Doplňky stravy proti stresu

Produktů: 11
Řazení
:
Výchozí

Doplňky stravy a vitamíny na stres a nervy

Stres představuje téměř každodenní součást života, ať už ve škole, práci či osobním životě. Krátkodobě nás může stres vybičovat k vyšší produktivitě, z dlouhodobého hlediska se však jedná o problém, který může negativně ovlivňovat imunitní či kardiovaskulární systém, zhoršovat výkonnost i sexuální zdraví. Kromě faktorů životního stylu lze stres částečně snižovat díky vhodně zvoleným doplňkům stravy, jako např:

  • hořčík je prvek ovlivňující činnost centrální nervové soustavy, jeho nedostatek se tak často projevuje únavou, podrážděností či úzkostí;
  • vitaminy skupiny B podporují normální činnost nervové soustavy. Vitamin B6 navíc podporuje účinnost a vstřebatelnost hořčíku;
  • vitamin D, jehož nedostatkem trpí značná část populace, má přímý vliv na pocity úzkosti a deprese;
  • tryptofan je prekurzorem hormonů serotoninu a melatoninu, nepřímo se tak podílí na proces ovlivňující psychický stav a náladu;
  • l‑theanin představuje aminokyselinu vyskytující se v zeleném čaji. Kromě podpory relaxacesnížení stresu ovlivňuje také kognitivní funkce.

Speciální skupinu představují tzv. adaptogeny - látky, které napomáhají organismu se vyrovnat s vnějšími stresovými podněty. Mezi nejúčinnější adaptogeny se řadí maca, ashwagandha, ženšen, eleuterokok či rozchodnice růžová. Pro pozorovatelné účinky se doporučuje tyto látky užívat dlouhodobě.

Pocitu relaxace lze docílit také díky bylinkámbylinným čajům. Mezi nejpopulárnější bylinky se řadí kozlík, meduňka, heřmánek nebo mučenka.

Jak se zbavit stresu?

Stress management neboli schopnost se vypořádat se stresem představuje často podceňovanou přesto nepostradatelnou součást zdravého životního stylu. Díky některým návykům tak lze omezit či předcházet dlouhodobému stresu, a vyvarovat se negativním dopadům na život. Mezi oblíbené antistresové techniky se řadí:

Pro správné zvládání stresu je také důležité dbát na dostatečný spánek, vyváženou stravupravidelný pohyb. V případě dlouhodobých problémů a neschopností se se stresem vypořádat sám je vhodné konzultovat situaci s terapeutem.