Karnitin / L-carnitin

Produktů: 10
Řazení
:
Výchozí

Co je karnitin?

L‑karnitin je pro naše tělo známá látka, která plní stěžejní roli při transportu mastných kyselin s dlouhým řetězcem přes mitochondrie buněk, díky čemuž dochází k využívání tuků jako zdroje energie. Díky tomu je karnitin jedním z nejprodávanějších spalovačů tuků, který lze užívat samostatně nebo jako součást komplexních spalovačů.

Formy karnitinu

L‑karnitin se vyskytuje v několika formách, která se mírně liší svou účinností i dávkováním:

  • L‑karnitin‑L‑tatrát - nejrozšířenější forma objevující se ve sportovních doplňcích, vyznačuje se dobrou vstřebatelností;
  • Acetyl‑L‑karnitin - forma karnitinu, která pozitivně působí na zdraví a funkci mozku;
  • Propionyl‑L‑karnitin - forma podporující lepší průtok krve.

Účinky karnitinu

U suplementace karnitinu nebyly dosud prokázané žádné pozitivní účinky na redukci hmotnosti či sportovní výkon. Suplementace karnitinu je vhodná zejména pro jedince s deficitem, např. vegani, vegetariáni, starší lidé jedinci s vrozenou metabolickou poruchou či chronickým onemocněním jater. U zdravé populace se další suplementace karnitinem nijak neprojeví. Pro dlouhodobě udržitelné hubnutí je třeba správně nastavit jídelníček, dosahovat kalorického deficitu a být fyzicky aktivní. 

U suplementace karnitinem byly prokázány pozitivní účinky na celkové zdraví srdce či mozku - i jako prevence Alzheimerovy choroby. L‑karnitin také zmírňuje symptomy cukrovky II. typu

Dávkování karnitinu

L‑karnitin se doporučuje užívat dlouhodobě s dávkou přibližně 500‑2000 mg. Doporučené množství se u jednotlivých produktů může lišit v závislosti na formě karnitinu. Karnitin lze užívat kdykoliv během dne společně se sacharidy a bílkovinami, např. s proteinovým nápojem po tréninku.