Sushi pod drobnohledem: dá se považovat za zdravé jídlo?

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 21. 7. 2022 Poprvé publikováno 9. 11. 2020
Aktualizováno 21. 7. 2022
6 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Sushi pod drobnohledem: dá se považovat za zdravé jídlo?
unsplash.com

Už před více než tisíci lety Japonci vymysleli jídlo, které uchvátilo takřka celý svět, sushi. Velkou slávu prožívá sushi i v dnešní moderní době, kdy nové restaurace s těmito charakteristickými rýžovými rolkami rostou ve větších městech jako houby po dešti. Syrová ryba ve spojení s rýžovým octem, řasou a sojovou omáčkou je sice poněkud exotická, ale v podobě sushi si dokáže podmanit i tak konzervativní národ, jakým jsme my. Sushi je jednoduše fenomén. Je ovšem stejně tak zázračné i z nutriční stránky? Pojďme se na tento pokrm a v něm obsažené živiny podívat více zblízka. Dá se sushi považovat za zdravé jídlo?

V čem je sushi zdraví prospěšné?

Ačkoliv příprava sushi je někdy považována za doslova mistrovské umění, z pohledu použitých surovin je to vlastně docela jednoduché. Mezi základní použité suroviny patří rýže, mořská řasa, losos, tuňák, avokádo, nakládaný zázvor, nějaká ta zelenina a ochucovadla jako rýžový ocet, sojová omáčka nebo wasabi.

V čem je největší síla sushi z pohledu nutriční stránky? Právě v té jednoduchosti! Jedná se totiž téměř výhradně o přirozené, průmyslově nezpracované potraviny, které si zachovávají vysoký podíl mikroživin a stopových látek. 

obrázek z freepik.com

Sushi je zdrojem mnoha cenných látek

  • Vitamin D původem z lososa nebo z tuňáka je nepostradatelným vitamínem, kterého máme ve stravě poměrně velký nedostatek. Porce asi 100 g lososa obsahuje více než 500 IU vitamínu D, což jsou téměř dvě třetiny doporučené denní dávky.

  • Omega-3 mastné kyseliny patří mezi další nepostradatelné látky, které se hojně vyskytují v tučných mořských rybách. Světové výživové autority doporučují denně přijímat asi 250–500 mg EPA+DHA (mastné kyseliny ze skupiny omega-3 mastných kyselin), jedna porce 100 g lososa jich obsahuje téměř 2000 mg.

  • Zdravé tuky založené na vysokém obsahu mono-nenasycených mastných kyselin nám v sushi dodává také avokádo. Vedle obsažené vlákniny je pro nás avokádo zajímavé především pozitivním vlivem na kardiovaskulární zdraví.

  • Kořen wasabi je zdrojem řady látek s antibakteriálním a protizánětlivým účinkem (např. isothiokyanáty) na lidské zdraví. Takže pokud jste si na porci sushi rolky dali příliš mnoho této ďábelské pochoutky a zrovna vám z očí vytryskly slzy, možná tím tělu ve skutečnosti mírně pomáháte bojovat s patogeny.

Ba co víc – jedná se o komplexní jídlo, které obsahuje všechny základní makroživiny. Množství jednotlivých makroživin se bude lišit pro jednotlivé typy rolek, pro jednu běžnou porci (asi 9–12 kousků) sushi s lososem a avokádem budou nutriční hodnoty přibližně následující:

KalorieBílkovinySacharidyTuky
Maki sushi s avokádem a lososem450 kcal19 g63 g14 g

Jak je zřejmé, nedostatkové v sushi budou především bílkoviny. Z toho důvodu rolky vyrobené bez potravin bohatých na bílkoviny (ryby, mořské plody nebo tofu) jsou z hlediska zastoupení základních makroživin nevyvážené.

Proto aby bylo sushi vhodné i z pohledu obsažených makroživin, je výhodné volit rolky s přítomnou rybou, případně sushi doplnit o tzv. nigiri sushi (větší porce ryby položená na válečku rýže), které obsahuje vyšší podíl bílkovin. 

obrázek z freepik.com

Pozor na to, aby se sushi neproměnilo v nezdravé jídlo

Jak je vidět, sushi je doslova nabité látkami s pozitivním vlivem na naše zdraví. I přesto v některých případech sushi úplně zdravé být nemusí a jednotlivé výše zmíněné zdravotní benefity může snadno převážit nějaký výživový prohřešek. O jaké prohřešky jde a jak se jim vyhnout?

1. Příliš mnoho soli původem ze sojové omáčky

Ačkoliv je fermentovaná sója zdrojem probiotik s pozitivním účinkem na lidské zdraví, obsahuje současně poměrně hodně soli. V 50 ml sójové omáčky najdeme asi 2700 mg sodíku, což je samo o sobě víc, než kolik doporučuje Společnost pro výživu konzumovat za celý den (2000 mg).

Řešení: Sójovou omáčku k sushi konzumujte spíše v menším množství jako doplněk.

2. Nekvalitní syrový losos může obsahovat patogenní bakterie

Losos je sice potravina s vysokým obsahem pro tělo prospěšných látek, pokud ale není čerstvý a současně nebyl správně uchováván, může se stát, že je zároveň zdrojem zdraví škodlivých bakterií. Například v portugalských restauracích se sushi bylo zjištěno, že asi 64 % z nich nesplňují mikrobiologické standardy

Řešení: Konzumujte sushi ve vyhlášených restauracích. Vybírejte si prověřené dodavatele mořských ryb. Před balením do rolek lososa tepelně upravte.

3. Running sushi se může změnit v nezřízené přejídání

Pokud si sushi dopřáváte v restauracích typu „running sushi“, potom hrozí, že se tento gastronomický zážitek změní v přejídání v podobě všech pochutin, které po pásech jezdí. V takovém případě se už rozhodně nedá mluvit o jídle, které je pro zdraví prospěšné.

Řešení: Konzumujte sushi v autentických japonských restauracích. V případě running sushi restaurací jezte s mírou, zaměřte se spíše na sushi rolky jako takové a snažte se omezit konzumaci smažených pochutin.

obrázek z archivu Fuji running sushi

Co si z toho vzít?

Japoncům se podařilo vymyslet takové jídlo, které nejen že skvěle chutná, ale zároveň je zdraví prospěšné. Je totiž založené na přirozených potravinách s vysokou nutriční hodnotou, díky čemuž dodává tělu celou řadu zdraví prospěšných látek včetně často nedostatkových mikroživin a stopových prvků.

Zaměřme se proto především na konzumaci sushi vyrobeného z kvalitních surovin a nenechme si zkazit jeho nutriční hodnotu utopením rolek v sójové omáčce nebo přebytkem smažených pochutin, které se k sushi často podávají. Pokud si totiž dopřejeme sushi jako takové, spojíme skvělý gastronomický zážitek s dobrým pocitem, že dodáváme tělu potřebné živiny.

Přidej se k 40 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
6 Líbí se mi Uložit článek