: dá se považovat za zdravé jídlo?
Sushi je oblíbené jídlo, které si získává stále více příznivců po celém světě. Jak je na tom ale z nutriční stránky a dá se považovat za zdraví prospěšné?
5 oblíbených asijských jídel: jak jsou na tom nutričně?
5 oblíbených asijských jídel: jak jsou na tom nutričně?
Asijská kuchyně je prostě trhák. Jak jsou na tom ale jednotlivá jídla z pohledu výživy? Podívejte se v novém článku.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!