Jak poznat kvalitní čokoládu?
Základním ukazatelem kvality čokolády je její složení. Tak jako u jiných potravin, i zde platí pravidlo, že čím kratší složení, tím lepší. Základní složkou čokolády je kakaová hmota (označována také jako kakaové boby). Podle druhu čokolády je možné ve složení těch kvalitních nalézt také kakaové máslo, cukr (třtinový nebo kokosový) nebo přírodní vanilkové aroma. Mezi další ukazatele kvality se řadí označení:
- single origin - kakaové boby pocházející z jedné pěstitelské oblasti zaručují jedinečnou a nezaměnitelnou chuť;
- bean‑to‑bar - slouží k odlišení čokolád malých šarží od masově vyráběných produktů. Celý proces (sklizeň, fermentace, sušení, pražení…) probíhá u jednoho výrobce, díky čemuž je zaručena maximální kvalita. Je možné se setkat také s označením tree‑to‑bar.
Při výběru čokolády je naopak dobré se vyhnout přidaným tukům (kokosový, palmový, mléčný), aromatům, dochucovadlům či různým “výplním”.
Na obalu čokolád se často vyskytuje také spojení kakaová sušina. Tento termín označuje celkový obsah sušiny kakaové hmoty, másla či prášku v daném výrobku. O kvalitě čokolády však nemá jednoznačnou vypovídající hodnotu, všeobecně lze říci, že čím více, tím lépe.
Bílý povlak na čokoládě
Tzv. kvetoucí čokoláda je nejčastěji zapříčiněna nevhodným skladováním při vysokých teplotách či vlhkosti. Dochází tak k vysrážení obsaženého kakaového másla či cukru a vzniku bílého práškového povlaku na povrchu čokolády. Tato čokoláda však není nijak závadná a lze ji bez obav konzumovat. A jak se kvetoucí čokolády vyvarovat? Sněz ji ještě dřív, než “kvést” začne.
Druhy čokolády
V současné době je možné se setkat s nejrůznějšími druhy čokolád, které se liší podílem jednotlivých složek. Mezi tři základní druhy se řadí hořká, mléčná a bílá čokoláda:
- hořká čokoláda obsahuje alespoň 35 % kakaové sušiny a 18 % kakaové hmoty. O kvalitě lze hovořit od 50 % obsahu. Vysokoprocentní hořké čokolády dostávají svému jménu, a k jejich pravidelné konzumaci se člověk většinou musí “projíst”;
- mléčná čokoláda obsahuje kromě kakaových složek (alespoň 25 % obsahu) také sušené či kondenzované mléko;
- bílá čokoláda je, na rozdíl od předchozích druhů, založená na kakaové hmotě, které musí obsahovat alespoň 20 %. Vyznačuje se také obsahem mléčné složky, které může být doplněna sladidly a dalšími složkami. Neobsahuje tudíž žádné kakao a s pravou čokoládou má společný pouze název.
V anglicky mluvících, ale i dalších zemích se často navíc rozlišuje tmavá (dark) a hořká (bitter) čokoláda. Rozdílem je opět obsah čokoládové sušiny, který u tmavé čokolády přesahuje 70 %. V českém prostředí se však tyto názvy běžně zaměňují.
Využití čokolády
Čokoláda je vysokokalorickou pochoutkou, kterou spousta lidí konzumuje jen tak jako (ne)zdravý pamlsek. O konzumaci čokolády v rozumném množství - díky obsahu vlákniny, antioxidantů, minerálních a dalších bioaktivních látek - lze hovořit jako o zdraví prospěšné, s prokazatelnými účinky na zdraví mozku, srdce či pokožky. Konzumace se však nesmí zvrhnout na tabulku denně.
Různé podoby čokolády však mají různá využití. Čokoládové pecičky se skvělé hodí do snídaňových kaší, tabulkovou či lámanou čokoládu využiješ při přípravě polev na dezerty, a pro přípravu horkého čokoládového nápoje máme nachystanou instantní směs. Na výběr je také veganská čokoláda, čokoláda bez přidaného cukru, bez laktózy, lepku či BIO. Tak po které sáhneš?