Poradna

👋
Ahoj, rádi bychom ti představili naši novou sekci "Poradna", kde se můžeš zeptat na cokoliv co tě zajímá, od stravy, cvičení až po samotný nákup a jednotlivé produkty. Na tvůj dotaz mohou odpovídat pouze moderátoři, ale ty můžeš reagovat na jejich odpovědi v případě, že budeš potřebovat upřesnit svůj dotaz :)

Otázky a odpovědi

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, při zvýšeném cholesterolu se vždy doporučuje snížit příjem nasyc. mastných kyselin a živočišných tuků, kolik by ale měl být tento snížený příjem v gramech nas. mast. kys. pro dospělého člověka 72 kg na den? Děkuji

Dobrý den, doporučené množství mastných kyselin se zpravidla vztahuje na % z celkového denního příjmu energie (CEP), v případě nasycených mastných kyselin by se mělo jednat konkrétně o maximálně  10 % CEP. Pokud je tedy příjem 2000 kcal, doporučené maximální denní množství příjmu nasycených mastných kyslein odpovída cca 22 g. 

Dobrý den, ráda bych se zeptala na Keratin, ráda bych věděla, kdy se požívá a jakou má funkci v těle při cvičení. A jestli je důležitou součástí cvičení? Často mi natékají nohy, mohla bych ho i tak užívat?

Dobrý den, keratin se v podobě doplňků stravy používá primárně pro vyživení vlasů, nehtů a pokožky. Pro podporu fyzického výkonu se zdá, že užívání keratinu nemá velký význam

Dobrý den,chtěl bych se zeptat.Hraji basketball a někdy se mi stává,že chodím na tréninky unavený po dlouhém dni ve škole.Neznáte nějaké doplňky,které by mi mohly pomoci?

Dobrý den, myslete v první řadě na pestrou a vyváženou stravu pravidelně během dne. Jídla nevynechávejte a před tréninkem nezapomeňte na vyváženou svačinu. 

Nabudit se můžete kávou nebo předtréninkovými nápoji, nicméně pokud budete tyto nápoje užívat v odpoledních hodinách, mohou narušit kvalitu Vašeho spánku. V takovém případě je lepší…

Dobrý den, je při lehkém (cca 200 kcal) kalorickém nadbytku, silovém tréninku a dostatečném příjmu bílkovin (cca 1,7g/kg TH) nějaká možnost, že bych nabírala více tuk než svaly? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud máte správně sestavený trénink v posilovně zaměřený na nabírání svalů, konzumujete kvalitní bílkoviny v množství 1,7 g/kg TH a jste v pozitivní kalorické bilanci 200 kcal, je nepravděpodobné, že byste nabírala nadměrné množství tukové tkáně. Je ovšem možné, že skutečná kalorická bilance je v průměru vyšší než…

Dobrý den, muze se tenhle protein pit treba 2x denne, na svacu ?nebo jen denne 30g

Dobrý den, odkaz se zřejmě ztratil někde v procesu, ovšem jednotlivé výrobky se od sebe nebudou v tomto ohledu příliš lišit. Teoreticky to možné je, v rájmci dne však může snadno dojít k "nastřádání" takového množství bílkovin v jídelníčku, které by dlouhodobě nemuselo být vhodné pro udržení zdraví. Podle studií…

Co kdyz mi klesa vaha, ale miry jsou stejne?

Dobrý den, v první řadě se ujistěte, jestli nejsou výchylky v hmotnosti jen krátkodobého charakteru, případně jestli měříte míry konzistentně na stejných bodech a stejným způsobem. Jednotlivá měření opakujte ne častěji než 1x do týdne. 

Pokud dlouhodobě snižujete hmotnost a míry se nijak zásadně nemění (pas, boky, stehna), může být…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli míchání normálního proteinu s mlékem (či nějakou jinou potravinou obsahující kasein) zpomaluje jeho vstřebatelnost. Děkuji za odpověď

Dobrý den, rychlá a efektivní vstřebatelnost syrovátkového proteinu je dána mimo jiné právě technologií výroby, která odstraní většinu přítomného tuku a laktózy. Pokud tedy protein smícháte s mlékem, jogurtem nebo tvarohem, doba, za kterou budou tyto bílkoviny k dispozici pro tvorbu svalové tkáně se tedy samozřejmě prodlouží. 

Po tréninku, kdy…

ahoj, mám dotaz.. co s kreatinem, který začal hrudkatět a zapáchat ? Dá se i tak konzumovat nebo radši vyhodit ? :D

Ahoj Honzo, tvrdnutí kreatinu (a obecně dalších sypkých doplňků stravy) zpravidla nepředstavuje problém, jde jen o přirozenou vlastnost hygroskopických látek, které vychytávají vzdušnou vlhkost. Pokud však kreatin zapáchá, konzumaci bych nedoporučoval. 

Dobrý den😊 chtěla bych se optat.Snažím se zhubnout a zpevnit postavu, cvičím každý druhý den a každý den chodím X km se psy😄🐶 stravu mám v celku dobrou dostatek proteinu a bílkovin ale mám pocit jako bych se osvalila až moc. Zmohutněla jsem.

Dobrý den, Pavlíno. Pokud chcete redukovat hmotnost, je potřeba se vedle pravidelné fyzické aktivity zaměřit také na úpravu stravy vedoucí k negativní kalorické bilanci. Ve Vašem případě by šlo pravděpodobně o mírné snížení množství sacharidů a tuků, ale samozřejmě je obtížné situaci hodnotit takto na dálku :-) Doporučuji projít si…

Anonymní uživatel položil(a) otázku
před měsícem
Co kdyz mi klesa vaha, ale miry jsou stejne?
Dobrý den koupili jsme tátovi 65 let vitamíny: reflex nutrition nexgen, vilgain omega3,vilgain probiotics, reflex nutrition D3, Reflex Nutrition Magnesium Bisglycinate, potřebujeme přidat skutečně účinný kvalitní doplněk na klouby? prosím doporučení

Dobrý den, z komplexních doplňků stravy kloubní výživy můžeme doporučit instantní nápoj Prom-In Joint Care Drink nebo doplněk stravy v tobolkách Extrifit Elastor. Výhodou instantního nápoje je příznivější cena a vyšší množství zastoupených látek včetně extraktu z kadidlovníku pilovitého a patentovaných bioaktivních kolagenních peptidů. 

Pro efektivní účinnost je vhodné užívat…

Dobrý deň, začala som užívať aktin probiotiká asi pred 2 týždňami a asi po 3-4 dňoch sa mi vyhodila vyrážka na pokožke. Nikdy som nemala takéto problémy a nie som na nič alergická. Mám prestať probiotiká užívať, alebo je to znak čistenie tela?

Dobrý den, vyrážka po užívání probiotik je poměrně vzácný vedlejší účinek, nicméně ne nemožný, byl popsaný například v této publikaci u dvou osob užívajících probiotické kultury. Pokud vyrážka přetrvává, doporučuji užívání probiotik přerušit. 

Dobrý den, chtěla bych poradit který protein mohu užívat v těhotenství. Děkuji.

Dobrý den, obecně bych se zaměřil na kvalitu zdrojové suroviny, tedy proteinového koncentrátu. Vedle toho je také vhodné vybírat proteinové nápoje, které obsahují nižší zastoupení umělých přídatných látek, které jsou použité pro dochucení výrobku. 

Konkrétně Vám mohu doporučit Vilgain Whey Protein. Jde o proteinový nápoj založený na syrovátkovém proteinovém koncentrátu…

Poslední zodpovězené
Nejoblíbenější