Každá zástupkyně něžného pohlaví jistě potvrdí, že menstruace dokáže občas pořádně potrápit. S příznaky premenstruačního syndromu (PMS) se potýká až 50 % žen a konkrétně se jedná zejména o bolesti břicha, prsou nebo hlavy, křeče, pocit nadýmání a zadržování vody, akné, zvýšenou chuť k jídlu, úzkost, napětí, depresivní projevy nebo pocit nedostatku energie. V dnešním článku vám představíme 5 bylinek, které vám mohou od těchto nepříjemností ulevit.
1. Drmek obecný (Vitex agnus)
Drmek obecný se využívá zejména při nepravidelné a bolestivé menstruaci, cyklické mastalgii (bolesti prsou) nebo ke zmírnění příznaků PMS a menopauzy jako náladovost, úzkost či nespavost. Pozitivní vliv může mít také při léčbě hyperprolaktinemie nebo akné. Drmek obsahuje mnoho biologicky aktivních látek, které se v mozku váží na opioidní, estrogenové a dopaminergní receptory, čímž nepřímo ovlivňují uvolňování LH (luteinizační hormon) a FSH (folikulostimulační hormon), tím pádem i estrogenů, progesteronu a prolaktinu.
Účinky drmku jsou závislé na dávce:
- nízké dávky snižují hladinu estrogenu a naopak zvyšují produkci progesteronu a prolaktinu, což je pravděpodobně způsobeno inhibicí uvolňování FSH a naopak stimulací produkce LH
- při vysokých dávkách zůstává hladina hormonů FSH a LH nezměněna, klesá pouze hladina prolaktinu – drmek tedy inhibuje produkci mléka
Denně se užívá obvykle 1,5–3 g drogy (zde rozumějme sušené rostliny) nebo odpovídající množství extraktu (30–40 mg), lékař však může doporučit i vyšší dávky. V České republice najdeme přípravky vázané na lékařský předpis, ale i volně prodejné - jako je například komplex bylin a účinných látek Spokojená.
2. Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)
Další bylinou působící blahodárně na ženský cyklus je třezalka tečkovaná. Její užívání je spojováno především se zmírněním psychologických příznaků PMS, jako jsou mírné až středně těžké deprese, podrážděnost či únava. Tyto symptomy bývají zpravidla umocněny poklesem hladiny serotoninu a zvýšením koncentrace prozánětlivých cytokinů a právě skrze ovlivnění těchto drah a jejich harmonizaci realizuje třezalka své pozitivní účinky.
Třezalku na trhu najdeme ve formě sušené nati (např. k přípravě čaje) nebo extraktu a její denní dávka by neměla přesáhnout 900 mg. Je třeba mít na paměti, také to, že účinky se mohou projevit až za 2–4 týdny. Užívání je však vždy nutné konzultovat s lékařem a pečlivě sledovat možné interakce s jinými léčivými přípravky, protože třezalka indukuje systém enzymů p450, které se významnou měrou podílejí na metabolizaci mnoha druhů léčiv. Vlivem této byliny tak mohou některá léčiva ztrácet svou účinnost.
3. Maca peruánská (Lepidium meyenii)
Maca je rostlina, jež je pro svou estrogenní aktivitu a pozitivní vliv na ženský cyklus využívána zejména v zemích Jižní Ameriky. Ze závěrů review doktora Lee a jeho kolegů vyplývá, že maca zmírňuje příznaky spojené s menopauzou způsobené poklesem hladiny estrogenu, jako jsou zejména návaly horka nebo potíže se spánkem. Benefity zřejmě poskytuje i po stránce psychické, kdy, zvláště u žen po menopauze, potlačuje stavy úzkosti a deprese. Pro definitivní potvrzení těchto účinků je však stále třeba dalšího výzkumu.
Doporučená dávka macy není prozatím pevně ustanovena, ve studiích je však běžně užíváno cca 1,5–3,5 g prášku z jejího kořene. Přestože je maca v současnosti považována za bezpečnou, je nezbytné ji v tomto směru podrobit podrobnějšímu výzkumu. Opatrné by však měly být zejména osoby léčící se s poruchami štítné žlázy – maca totiž obsahuje látky zvané goitrogeny, které mohou její funkci ovlivňovat.
4. Ashwagandha (Withania somnifera)
Ashwagandha neboli vitánie snodárná se řadí mezi tzv. adaptogeny, které napomáhají organismu lépe se adaptovat na stresové situace. Stres je charakteristický nárůstem koncentrace stresových hormonů, které mohou zasahovat do reprodukčního systému ženy a způsobovat jeho dysregulace. Skrze snížení hladiny těchto hormonů zmírňuje ashwagandha projevy PMS, jako jsou bolest, úzkost, nespavost nebo také projevy menopauzy. Předpokládá se také antioxidační, protizánětlivý a imunomodulační účinek.
Ani u této rostliny není dosud stanoveno doporučené dávkování. Podávané množství se liší i v jednotlivých studiích, dle výzkumu však účinnost vykazuje již 250–600 mg. V jedné dávce léčivého přípravku se přitom běžně nachází cca 250–1500 mg. Užívání je možné ve formě tablet, prášku nebo extraktu. Vysoké dávky mohou vést k zažívacím problémům, které jsou zřejmě následkem podráždění sliznice trávícího traktu. Opatrné by měly být zejména těhotné a kojící ženy, či osoby s poruchou funkce štítné žlázy.
5. Ploštičník hroznatý (Actaea racemosa)
Ploštičník hroznatý obsahuje celé spektrum účinných látek a dodnes není zcela jasné, která je z nich odpovědná za jeho pozitivní účinky. Víme však, že působí na serotoninový systém, díky čemuž tlumí projevy úzkosti a deprese. Má rovněž schopnost zmírňovat symptomy PMS a menopauzy, navíc pomáhá při menstruačních bolestech a křečích. Tento efekt je zprostředkován skrze antinociceptivní působení ploštičníku, tedy tlumení vedení bolestivých podnětů. Kvalitních vědeckých prací, které by mohly jeho účinek a bezpečnost definitivně potvrdit je však stále poměrně málo a i u této byliny si tak budeme muset počkat na další výzkum. Studie z roku 2020 však poukazuje na to, že efektivita léčby premenstruačních příznaků, zejména pak těch psychologického charakteru byla zvýšena jeho kombinací s rozchodnicí růžovou (Rhodiola rosea).
Ploštičník hroznový je dostupný ve formě tablet, extraktu, či čaje. Denní dávka není prozatím pevně stanovena, na základě studií je však k zajištění efektu a zároveň minimalizaci vedlejších účinků doporučováno užívat ploštičník v množství 20–40 mg/den. Je také třeba poznamenat, že někteří autoři nedoporučují ploštičník užívat déle než 6, max. 12 měsíců, kvůli jeho možnému negativnímu vlivu na játra.
Doplněk stravy s kombinací účinných látek
Pokud nevíte, po kterém doplňku stravy sáhnout, můžete vyzkoušet Vilgain PMS Balance, který obsahuje kombinaci výše zmíněného drmku obecného a macy peruánské. Kromě toho v něm najdete i meduňku, bílou vrbu a extrakt ze zázvoru, které mohou rovněž zmírňovat některé příznaky spojené s PMS a podporovat celkovou pohodu.
PMS Balance
Před začátkem užívání se vždy poraďte se svým lékařem
Přestože jsou tyto byliny v současnosti předmětem intenzivního výzkumu a zdá se, v mezích doporučených dávek jsou opravdu účinné a pro člověka bezpečné, k definitivnímu potvrzení jejich pozitivních i možných negativních účinků je třeba dalších studií. Před začátkem užívání je proto vždy nutné poradit se se svým lékařem, aby byly minimalizovány jak vedlejší účinky samotného přípravku, tak i jeho interakce s dalšími léčivy. Obzvláště na pozoru by se měly mít těhotné a kojící ženy, či osoby s poškozenou funkcí jater, ledvin nebo štítné žlázy.
Co si z toho vzít?
Menstruace někdy dovede pěkně znepříjemnit život – není proto divu, že mnoho žen hledá způsoby jak si od těchto příznaků alespoň částečně ulevit. Řešení může nabídnout široké spektrum bylin, např. drmek obecný, maca peruánská, třezalka tečkovaná, ashwagandha nebo ploštičník hroznový. Jejich účinky byly zaznamenány v mnoha vědeckých studiích, k jejich definitivnímu ověření a deklaraci bezpečnosti je však zapotřebí ještě chvíli bádat. Před užíváním těchto bylin je proto nezbytné poradit se s lékařem. Důležité je sledovat také současně podávaná léčiva, aby nedocházelo k jejich interakci.