Syrovátkové proteiny / whey protein

Syrovátkové proteiny původem z mléka patří mezi nejpoužívanější a nejúčinnější doplňky stravy na podporu růstu svalové hmoty, regenerace, ale také na podporu hubnutí během diety.

Proč syrovátkový protein a jak si ho vybrat
Řazení

Syrovátkové proteiny / whey protein

Syrovátkové proteiny patří mezi nejrozšířenější a nejpoužívanější doplňky stravy u sportovců a obecně všech, kteří se určitým způsobem zajímají o aktivní životní styl a zdravý způsob života. Syrovátkový protein, neboli whey protein patří mezi suplementy, které jsou zejména ve formě nápoje ideální pro začínající sportovce, ale neobejdou se bez něho ani zkušení profesionálové. Syrovátkové proteiny se obecně používají pro doplnění potřebné dávky bílkovin, které jsou pro lidské tělo nezbytné a představují důležitý stavební prvek organismu. Whey proteiny představují kompletní zdroj aminokyselin, vynikají obsahem rychle vstřebatelné bílkoviny, která nezatěžuje trávení, podporují svalový růst a jsou nezbytné pro kvalitní regeneraci. Zdrojem proteinu ze syrovátky je mléko, jedná se tedy o živočišný zdroj bílkovin.

V závislosti na technologickém postupu výroby je možné se setkat s několika typy syrovátkových proteinů. Nejoblíbenějším proteinovým přípravkem je syrovátkový proteinový koncentrát (whey concentrate). Ten zpravidla obsahuje od 50 - 80 % syrovátkových bílkovin a velice rychle se vstřebává. Mezi velmi populární syrovátkové proteiny v této kategorii patří Impact Whey Protein od britského výrobce Myprotein. Z Velké Británie pochází také Whey Protein 80 od společnosti The Protein Works neboli TPW. Produkt Whey Protein 80 nabízí také další britský výrobce GoNutrition. Oblíbený je také True Whey Protein od výrobce GymBeam. Všechny tyto whey proteiny nabízí i ochucený syrovátkový protein, tedy nepřeberné množství příchutí, z kterých si vybere jistě každý. Nechybí klasické příchutě jako jsou čokoláda, vanilka nebo jahoda, ale zvolit si je možné také řadu dalších a mnohdy i neobvyklých příchutí. Díky maximální kvalitě, čistému složení a vysoké biologické hodnotě představují tyto proteiny jedny z nejoblíbenějších produktů této kategorie. Mimo ně je možné vybrat také Naked Whey Protein 80 od TPW, Basic Whey Protein 80 společnosti Prom-IN, nebo například Whey Protein 80 CFM značky SizeAndSymmetry Nutrition. Žádným tímto produktem jistě neuděláte chybu.

Dalším typem whey proteinu je syrovátkový proteinový izolát. Narozdíl od syrovátkového proteinového koncentrátu disponuje izolát vyšším množstvím bílkovin, kterých je více než 80 %. Obsahem pouze syrovátkového proteinového izolátu se pyšní například ISO Whey ZERO Native od společnosti Biotech USA, HydroPure™ Whey Protein od společnosti Amix Nutrition, nebo Diet Whey protein 90 Isolate od TPW.  Mnoho výrobců ve svých produktech kombinuje právě syrovátkový proteinový koncentrát společně se syrovátkovým proteinovým izolátem. Obliba těchto produktů neustále roste, disponují poctivou dávkou bílkovin, podporují svalový růst, urychlují regeneraci a navíc mají výbornou rozpustnost, stravitelnost a také chuť. Řadí se mezi ně Whey Protein 100 od Bodylabu, 100% Whey Protein od výrobce Nutrend, 100% Whey Protein Professional od britské společnosti SciTec Nutrition, bezlepkový 100% Pure Whey protein americké značky Biotech USA, Gold Standard 100% Whey od Optimum Nutrition, Whey Pure Fusion Protein od Amix Nutrition, nebo například produkty Natural Whey a Instant Whey PRO společnosti Reflex Nutrition. Všechny uvedené produkty jsou nabízeny v několika hmotnostních variantách, kdy je možné zakoupit 28 g, 30 g, 454 g, 500 g, 900 g, 908 g, 920 g, 1000 g, 2200 g, 2270 g, 2300 g, 2350 g, 3000 g, nebo dokonce i 5000 g verzi v závislosti na konkrétním produktu. Velice různorodé jsou také příchutě, které potěší jistě každého.

Produkty s kombinací syrovátkového proteinového koncentrátu a izolátu doplňují také ty, které mimo zmíněných složek obsahují také syrovátkový proteinový hydrolyzát. Ten představuje další formu zpracování koncentrátu nebo izolátu, kdy se původní bílkovina enzymaticky štěpí na kratší bílkovinné řetězce pro lepší a rychlejší vstřebatelnost. Tuto směs koncentrátu, izolátu a hydrolyzátu nabízí například produkt Just Whey od GymBeam nebo Core Series Whey od výrobce Mutant. Při výběru proteinu se můžete setkat také se zkratkou CFM, tedy Cross Flow Microfiltration. Jedná se o přírodní a nechemický proces výroby proteinu prostřednictvím metody mikrofiltrace se zkříženým tokem. Při tomto procesu dochází k odstranění nežádoucích složek za pomoci keramických filtrů a vzniká tak méně denaturovaný a lépe využitelný protein s vyšším množstvím vápníku, nízkým množstvím sodíku a vysokou biologickou hodnotou. K proteinům zpracovaným metodou CFM patří například Essential CFM Evolution od Prom-IN, 100% Whey Tasty Protein a CFM 100% Whey Protein od českého výrobce Smartlabs, nebo již zmíněný Whey Protein 80 CFM od společnosti SizeAndSymmetry Nutrition.

Jak vybrat nejlepší syrovátkový protein, záleží na preferencích a cílech každého z nás. Každý člověk je jedinečný a každému bude proto vyhovovat něco jiného. Někdo hledá ideální protein do diety, jiný zase proteinový komplex s co nejlepší stravitelností, a pro jiného bude zase rozhodující pestrá paleta nabízených příchutí. Pomoci při výběru mohou také rozsáhlé diskuze a recenze jednotlivých proteinů, kde se ostatní sportovci rádi dělí o své zkušenosti. Ať už se jedná o syrovátkový proteinový koncentrát, izolát, hydrolyzát, nebo jejich kombinaci, ani v jednom případě však nelze udělat chybu.