Sushi pod drobnohledem: dá se považovat za zdravé jídlo?

Komentáře
Sushi pod drobnohledem: dá se považovat za zdravé jídlo?
unsplash.com
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Už před více než tisíci lety Japonci vymysleli jídlo, které uchvátilo takřka celý svět, sushi. Velkou slávu prožívá sushi i v dnešní moderní době, kdy nové restaurace s těmito charakteristickými rýžovými rolkami rostou ve větších městech jako houby po dešti. Syrová ryba ve spojení s rýžovým octem, řasou a sojovou omáčkou je sice poněkud exotická, ale v podobě sushi si dokáže podmanit i tak konzervativní národ, jakým jsme my. Sushi je jednoduše fenomén. Je ovšem stejně tak zázračné i z nutriční stránky? Pojďme se na tento pokrm a v něm obsažené živiny podívat více zblízka. Dá se sushi považovat za zdravé jídlo?

V čem je sushi zdraví prospěšné?

Ačkoliv příprava sushi je někdy považována za doslova mistrovské umění, z pohledu použitých surovin je to vlastně docela jednoduché. Mezi základní použité suroviny patří rýže, mořská řasa, losos, tuňák, avokádo, nakládaný zázvor, nějaká ta zelenina a ochucovadla jako rýžový ocet, sojová omáčka nebo wasabi.

V čem je největší síla sushi z pohledu nutriční stránky? Právě v té jednoduchosti! Jedná se totiž téměř výhradně o přirozené, průmyslově nezpracované potraviny, které si zachovávají vysoký podíl mikroživin a stopových látek. 

obrázek z freepik.com

Sushi je zdrojem mnoha cenných látek

  • Vitamin D původem z lososa nebo z tuňáka je nepostradatelným vitamínem, kterého máme ve stravě poměrně velký nedostatek. Porce asi 100 g lososa obsahuje více než 500 IU vitamínu D, což jsou téměř dvě třetiny doporučené denní dávky.

  • Omega‑3 mastné kyseliny patří mezi další nepostradatelné látky, které se hojně vyskytují v tučných mořských rybách. Světové výživové autority doporučují denně přijímat asi 250–500 mg EPA+DHA (mastné kyseliny ze skupiny omega‑3 mastných kyselin), jedna porce 100 g lososa jich obsahuje téměř 2000 mg.

  • Zdravé tuky založené na vysokém obsahu mono‑nenasycených mastných kyselin nám v sushi dodává také avokádo. Vedle obsažené vlákniny je pro nás avokádo zajímavé především pozitivním vlivem na kardiovaskulární zdraví.

  • Kořen wasabi je zdrojem řady látek s antibakteriálním a protizánětlivým účinkem (např. isothiokyanáty) na lidské zdraví. Takže pokud jste si na porci sushi rolky dali příliš mnoho této ďábelské pochoutky a zrovna vám z očí vytryskly slzy, možná tím tělu ve skutečnosti mírně pomáháte bojovat s patogeny.

Ba co víc – jedná se o komplexní jídlo, které obsahuje všechny základní makroživiny. Množství jednotlivých makroživin se bude lišit pro jednotlivé typy rolek, pro jednu běžnou porci (asi 9–12 kousků) sushi s lososem a avokádem budou nutriční hodnoty přibližně následující:

KalorieBílkovinySacharidyTuky
Maki sushi s avokádem a lososem450 kcal19 g63 g14 g

Jak je zřejmé, nedostatkové v sushi budou především bílkoviny. Z toho důvodu rolky vyrobené bez potravin bohatých na bílkoviny (ryby, mořské plody nebo tofu) jsou z hlediska zastoupení základních makroživin nevyvážené.

Proto aby bylo sushi vhodné i z pohledu obsažených makroživin, je výhodné volit rolky s přítomnou rybou, případně sushi doplnit o tzv. nigiri sushi (větší porce ryby položená na válečku rýže), které obsahuje vyšší podíl bílkovin. 

obrázek z freepik.com

Pozor na to, aby se sushi neproměnilo v nezdravé jídlo

Jak je vidět, sushi je doslova nabité látkami s pozitivním vlivem na naše zdraví. I přesto v některých případech sushi úplně zdravé být nemusí a jednotlivé výše zmíněné zdravotní benefity může snadno převážit nějaký výživový prohřešek. O jaké prohřešky jde a jak se jim vyhnout?

1. Příliš mnoho soli původem ze sojové omáčky

Ačkoliv je fermentovaná sója zdrojem probiotik s pozitivním účinkem na lidské zdraví, obsahuje současně poměrně hodně soli. V 50 ml sójové omáčky najdeme asi 2700 mg sodíku, což je samo o sobě víc, než kolik doporučuje Společnost pro výživu konzumovat za celý den (2000 mg).

Řešení: Sójovou omáčku k sushi konzumujte spíše v menším množství jako doplněk.

2. Nekvalitní syrový losos může obsahovat patogenní bakterie

Losos je sice potravina s vysokým obsahem pro tělo prospěšných látek, pokud ale není čerstvý a současně nebyl správně uchováván, může se stát, že je zároveň zdrojem zdraví škodlivých bakterií. Například v portugalských restauracích se sushi bylo zjištěno, že asi 64 % z nich nesplňují mikrobiologické standardy

Řešení: Konzumujte sushi ve vyhlášených restauracích. Vybírejte si prověřené dodavatele mořských ryb. Před balením do rolek lososa tepelně upravte.

3. Running sushi se může změnit v nezřízené přejídání

Pokud si sushi dopřáváte v restauracích typu „running sushi“, potom hrozí, že se tento gastronomický zážitek změní v přejídání v podobě všech pochutin, které po pásech jezdí. V takovém případě se už rozhodně nedá mluvit o jídle, které je pro zdraví prospěšné.

Řešení: Konzumujte sushi v autentických japonských restauracích. V případě running sushi restaurací jezte s mírou, zaměřte se spíše na sushi rolky jako takové a snažte se omezit konzumaci smažených pochutin.

obrázek z archivu Fuji running sushi

Co si z toho vzít?

Japoncům se podařilo vymyslet takové jídlo, které nejen že skvěle chutná, ale zároveň je zdraví prospěšné. Je totiž založené na přirozených potravinách s vysokou nutriční hodnotou, díky čemuž dodává tělu celou řadu zdraví prospěšných látek včetně často nedostatkových mikroživin a stopových prvků.

Zaměřme se proto především na konzumaci sushi vyrobeného z kvalitních surovin a nenechme si zkazit jeho nutriční hodnotu utopením rolek v sójové omáčce nebo přebytkem smažených pochutin, které se k sushi často podávají. Pokud si totiž dopřejeme sushi jako takové, spojíme skvělý gastronomický zážitek s dobrým pocitem, že dodáváme tělu potřebné živiny.

Nedostatkem vitamínu D trpí až miliarda lidí. Víte, co vám hrozí?
Nedostatkem vitamínu D trpí až miliarda lidí. Víte, co vám hrozí?
Prakticky neuplyne týden, abychom někde v médiích nezaregistrovali zprávu týkající se vitaminu D a souvislosti se zdravím kostí, imunitou, rakovinou a vším, co si dokážeme představit. Čelíme skutečné epidemii nedostatku vitaminu D?
Jak udržet “špatný” cholesterol na uzdě? Pomůže vám avokádo
Jak udržet “špatný” cholesterol na uzdě? Pomůže vám avokádo
Každý ví, že pro zdraví srdce a cév je důležité udržovat si v normě hladinu LDL cholesterolu. Do ringu však vstupuje nový hráč - oxidovaný LDL cholesterol . V čem je nebezpečný a jak ho udržet na uzdě, se dozvíte v tomto článku.
Makroživiny - zdroj životní energie
Makroživiny - zdroj životní energie
Z potravin dostáváme do těla nepřeberné množství nejrůznějších látek, z nichž nejvýznamnější část tvoří makroživiny. Mezi základní makroživiny patří takové látky, které konzumujeme ve velkém množství a které zároveň tělo vyživují a dodávají mu energii. Mluvíme‑li o základních makroživinách, myslíme tím zpravidla bílkoviny (proteiny), sacharidy a tuky (lipidy). V tomto článku si jednotlivé makroživiny rozebereme více do detailu a zmíníme jejich základní význam ve výživě jak sportovců, tak běžné
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak zhubnout břicho? Nabízíme 6 efektivních rad!
Jak zhubnout břicho? Nabízíme 6 efektivních rad!
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Železa v těle moc nemáme, i přesto je pro fungování organismu nepostradatelné. Jaké funkce v těle železo plní a z jakých potravin jej nejlépe doplníme?
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.