Jak na zdravé nehty: 7 potravin, které byste měli mít v jídelníčku

Komentáře
Jak na zdravé nehty: 7 potravin, které byste měli mít v jídelníčku
obrázek z freepik.com
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Zhoršený stav nehtů je viditelný projev mechanického stresu nebo nedostatku některých živin. 
  • Pro zdravé nehty je klíčový zejména dostatečný příjem bílkovin, vitaminů a minerálních látek. 
  • Před zahájením užívání doplňků stravy je vhodné zajistit pestrou a vyváženou stravu. 

Křehké a lámavé nehty trápí během života až 20 % populace, nejčastěji jde o ženy starší 50 let. Mezi nejčastější příčiny patří mechanický stres, vystavování nehtů chemikáliím (např. úklid bez rukavic) a nevhodná strava chudá na některé důležité živiny. V tomto článku si ukážeme, které živiny mají na zdraví nehtů největší vliv, a z jakých potravin je možné je čerpat. 

Živiny pro zdravé nehty: bílkoviny, minerální látky a vitaminy

Nehty jsou převážně tvořeny bílkovinou známou jako keratin. Těch existuje několik typů, přičemž u nehtů najdeme jak “tvrdý” vlasový keratin (80–90 %), tak “měkký” epiteliální keratin (10–20 %). Keratin je bílkovina charakteristická vysokým obsahem sirných aminokyselin, převážně l‑cysteinu. Sirné aminokyseliny mezi sebou tvoří tzv. disulfidové můstky, které zajišťují pevnost a tvrdost nehtů. Udává se, že až 10 % hmotnosti nehtů tvoří síra. 

Z toho důvodu je vhodné konzumovat ve stravě dostatek kvalitních bílkovin, které obsahují aminokyseliny nezbytné pro následnou vlastní tvorbu keratinu v organismu. Z minerálních látek hrají důležitou roli prvky jako hořčík, železo, zinek, vápník, měď a sodík, vliv na zdravé nehty má také selen. Z vitaminů se zdá být nejdůležitější biotin (vitamin B7), některé studie však zmiňují také vitamin B12 nebo vitamin C. 

Při zjištění nedostatku některých mikroživin je možné zařadit doplňky stravy, které pomohou doplnit nedostatkové vitaminy nebo minerální látky. Základem by však stále měla být pestrá a vyvážená strava. 

7 potravin, které mají pozitivní vliv na zdraví nehtů

1. Vejce

Vejce jsou bohatým zdrojem vysoce kvalitních bílkovin, které hrají důležitou roli v udržení zdravých nehtů. Obsahují vysoký podíl sirných aminokyselin l‑cysteinu a l‑methioninu (3,5–4,5 % v aminokyselinovém spektru), které jsou ve vysokém množství zastoupené v keratinu zajišťujícím pevnost nehtů. Z pohledu běžných zdrojů bílkovin jsou vejce vůbec nejbohatší na přirozený obsah síry. 

Vedle vysoce kvalitních bílkovin mají vejce také vysoký obsah selenu (31 μg na 100 g) a biotinu (20 μg na 100 g). Dostatek selenu a biotinu je důležitý pro udržení zdravých nehtů. 

2. Dýňová semínka

Dýňová semínka patří mezi nejbohatší přirozené zdroje minerálních látek, které jsou ve výživě člověka často nedostatkové. Obsah hořčíku, železa a zinku si můžeme ukázat v následující tabulce: 

Množství na 100 gRHP* na 100 g
Železo8,8 mg63 %
Zinek7,8 mg78 %
Hořčík592 mg158 %

*RHP = Referenční hodnota příjmu dospělé osoby (2000 kcal / 8400 kJ)

Dýňová semínka dále obsahují relativně vysoké množství bílkovin (37 g na 100 g), které navíc vynikají relativně vysokým indexem kvality (PDCAAS = 0,9). 

3. Mandle

Mandle jsou dalším vydatným zdrojem minerálních látek:

Množství na 100 gRHP* na 100 g
Železo3,7 mg26 %
Zinek3,1 mg31 %
Hořčík270 mg72 %
Měď1 mg100 %
Vápník269 mg34 %

*RHP = Referenční hodnota příjmu dospělé osoby (2000 kcal / 8400 kJ)

Vedle toho jsou mandle vynikajícím zdrojem vitaminu E (211 % RHP na 100 g), který je pro lidské tělo důležitým antioxidantem. 

Jak na zdravé nehty: 7 potravin, které byste měli mít v jídelníčku

4. Mléčné výrobky

Bílkoviny obsažené v mléce a mléčných výrobcích patří mezi ty nejlépe využitelné mezi běžnými potravinami. Platí to jak pro syrovátkovou bílkovinu, tak pro kasein, přičemž obě bílkoviny jsou na prvních místech aktuálních ukazatelů kvality bílkovin, jako je PDCAAS nebo DIAAS

Množství bílkovin ve vybraných mléčných výrobcích je následující: 

bílkoviny na 100 g/ml potraviny
Mléko polotučné3,2 g
Bílý jogurt3,7 g
Tvaroh polotučný10,2 g
Cottage11 g
Sýr Gouda, 48 % t. v s.23,4 g

Zajištění dostatečného množství bílkovin ve stravě je nezbytné pro vlastní tvorbu keratinu, který tvoří strukturu a zajišťuje pevnost nehtů. 

5. Hovězí játra

Hovězí játra patří mezi vůbec nejbohatší zdroje biotinu v běžných potravinách. Na 100 g obsahují 36 mikrogramů biotinu, což je 72 % referenční hodnoty příjmu.

Biotin má vzhledem ke zdravým nehtům 2 důležité role:

  • přímo se v podobě prostetické skupiny enzymů účastní tvorby keratinu
  • má pozitivní vliv na strukturu a odolnost nehtů vůči tlaku

Vysoké dávky biotinu jsou často základem suplementů typu Hair‑Nails‑Skin, jeho nadměrný příjem je však stále předmětem diskuzí. Při dostatečném příjmu biotinu ve stravě navíc jeho doplňování v podobě suplementů nemá prakticky žádné opodstatnění. 

6. Černé fazole

Černé fazole jsou skvělým zpestřením jídelníčku. Obsahují hned několik živin, které mají na zdravé nehty pozitivní vliv. Vedle relativně vysokého obsahu bílkovin obsahují vysoké množství zinku, hořčíku, biotinu a železa. 

Obsah železa v černých fazolích je v porovnání s jinými potravinami nadprůměrný (36 % RHP na 100 g), ovšem je potřeba počítat s nižší vstřebatelností železa oproti živočišným zdrojům. Pro lepší vstřebatelnost železa je vhodné konzumovat fazole společně se zdrojem vitaminu C (brambory, paprika, citrusové ovoce). Železo může stát za sníženou kvalitou nehtů zvlášť v případě, kdy je hladina sérového ferritinu pod hranicí 10 ng/ml

7. Bioaktivní kolagenní peptidy

Bioaktivní kolagenní peptidy vyráběné hydrolýzou kolagenních proteinů jsou v současné době čím dál populárnější doplněk stravy. Například ve studii z roku 2017 na 25 ženách ve věku 26 až 50 let bylo při podávání bioaktivních kolagenních peptidů Verisol® (2,5 g denně po dobu 24 týdnů) zjištěno snížené lámání a poškození nehtů o 42 %.

Bioaktivní kolagenní peptidy se dnes již běžně prodávají ve formě doplňků stravy. Před jejich užíváním je však nejprve vhodné zajistit pestrou a vyváženou stravu s dostatečným obsahem všech mikro i makroživin. 

Co si z toho vzít?

Zdravé a pevné nehty pramení mj. z pestré a vyvážené stravy, která zajišťuje dostatek všech základních živin. Zhoršený stav nehtů je proto častý indikátor nesprávné výživy, ve které chybí některé důležité prvky. Pro zdravé nehty je nezbytné zajištění dostatečného množství kvalitních bílkovin. Z těch si lidské tělo tvoří vlastní keratin, který je základním strukturním proteinem nehtů. 

Vedle bílkovin jsou nezbytné také některé mikroživiny. Z minerálních látek je vhodné zajistit dostatek hořčíku, zinku, železa, selenu, vápníku, sodíku a mědi. Mezi vitaminy se nejčastěji mluví o vitaminu B7, důležitý je však také vitamin C nebo vitamin B12.

Přidej se k 45 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Jak vybrat vitamíny a minerály a na co si dát extra pozor?
Jak vybrat vitamíny a minerály a na co si dát extra pozor?
Vybrat kvalitní multivitamin a multiminerál dá pořádně zabrat! Kdo by ze suplementace multivitaminy mohl těžit a jaké skupiny obyvatelstva jsou v ohrožení důležitých vitaminů nebo minerálních látek?
Chelátová vazba minerálů jako nejlépe vstřebatelná forma
Chelátová vazba minerálů jako nejlépe vstřebatelná forma
Chelátová forma minerálů není v našich končinách příliš známou veličinou. Důvod je jednoduchý, pro výrobce doplňků stravy je snadnějším způsobem připravit pro zákazníky doplněk stravy, kde je minerál vázán v organické či anorganické formě.
Jaký je rozdíl mezi vitaminy a minerály ve stravě a těmi v tabletkách?
Jaký je rozdíl mezi vitaminy a minerály ve stravě a těmi v tabletkách?
Naše současná strava nám již neposkytuje tolik minerálních látek a vitaminů jako před lety. Do jaké míry je toto tvrzení pravdivé a máme důvod se obávat nedostatku těchto látek ve stravě? Má používání doplňků stravy své místo a pro koho jsou takové doplňky stravy takřka nezbytné?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Jak na zdravé vlasy? 8 potravin, které byste měli zařadit v jídelníčku
Jak na zdravé vlasy? 8 potravin, které byste měli zařadit v jídelníčku
Jak ovlivňuje výživa zdraví vlasů? Ukážeme vám, jaké potraviny jsou nejlepší pro udržení zdravých vlasů.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
Sychravé počasí umí prověřit naši imunitu a mnoho z nás v rámci prevence zkouší různé druhy otužování. Jeden svérázný Holanďan však svou metodou vyvolal obrovskou vlnu zájmu napříč laickou i odbornou veřejností, a tak pojďme společně nakouknout pod pokličku "ledového muže".