Gainery

Produktů: 25
Řazení
:
Výchozí

Co je gainer?

Gainer představuje směsici sacharidů, bílkovin a dalších látek, která je určená jedincům, kteří se snaží navýšit svůj kalorický příjem, hmotnost nebo budovat svalovou hmotu. Gainer je vhodným sportovním doplňkem ke správně nastavenému tréninkovému a stravovacímu plánu.

Gainery se rozdělují na základě poměru sacharidů a bílkovin na:

  • hard gainery, které obsahují více sacharidů (50‑75 %, kdežto bílkoviny pouze 15‑25 %), umožňují rychlejší a efektivnější doplnění energie,
  • soft gainery obsahující více bílkovin (25‑50 %), méně jednoduchých cukrů a mohou sloužit jako plnohodnotná náhrada jídla.

Kromě zmíněných sacharidů (např. maltodextrin nebo dextróza) a bílkovin (obvykle syrovátkový, mléčný nebo vaječný protein) obsahují kvalitní gainery i další látky, které napomáhají dosáhnout vysněného cíle. Jedná se např. o kreatin, aminokyseliny, probiotika, vitaminy (nejčastěji vitamin C zabraňující oxidaci) nebo minerální látky (zejména hořčík).

Kdy užívat gainer?

Užívání gaineru se logicky pojí se zvýšením energetického příjmu a je třeba si dávat pozor na celkovou energetickou bilanci. Pro dosažení maximální hypertrofie svalů se doporučuje navýšení o 5‑15 % celkového energetického příjmu. Při vyšším příjmu by již mohlo hrozit ukládání energie do tukových zásob.

Užívání soft a hard gainerů se vzhledem k jejich rozdílné povaze liší. Hard gainery jsou vhodné jako předtréninkové jídlo nebo k užití mezi výkony, které následují rychle po sobě (klasicky např. dvoufázový trénink či závody). Soft gainery se hodí spíše jako potréninkové jídlo.

Gainer nebo protein?

To záleží na tom, čeho chce jedinec dosáhnout. Pokud je při nabírání svalové hmoty potřeba navýšit nejen příjem bílkovin, ale i celkově kalorií, gainer je snadnou odpovědí. Proteiny primárně zajišťují dodatečný příjem bílkovin, které jsou důležité ať už člověk hubne nebo nabírá svaly.