Kolagen na pleť, klouby i vlasy
Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která má v lidském těle nezastupitelnou roli. Představuje základní stavební jednotku kostí, kloubů, šlach, pokožky, vlasů i nehtů, u nichž zajišťuje dostatečnou pevnost i pružnost. Mezi 20. a 30. rokem života dochází k poklesu přirozené tvorby kolagenu v těle, a s tím i k poklesu pružnosti pokožky, zhoršení kvality vlasů a nehtů a také ke zvýšené bolestivosti pohybového aparátu.
Zásoby kolagenu v těle lze doplnit pomocí pravidelné konzumace masových vývarů, masa, ryb, mořských plodů či vaječných bílků. Vhodnou alternativu představují doplňky stravy s kolagenem. Produkci kolagenu lze podpořit také příjmem vitaminu C, který se na tvorbě kolagenu v těle podílí.
Jak vybrat kolagen?
Existuje celá řada typů kolagenů, které jsou pro lidské tělo důležité. Ve složení většiny doplňků lze nalézt kolagen typu I, který zastává na 90 % veškerého kolagenu v těle a je přítomen v pokožce, kostech či šlachách. Důležitým kolagenem je také typ II, který tvoří chrupavku.
Forma kolagenu
Důležitým kritériem při výběru vhodného doplňku stravy je forma kolagenu, které se liší způsobem zpracování a také působením v lidském těle:
- hydrolyzovaný kolagen se vyrábí enzymatickým naštěpením kolagenu do snáze využitelné formy kratších řetězců, tzv. kolagenních peptidů. Hydrolyzovaný kolagen slouží jako stavební materiál některých bílkovin a kolagenu;
- nativní kolagen představuje přirozenou formu kolagenu, který se v našem těle vyskytuje. V lidském těle působí proti biologickým procesům, které omezují tvorbu kolagenu. Této funkce se využívá u některých kloubních onemocnění;
- želatina se získává vařením surového kolagenu, a stejně jako u kolagenních peptidů se jedná o denaturovaný kolagen. Želatina se využívá při přípravě dezertů a sladkostí, vzhledem k nízké využitelnosti se nejedná o vhodný kolagenový doplněk stravy.
Kolagen dle zdroje
Kolagenové doplňky stravy lze vybírat také na základě zdroje, z nějž jsou vyráběny. Mezi ty nejběžnější se řadí vepřový, hovězí a mořský kolagen, které se od sebe liší strukturou a také složením:
- Vepřový a hovězí kolagen se nejčastěji získávají z vepřové či hovězí kůže a kvůli vyšší molekulové hmotnosti se, v porovnání s mořským kolagenem, hůře vstřebávají. Naopak obsahují větší množství aminokyseliny prolin, která se v těle podílí na tvorbě kolagenu, u nějž podporuje pevnost. Díky tomu jsou tyto zdroje vhodnější jako doplňky kloubní výživy.
- Mořský kolagen, známý též jako rybí kolagen, se vyrábí z měkkýšů a kůže a šupin ryb. Oproti vepřovému a hovězímu kolagenu se lépe vstřebává, a obsahuje větší podíl kolagenu typu I, díky čemuž představuje vhodný beauty doplněk stravy.
Užívání kolagenu
Pro pozorování pozitivních účinků je třeba užívat kolagen alespoň po dobu 8‑12 týdnů. U hydrolyzovaného kolagenu se doporučuje dávka od 2500 g denně, které se liší na základě zdroje a účelu užívání, proto je vhodné vždy postupovat dle uvedených instrukcí. U nativního kolagenu se doporučená dávka pohybuje mezi 10‑40 mg denně. Neochucené doplňky se mohou vyznačovat určitou pachutí, kterou lze “zamaskovat” přidáním kolagenu do čaje, kávy, džusu či smoothies.
Doplňky stravy s kolagenem je možné koupit samostatně (nejčastěji jako prášek či kapsle) nebo jako součást komplexních doplňků stravy. Z našich produktů tak můžeš vyzkoušet Vilgain Grass‑Fed Kolagenní peptidy, 100% hovězí hydrolyzovaný kolagen, komplexní kloubní výživu Vilgain Joint Support nebo Vilgain Kolagen komplex, který podpoří zdraví pleti, vlasů i nehtů.