Rostlinné oleje na vaření
Stolní oleje představují nezbytnou výbavu každé kuchyně. V teplé kuchyni najdou uplatnění při vaření, pečení, smažení i fritování. Při této úpravě je však třeba dbát pozor na tzv. bod zakouření, tedy teplotu, při které dochází k přepalování oleje (objevuje se okem snadno pozorovatelný dým). Některé druhy olejů také obsahují látky, které se při vysokých teplotách můžou přeměňovat na zdraví škodlivé látky. Všeobecně se do teplé kuchyně hodí rafinované oleje.
Do studené kuchyně se hodí naopak oleje za studena lisované, které jsou nutričně hodnotnější. Využití najdou při přípravě zálivek, dresingů, dipů či jen tak k zakápnutí salátů.
Druhy olejů na vaření
Olejů, které jsou určené pro kuchyňské využití, existují desítky. Poslední dobou nabývají na popularitě zejména oleje z ořechů (např. mandlový či arašídový) nebo semen (např. konopný, dýňový či sezamový), které jídlům zapůjčují unikátní chuť. Pro každodenní a běžné vaření u nás nakoupíš:
- avokádový olej se svými vlastnostmi podobá olivovému oleji. Za studena lisovaný avokádový olej je bohatý na zdraví prospěšné tuky a má jemnou avokádovou chuť. Rafinovaný avokádový olej se vyznačuje vysokým bodem zakouření - kolem 270 °C.
- kokosový olej má své místo zejména v domácí kosmetice. V kuchyni představuje alternativu, která pokrmům dodá exotickou chuť. Kokosový olej je obvykle k dostání v podobě bílé tuhé látky, na kterou se mění při teplotách nižších jak 25 °C.
- olivový olej alias oliváč představuje klasiku ve světě kuchyňských olejů, jehož nahořklá chuť je snadno rozpoznatelná. Má variabilní využití jak v teplé tak studené kuchyni.
Novinkou posledních let jsou oleje ve spreji, které umožňují přesnější a rovnoměrnější nanesení oleje. Vhodné jsou také pro všechny, kteří si hlídají každou kalorii.