Posilovací gumy

Produktů: 43
Řazení
:
Výchozí

K čemu jsou posilovací gumy

Odporové gumy na cvičení jsou jednoduché, ale účinné sportovní pomůcky, které se pyšní velkou všestranností a jsou vhodné jak do vnitřních a venkovních posiloven, tak i na cvičení doma. Gumy lze využívat podpůrně (při cvičení snižuje celkovou hmotnost těla), např. při shybech na hrazdě, nebo odporově (zvýšení odporu a ztížení daného cviku), např. dřepy nebo bench‑press.

Typy odporových gum

Rehabilitační gumy

Tenké latexové gumy s dvěma samostatnými konci a délkou 1,5‑2 metry jsou primárně určené na rehabilitace a protahování, je možné se s nimi setkat i během kondiční přípravy nebo posilování. Rehabilitační gumy mají nízký zpětný ráz, umožňující plynulé protažení, a při natažení necukají zpět. Dle potřeby je lze snadno svazovat a vytvářet smyčky.

Dlouhé odporové gumy

Latexové gumy známé jako “large loop” nebo “zavařovačky” jsou nejrozšířenějším typem posilovacích gum, mají obvod kolem dvou metrů a slouží k procvičení celého těla. Díky jejich odolnosti i vyšším stupňům odporu se používají jako pomocné gumy na hrazdu při shybech nebo dipech. 

Krátké odporové gumy

Krátké latexové gumy, které jsou často označovány jako “mini loop”, svým obvodem nedosahují ani jednoho metru a jsou široké asi 5 cm. Jsou vhodné pro ztížení cviků spodní poloviny těla nebo jako rehabilitační nástroj na zlepšení stability a prevenci úrazů.

Booty bands

Jako booty bands se označují textilní odporové gumy s obvodem 60‑90 cm. Guma je vhodná na posilování hýždí, stehen a celé spodní části těla. Narozdíl od krátkých latexových gum jsou booty bandy příjemnější, pevnější a mají větší odpor - tedy jsou efektivnější cvičební pomůckou.

Odpor gum na cvičení

Základní vlastností posilovacích gum je jejich odpor. Výběr by se měl odvíjet od fyzické kondice, hmotnosti a způsobu využití - pro usnadnění shybů na hrazdě je třeba jiná guma než při protažení. Základní dělení posilovacích gum je na tři kategorie:

  • gumy s lehkým odporem (cca 6‑15 kg),
  • gumy se středním odporem (cca 15‑22 kg),
  • gumy s těžkým odporem (cca 22‑30 kg).

Pro snadnější orientaci jsou jednotlivé stupně odporu barevně odlišeny, stejná barevná pravidla však neplatí napříč všemi výrobci. Všeobecně mají lehký odpor gumy žluté, oranžové a červené, střední zátěž gumy zelené a těžkou zátěž gumy modré, fialové a černé. Vhodnou gumu pro odporové cviky poznáte tak, že po 10 opakováních cítíte svalovou námahu.

Při potížích s výběrem správné zátěže gumy se jako nejjednodušší řešení nabízí nákup sady odporových gum, umožňující postupný přechod na vyšší zátěže.

Materiál posilovacích gum

Latexové gumy

Latexové odporové gumy jsou častější variantou posilovacích gum. Vyskytují se ve všech šířkách a délkách, a mají velký rozsah stupňů odporu. Gumy jsou odolné vůči řadě mikroorganismů, vlhkosti a lze je snadno mýt. Po čase u nich dochází k opotřebení a při kontaktu s ostrou hranou mohou prasknout.

Mají univerzální využití a lze s nimi posilovat či protahovat téměř každou část těla. Latexové gumy jsou bohužel značně nepohodlé - při kontaktu s holou kůží dochází často k rolování gumy, které je spojené s trháním chloupků či štípáním.

Textilní gumy

Textilní odporové gumy jsou vyrobené z odolného elastického materiálu, z vnitřní strany jsou vybavené protiskluzovým pásem. Jedná se o relativně krátké gumy, u nichž obvykle platí, že čím větší odpor, tím větší obvod gumy. Gumy lze prát v pračce.

Textilní gumy na cvičení jsou vhodné pro lidi s alergií na latex, navíc jsou pohodlnější a příjemnější ve styku s pokožkou, netahají za chlupy a ani nedráždí. Mají velké uplatnění v rámci posilování spodní části těla, přesto jsou však méně univerzální jak latexové. Kvůli relativně většímu odporu se nedoporučují úplným začátečníkům. S postupem času se mohou natahovat.

Cvičení s gumou se stává neodmyslitelnou součástí domácího, ale i skupinového cvičení, ať už jako doplněk či zdroj primárního odporu. Na Aktinu můžete vybírat z gum značek Vilgain, Power System nebo Kine‑MAX. Vyzkoušej naši Vilgain Textilní odporovou gumu, díky které procvičíš celé tělo. Vybírat si můžeš ze tří stupňů odporu nebo rovnou sáhni po setu.