Co je ashwagandha?
Ashwagandha, v češtině též ašvaganda, je v tradiční indické medicíně jednou z nejvýznamnějších bylin. Po 3 tisíce let je tento adaptogen používán ke zmírnění stresu, zvýšení hladiny energie či zlepšení koncentrace. V dnešní době je na tuto rostlinu, díky vysokému obsahu zdraví prospěšných látek, pohlíženo jako na superpotravinu.
Účinky ashwagandhy
Za oblibou ashwagandhy stojí prokazatelné pozitivní účinky na lidské tělo. Ashwagandha působí jako stimulant a antioxidant, má protizánětlivé účinky a pozitivně ovlivňuje imunitní systém. Kromě toho může:
- snížit míru stresu a pocitů úzkosti,
- podpořit funkce mozku,
- zlepšit sportovní výkon,
- pozitivně ovlivňovat sexuální zdraví,
- regulovat hladinu krevního cukru, nebo
- zlepšit spánek.
Ashwagandha je považována za bezpečný doplněk stravy, výjimečně může způsobovat ospalost či zažívací problémy. Užívání ashwagandhy společně s léky by mělo být konzultováno s lékařem či jiným odborníkem.
Dávkování ashwagandhy
Ashwagandha je nejčastěji k dostání ve formě prášku, u kterého však nelze garantovat množství účinných látek. Účinnější variantu tak představují standardizované extrakty, z nichž nejvyšší koncentrace účinných látek dosahuje patentovaný extrakt KSM‑66, kterým se pyšní také Vilgain Ashwagandha. U extraktů se doporučená denní dávka pohybuje v rozmezí 250–500 mg. Pro pozorování pozitivních účinků je třeba ashwagandhu užívat 1–2 měsíce, kdykoliv během dne, ideálně s jídlem.
Doplňky s ashwagandhou jsou dostupné také v podobě kapslí a tablet, stejně tak i v BIO kvalitě.