Sportovní výživa

Produkty sportovní výživy pomohou tvému tělu dodat potřebné živiny. Vyvážená a zdravá strava ti umožní dosáhnout kýžených výsledků. Máš už své favority?

Řazení

Sportovní výživa

Proč užívat sportovní výživu?

Sportovní výživa je důležitou součástí úspěchu nejen profesionálních sportovců. Své místo má také ve stravě lidí, kteří si udržují dobrou fyzickou kondici, cvičí nebo provádějí jakýkoliv sport pro potěšení. A právě přípravky sportovní výživy ti mohou pomoci dovést svou stravu/výživu k dokonalosti. Napomáhají ke zefektivnění vydaného úsilí při sportovních aktivitách, dodávají tvému tělu látky potřebné pro regeneraci, tvorbu potřebné energie či ochranu a podporu tělesných struktur. Stále totiž platí, že strava je základ - i přes to, že člověk vytrvale sportuje, nedosáhne očekávaných výsledků bez správně nastaveného jídelníčku.

All-in-one

All-in-one produkty jsou takové,  které obsahují celou škálu všech základních živin v jednom přípravku. Najdeš v nich např. bílkoviny, sacharidy, vitaminy, minerální látky, ale také enzymy a probiotika. Můžeš je používat při nabírání svalů a nebo naopak při hubnutí či udržování tělesné váhy či zlepšení funkcí svého organismu.

Aminokyseliny

To, že jsou aminokyseliny základním prvkem pro bílkoviny v těle už víš. Kromě toho ale mají i další funkce - některé aminokyseliny podporují regeneraci po tréninku (bcaa, glutamin), některé mohou být užívány před fyzickou aktivitou či cvičením pro zvýšení a zefektivnění výkonu (taurin, beta-alanin). Za zmínku ale stojí také pozitivní vliv na imunitní funkce (glutamin).

Anabolizéry a NO doplňky

Anabolizéry zahrnují přípravky podporující efektivitu výkonu při tréninku, který je následně stimulem pro optimální růst svalové hmoty. Dále zde najdeš produkty zvyšující tzv. "pump efekt" nebo přípravky zabraňující proteolýze svalové hmoty. NO doplňky pak napomáhají prokrvování svalů a zvyšovat tak přívod kyslíku a dalších potřebných živin/látek. NO doplňky naopak napomáhají prokrvování svalů a zvyšují tak přívod kyslíku a dalších potřebných látek.

Energetické gely

Tyto doplňky stravy pro sportovce jsou určeny k rychlému i postupnému doplňování energie při dlouhotrvajících trénincích a fyzické aktivitě. To je umožněno vysokým obsahem různých typů sacharidů (tady od toho se bude odvíjet ta rychlost vstřebávání), některé produkty jsou navíc obohaceny o kofein nebo vitaminy. A co je na tom nejlepší? Energetické gely můžeš konzumovat samotné, bez míchání s vodou či zapíjení!

Gainery a sacharidy

Sacharidové přípravky ti pomohou s rychlým doplněním glykogenu po tréninku a umožní ti podat další kvalitní výkony v kratším časovém horizontu! Sáhnout můžeš po čistě sacharidových produktech, nebo dát přednost gaineru, který kombinuje obsah sacharidů a bílkovin. Pomůže ti tak jednoduše navýšit kalorický příjem a budovat svalovou hmotu.

Kloubní výživa

Přestože je fyzická aktivita pro tělo prospěšná, některé struktury během ní dostávají pořádně zabrat. Často opomíjenou součástí pohybového aparátu jsou právě klouby. Dopřej jim proto s kloubní výživou adekvátní péči.

Kreatin

Kreatin je jedním z nejlépe prozkoumaných doplňků stravy vůbec – víme, že slouží k regeneraci energetických molekul. Můžeme tak očekávat zlepšení silových schopností, výbušnosti, rychlosti i celkové regenerace organismu. Tím však výčet jeho pozitivních účinků nekončí, kreatin také podporuje funkci mozkových buněk, napomáhá zlepšení dlouhodobé paměti a spolu se silovým tréninkem přispívá také k lepší mineralizaci kostí.

Nápoje

V kategorii Nápoje najdeš iontové nápoje, které doplňují při sportu ztracené látky a zabraňují poklesu výkonnosti během fyzické aktivity, proteinové nápoje bez přidaného cukru k rychlému doplnění bílkovin i energetické a BCAA nápoje, které díky obsahu kofeinu, vitamínů a aminokyselin skvěle zapadnou do náročného dne nebo tréninku.

Podpora spánku

Dostatek kvalitního spánku je nezbytný pro optimální fyzický i psychický výkon během dne. Produkty podporující spánek ti spolu se správnými návyky pomohou se zklidněním, relaxací nebo rychlejším navozením spánku.

Podpora testosteronu

Testosteron je velmi důležitým pohlavním hormonem, který je nezbytný pro budování svalové hmoty, dostatek energie, vitalitu, reprodukční funkci, libido a také růst a zdraví kostí. S přibývajícím věkem, nedostatkem spánku nebo nevhodným životním stylem se však jeho hladina v organismu snižuje. Tyto podpůrné produkty ti pomohou s jeho tvorbou.

Podpora trávení

Trávení hraje velmi důležitou roli nejen v oblasti přijímání potravy a nezbytných živin, ale rovněž i v kontextu celkového zdraví. Podpořit jej můžeš různými produkty - už jen zvýšeným příjmem vlákniny ideálně ve formě drceného psyllia, nebo probiotiky a trávicími enzymy. Tvoje tělo ti poděkuje!

Proteiny

Přípravky s obsahem bílkovin tvoří základ každého suplementačního plánu, jelikož jsou fundamentem pro růst svalů a jsou tak nejčastěji využívanými doplňky stravy pro sportovce. Víš ale, že mají i spoustu jiných funkcí? Jsou nezbytné pro správné fungování všech reakcí v těle, optimální zdraví kostí, tvorbu a udržování hladin hormonů, podporují imunitu a v neposlední řadě dobře zasytí a pomohou ti zkrotit chutě na sladké.

Snacky a proteinové chuťovky

Jsi doma, v práci a nebo ve škole a přepadá tě chuť na něco dobrého, nebo by sis dal malou svačinu? Takové krekry s minimem cukru nebo proteinové pomazánky ti ti pomohou zahnat hlad a zasytí tě na delší dobu. (Psst, máme i čokolády s vyšším zastoupením bílkovin!).

Spalovače tuků

Produkty, které nejvíce oceníš, pokud se snažíš shodit nějaké to kilo dolů. Spalovače podpoří tvůj organismus k efektivnějšímu spalování tuků při fyzických aktivitách. Nezapomeň však, že základem je správně nastavený jídelníček.

Stimulanty a energizéry

Potřebuješ zlepšit soustředění nebo nabudit se před tréninkem?  K tomu jsou určeny právě stimulanty a energizéry, které tě v těžších chvílích podrží a dodají ti potřebnou energii. Trénink po práci nebo dlouhé a únavné psaní seminárek do noci? S těmito přípravky žádný problém!

Tuky

Tuky jsou ve výživě často považovány za nevhodné – to však zdaleka neplatí pro všechny. Tuky, zejména pak nenasycené mastné kyseliny, jsou nezbytné ke správnému fungování tvého organismu, tvorbě buněčných membrán, tvorbě hormonů a důležitou roli v reprodukčním systému. Některé také podporují zdraví tvého srdce a cév či mozku.

Tyčinky, sušenky a brownies

Hledáš kvalitní zdroj bílkovin či vlákniny s sebou na cesty? Proteinové tyčinky nebo naše cookies jsou ideálními adepty. Už ani nemusíš přemýšlet, jakou stravu si připravíš, protože rychlou a výživnou svačinu máš hotovou!

Vitaminy, minerály a antioxidanty

V rámci sportovní výživy bys neměl/a zapomínat ani na potřebné minerální látky, vitaminy i antioxidanty, které chrání a pomáhají našemu tělu v nespočetných funkcích - od podpory imunitního systému, svalů a kostí počínaje, a ochrany buněk, zraku i vlasů konče.