Je sušené ovoce zdravé?
Sušené ovoce je jednou ze základních potravin, které ve zdravé výživě najdeme. Představuje dobrý zdroj vlákniny, vitaminů, minerálních látek, antioxidantů a dalších bioaktivních látek, které mají prokazatelně pozitivní vliv na lidské zdraví. Mezi nejčastěji zmiňované možné benefity se při konzumaci přiměřeného množství řadí:
- lepší zažívání,
- regulace krevního tlaku,
- snížení oxidačního poškození, nebo
- snížení rizika rozvoje obezity.
Problematickým faktorem sušeného ovoce je vysoká koncentrace energie a vysoký výskyt přírodních cukrů, které mohou představovat až 65 % obsahu. Velký pozor je proto třeba dát na doslazované sušené ovoce. Nadměrná konzumace sušeného ovoce může zapříčinit přibírání na hmotnosti a další zdravotní problémy.
Sušené ovoce se hodí při přípravě vloček, instantních kaší, smoothie, jogurtů, při pečení a vaření, nebo např. v kombinací s ořechy a čokoládou jako zdravá svačinka na cesty.
Mezi tradiční sušené ovoce, známé i z domácích podmínek, se řadí jablka, hrušky, švestky, třešně nebo rozinky. Na oblibě rostou také “exotičtější” druhy ovoce, jako je. mango, ananas, datle, nebo goji. Pokud ti nestačí ovoce v “přírodní” podobě, vyzkoušej také ovoce v čokoládě či jiné polevě.
Jak se ovoce suší?
Sušení ovoce představuje jeden z nejstarších způsobů konzervace, díky kterému je možné si ovoce vychutnat i mimo sezónu. Během sušení dochází k úbytku vody (která může tvořit až 90 % hmotnosti čerstvého ovoce), díky čemuž se koncentruje podíl antioxidantů, vitamínů, minerálních látek, vlákniny a také přírodních cukrů. Dochází ovšem také k úbytku vitaminu C. Při sušení ovoce se rozlišují tyto způsoby:
- sušení na slunci/vzduchu je tradiční, ovšem zdlouhavý proces, uchování ovoce. Ovoce lze takto sušit za suchého počasí při teplotách nad 30 °C. Při vlhkém počasí je ovoce třeba kontrolovat kvůli možnému rozvoji plísní;
- sušení horkým vzduchem představuje rychlou a velice rozšířenou metodu sušení. Při teplotách v rozmezí 40‑60 °C je ovoce usušené během pár hodin Tento způsob je oblíbený také v domácích podmínkách;
- sušení mrazem, tzv. lyofilizace, je poměrně inovativní metoda jak v ovoci zachovat co největší množství vitaminů, minerálních a dalších zdraví prospěšných látek. Mrazem sušené ovoce si navíc zachovává barvu i chuť.
Sířené vs. nesířené sušené ovoce
Siřičitany jsou konzervační činidla, která u sušeného ovoce prodlužují trvanlivost, zamezuje hnědnutí ovoce či rozvoji plísní a bakterií. Na druhou stranu se jedná o jeden ze základních alergenů, který může způsobovat závažné zdravotní problémy.
Nesířené sušené ovoce se vyznačuje plnější a výraznější chutí, obvykle není uměle doslazované a neobsahuje další přídatné látky.