Rostlinné proteiny / vegan protein

Tato kategorie proteinů zahrnuje kvalitní zástupce rostlinných bílkovin buď jako jednotlivé zdroje (sójový, hrachový, konopný, atd.), nebo jako směsi několika zdrojů rostlinných proteinů.

Proč rostlinný/vegan protein a jak si ho vybrat
Řazení

Rostlinné proteiny / vegan protein

Rostlinné proteiny jsou skvělou alternativou ke klasickým, především syrovátkovým proteinům, které jsou získávány nejčastěji z masa a živočišných produktů. Vegan proteiny neboli proteiny rostlinného původu pochází naopak pouze z přírodních ingrediencí a jsou ideální volbou pro vegany a všechny osoby s intolerancí laktózy.

Mezi nejčastější typy vegan proteinů se řadí konopný protein, sójový protein, hrachový protein a rýžový protein. Je možné se setkat s kombinací těchto proteinů, kde typický je například hrachovo-rýžový protein. Stále častěji dochází ke spojení všech uvedených surovin a vzniká tak rostlinný protein, který představuje mix těchto zdrojů bílkoviny. Rostlinné proteiny vynikají dobrou stravitelností a svými účinky a kvalitou se ve stále větší míře vyrovnají klasickým syrovátkovým proteinům. To potvrzují také rozsáhlé diskuze a recenze těchto rostlinných proteinů. Mnohé vegan proteiny disponují označením RAW nebo BIO. V případě zkratky RAW se jedná o produkty vyrobené šetrnými postupy, a to pouze při nízké teplotě. Zkratka BIO je označení pro produkty, které pocházejí výhradně z ekologického zemědělství a zdůrazňuje etičtější přístup vůči životnímu prostředí. Mezi rostlinné proteiny s označením RAW patří například Organic Protein od výrobce Garden of Life. BIO kvalitou se pyšní vegan proteiny od výrobců Iswari, Wolfberry, Sunwarrior nebo Zelená Země. Mezi výrobce dalších oblíbench rostlinných proteinů patří Forky's, Biotech USA a TPW se svým sojovým izolátem.

Mimo klasických rostlinných proteinů v prášku jsou stále více oblíbené vegan proteinové tyčinky, které jsou vhodné k okamžitému doplnění potřebné dávky bílkovin a díky svému praktickému balení jsou také ideální na cesty. Oblíbené v této kategorii jsou Raw Protein Bar od společnosti Bombus, nebo Raw Paleo Protein Bar a konopné proteinové tyčinky od výrobce Max Sport. Mimo již zmíněných se výrobou rostlinných proteinů zabývají i další výrobci. Vegan Protein od Reflex Nutrition představuje plnohodnotný hrachový protein, který je nabízen v čokoládové nebo jahodové příchuti. Směs hrachového, rýžového a konopného proteinu nabízí výrobce GymBeam prostřednictvím svého produktu Vegan Blend Protein a to ve verzi natural, čokoláda nebo banán a hrachový protein bez genetických modifikací a vysokým podílem aminokyselin nabízí americká společnost Growing Naturals prostřednictvím svého Pea Proteinu. Rostlinných, potažmo vegan proteinů existuje opravdu velké množství. Záleží tedy pouze na každém jedinci, který zdroj rostlinné bílkoviny upřednostní, a který vegan protein mu nejvíce sedne ať už po stránce složení, oblíbenosti výrobce nebo chuťových preferencí.