Zinek

Zinek je jedním z nejdůležitějších stopových prvků. Pozitivně ovlivňuje kvalitu pokožky, vlasů a nehtů. Podporuje imunitu, tvorbu bílkovin v organismu a podílí se na dostatečné tvorbě testosteronu.

Řazení

Zinek je významná minerální látka, která hraje důležitou roli při podpoře imunity, plodnosti a také v rámci péče o nehty, vlasy a udržení zdravé pokožky. Mezi nejčastější projevy nedostatku zinku patří zvýšená únava, kožní problémy, lámavé nehty nebo například padání vlasů. V lidském těle zaujímá zinek pouze malé množství. Jedná se o stopový prvek, který si tělo není schopno samo vytvořit. Je tedy nutné ho do těla dodávat stravou, nebo prostřednictvím doplňků stravy.

Ve formě doplňků stravy se zinek vyskytuje jako samostatný produkt nebo v kombinaci s dalšími minerálními látkami. Nejčastěji se jedná o spojení zinku, hořčíku a vápníku. Produkt, který nabízí zinek jako samotnou účinnou látku, je Zinc (zinek) od společností GymBeam. Čistou formu zinku v chelátové formě a tedy i výbornou využitelnost a vstřebatelnost má produkt 100% Zinc Chelate od společnosti Prom-IN. Samotný zinek bez příměsi dalších účinných látek nabízí také ryze české společnosti. Jedná se o Zinek 15 mg od společnosti MedPharma a také Blue Care Zinek Forte 25 mg od výrobce VitaHarmony. Všechny uvedené produkty obsahují zinek ve formě tablet, přičemž maximální denní dávka je jedna tableta. Pro toho, kdo upřednostňuje spojení více účinných složek v rámci jedné tablety nebo kapsle, je výborným řešením produkt Blue Care Ca+Mg+Zn Forte+vit. K2 od výrobce VitaHarmony. Nabízí vyvážený komplex vápníku, hořčíku a zinku obohacený o vitaminy skupiny D a K. Chelátovou formu zinku v kombinaci s mědí a vitaminem A nabízí výrobce Viridian prostřednictvím produktu Balanced Zinc Complex. Kombinaci zinku a hořčíku v kapslích nabízí společnost TPW v produktu Zinc and Magnesium a také výrobce Reflex Nutrition ve svém výrobku Zinc Matrix.

Je tedy pouze na preferencích každého, zda upřednostní variantu zinku jako samostatné účinné složky, nebo zvolí raději kombinaci účinných látek v rámci jedné tablety nebo kapsle. Při výběru může hrát roli také cena produktu nebo jeho hodnocení, které je možné vyčíst z řady recenzí, kde se uživatelé dělí o své zkušenosti s produktem a jeho reálnými účinky. Který doplněk stravy pro příjem zinku je ten nejlepší nelze jednoznačně určit. Je tedy nezbytné se pro některý z výše uvedených rozhodnout a později již vsadit na svou osobní zkušenost.