Co je pre‑workout?
Jako pre‑workout, či nakopávač, se rozumí komplexní doplňky stravy, jejichž úkolem je podpořit fyzickou výkonnost a koncentraci. Toho se dosahuje na základě synergického efektu několika účinných látek, které působí prostřednictvím odlišných mechanismů. Mezi nejčastěji používané látky se řadí:
- L‑citrulin malát podporuje produkci oxidu dusnatého, který rozšiřuje cévy, díky čemuž se zvyšuje průtok krve a svaly jsou lépe zásobeny. Dále také napomáhá s odbouráním laktátu;
- BCAA zajišťují ochranu svalové hmoty a podporují syntézu svalových bílkovin;
- beta alanin umožňuje syntézu látky karnosin, která snižuje hromadění laktátu ve svalech, díky čemuž lze vykonávat fyzickou aktivitu déle;
- kreatin pomáhá zvýšit svalovou sílu a oddaluje svalové vyčerpání;
- taurin, stejně jako citrulin, přispívá ke zvýšení krevního průtoku;
- kofein je jednou z nejoblíbenějších stimulačních látek, která podporuje činnost centrální nervové i srdeční soustavy.
Na obsah kofeinu v pre‑workoutech je třeba si dát pozor, jelikož při užití takového nakopávače v pozdních hodinách by mohl být narušen spánek. Při večerních trénincích je tak vhodné užívat pre‑workout bez kofeinu, který obsahuje účinné látky na jiné bázi. Na obsah kofeinu by se měli dát pozor také lidé, kteří jej přijímají i z jiných zdrojů - káva, slazené nápoje, apod.
Jak užívat nakopávač?
Ideální čas pro užití oblíbeného pre‑workoutu je 30‑60 minut před fyzickou zátěží. Nakopávač lze užívat jak před tréninkem v posilovně, tak také před během nebo jiným aerobním tréninkem. Nástup účinků závisí na odstupu od posledního jídla a specifickém složení pre‑workoutu.
S pre‑workouty to však není třeba přehánět, není vhodné a ani nutné je zařadit před každou fyzickou aktivitu. Stejně jako i u jiných látek může, v rámci dlouhodobého a pravidelného užívání, dojít k poklesu účinnosti. Dny kdy se ti nechce nebo tě vidina náročného tréninku děsí jsou ideální momenty, kdy sáhnout po nakopávači.