Kreatin

Kreatin je jednou z nejprobádanějších a nejlépe fungujících látek na poli sportovní výživy a ocení ji nejenom siloví, ale i ostatní sportovci s dynamickou složkou pohybu. Podporuje nárůst svalové hmoty a zvyšuje sílu.

Řazení

Kreatin

Kreatin představuje jeden z nejúčinnějších doplňků stravy s přímým vlivem na sportovní výkon. Zároveň se jedná o jeden z nejvíce probádaných suplementů, který nabízí obrovskou přidanou hodnotu pro téměř všechny sportovce. Užívání kreatinu je tedy značně rozšířené a oblíbené u mnoha sportovců z různých sportovních odvětví. 

Kreatin jako takový je možné získávat z potravin a stravy obecně. Jeho příjem z těchto zdrojů je však zanedbatelný, a proto je ekologičtější a zdravotně výhodnější variantou přijímat kreatin formou doplňků stravy.   

Mezi nejvýznamnější účinky kreatinu patří především zvyšování svalové síly, podpora růstu svalové hmoty, oddálení svalového vyčerpání o 10 - 20 %, snížení množství kyseliny mléčné až o 70 % a snížení počtu sérií nutných k optimální stimulaci svalu

S kreatinem je možné se setkat hned v několika typech. Jedná se o kreatin monohydrát, kreatin ethyl ester (CEE), kreatin hydrochlorid (Creatine HCL), kreatin Kre-Alkalyn, kreatin magnesium chelát, mikronizovaný kreatin, kreatin malát, kreatin citrát a také kreatin puryvát. Nejoblíbenější a nejvíce využívanou formou kreatinu je kreatin monohydrát. Vyskytuje se ve formě tablet, kapslí, nebo prášku. Každý si tak může dopřát to, co mu nejvíce vyhovuje. 

Kreatin monohydrát v práškové formě nabízí například společnosti GymBeam nebo Biotech USA svými produkty s označením 100% Creatine Monohydrate, britský výrobce Reflex Nutrition ve svém produktu Creapure Creatine Monohydrate (taktéž ve formě kapslí), společnost SizeAndSymmetry Nutrition svým produktem Creatine Creapure, značka MyProtein výrobkem Creatine Monohydrate, nebo například český výrobce Nutrend produktem Creatine Monohydrate Creapure. TPW Creatine Monohydrate také patří mezi oblíbené produkty a je k dostání v 250 a 500 g balení. +Kdo však upřednostňuje raději formu kapslí, nebo tablet, ideální volbou pro něj může být (mimo již zmíněného výrobku od společnosti Reflex Nutrition) produkt Kreatin Monohydrat od výrobce Bodylab, Creatine Monohydrate od britské společnosti Amix, Creatine a Mega Creatine značky SciTec Nutrition, nebo například Creatine TABS 1500 mg od německého výrobce GymBeam. 

Vybrat si ten nejvhodnější produkt, díky kterému dojde k podpoře příjmu kreatinu a využití jeho účinků, není v současné době zrovna jednoduché. Je to dáno především stále se zvyšující nabídkou více či méně kvalitních produktů s touto účinnou látkou. Pokud však zvolíte některý z výrobků, které vám Aktin nabízí, chybu jistě neuděláte. Při výběru vám navíc mohou pomoci recenze a zkušenosti uživatelů, kteří daný produkt sami vyzkoušeli. Rozhodnout se pak bude tedy jistě mnohem jednodušší.