Kalorický deficit. Jak ho snadno vypočítat?

Ondřej Klein
Ondřej Klein 3. 1. 2022 Poprvé publikováno 17. 2. 2019
Aktualizováno 3. 1. 2022
89 Líbí se mi Komentáře
14
Uložit článek
Kalorický deficit. Jak ho snadno vypočítat?

Kalorický deficit. Slovní spojení, o kterém slyšel téměř každý, kdo se snažil zhubnout. Dnes tedy víme, že hubneme díky negativní energetické bilanci (spálíme více energie, než přijmeme), ale už moc nevíme, co si pod tím máme reálně představit. A jak si ten prokletý energetický příjem spočítat? Pojďme se vydat do světa tajemného kalorického deficitu….

O hubnutí i nabírání rozhoduje výhradně energetická bilance! Co to je?

Ať se nám všemožní samozvaní výživoví guru se sixpackem nebo zadkem jako Jay-Lo snaží vnutit jejich jediný speciální hubnoucí program, můžeme si být jistí, že se jedná o pouhý kalorický deficit, nikoliv o revoluční a jediný správný způsob hubnutí. 

K životu každý z nás potřebuje energii, kterou denně přijímá jídlem a někdy i v rámci pitného režimu. Nyní můžou nastat tři situace, které rozhodují o tom, jestli budeme váhu ztrácet, nebo nabírat.

Kdy hubneme, nabíráme, nebo jsme stále na stejné váze?

 1. Když průměrně dlouhodobě (týden a více) přijímáme více energie, než vydáme, začne se tato přebytečná energie ukládat do zásob a my začneme na váze přibírat a tloustnout.
 2. Pokud průměrně jíme tolik energie, kolik jí vydáme, budeme si váhu držet a nebudeme přibírat ani hubnout.
 3. V případě, že jíme průměrně menší množství energie, než jí vydáme, začneme na hmotnosti ztrácet a budeme hubnout.

Jíst zdravě neznamená hubnout aneb kalorický deficit znovu na scéně

Vezměme si modelový příklad Marie, která přešla na zdravou stravu s vidinou hubnutí, ale paradoxně přibírá. Marie totiž absolutně neví, kolik má toho zdravého jídla sníst, a tak si dopřávala sice zdravou stravu, ale energeticky natolik bohatou, že začala přibírat.

Jak jednoduše začít spontánně hubnout díky úpravě stravy a pohybu?

Kdyby si Marie zjistila, jak by mělo ideálně vypadat každé její jídlo a jak by mělo být složeno (třeba podle zdravého talíře), nedošlo by k tomu, že by salát doslova zalévala oliváčem nebo snědla dvojitou porci ovesné kaše s lopatou arašídového másla. 

Podle zdravého talíře by Marie vylepšila svou stravu tak, že by nezáměrně došlo ke snížení energetického příjmu a vylepšení stravy s dostatkem zeleniny, ovoce, bílkovin a pitného režimu. Bílkoviny mají slušnou sytící schopnost a s navýšením jejich přijmu pomůže i proteinový nápoj

Najednou by totiž Marie měla představu o tom, kolik čeho má zhruba jíst, spontánně by začala hubnout, a protože by se najednou cítila dobře, začala by i cvičit! Tím by nadále zvyšovala svůj výdej energie a lépe by se jí hublo (ztrácely centimetry na tělesných obvodech), a dokonce by se i její postava začala měnit k její vysněné podobě.

Co dělat, když se hubnutí zastaví?

Marie se konečně podařilo zhubnout jednoduše díky tomu, že si správně složila stravu a zjistila, kolik by toho měla asi jíst. Díky cvičení jí i okolí začíná říkat, že vypadá dobře, ale jí to pořád nestačí. Co má ale dělat, když už centimetry nejdou dolů?

Když zhubneme, potřebujeme i méně energie, a tím pádem nám stačí i méně jíst...

Marie přijímá průměrně tolik energie, kolik vydá, a proto nehubne. A protože Marie zhubla, potřebuje nyní i méně energie, než tomu bylo před dvaceti kily, což je způsobeno menší hmotností (snížením energetických nároků organismu) a tzv. adaptivní termogenezí (tělo odpovědělo na snížený energetický příjem snížením energetického výdeje=nechce tolik spalovat). Nyní je čas posunout svoje znalosti o kus dál a zjistit si svou denní energetickou potřebu.

A jak tedy vypočítat kalorický deficit? 

 • V MyFitnessPal nebo v kalorických tabulkách si nastavila, že chce, aby její příjem byl 1 800 kcal. Zadala si, že chce přijímat 1,6 gramů bílkovin na kg tělesné hmotnosti, protože ví, že když hubne a cvičí, potřebuje více bílkovin, které je někdy těžké do těla dostat. Jednoduchým řešením může být protein po tréninku, který pomůže i v regeneraci svalů. V nakopnutí do tréninku může pomoci třeba i pořádná předtréninkovka
 • Po dvou týdnech pečlivého zapisování do kalorických tabulek Marie zhubla 1,5 kilogramu a dva centimetry v pase, což je důkaz, že je v kalorickém deficitu! A je to opět jenom tím, že snížila svůj energetický příjem a jí kvalitní potraviny.
 • Nakonec Marie už přestala sledovat váhu, protože to je jen číslo, a sem tam si změřila obvod pasu a boků, aby věděla, jak na tom je, ale největší odměnou jí je pohled do zrcadla, kde stojí úplně nová Marie.  

Více se kalorickému deficitu a hubnutí i bez počítání kalorií věnujeme v článku 5 tipů, díky kterým zaručeně zhubnete i bez počítání kalorií.

Co říkají věčné dietářky, kterým se podařilo konečně zhubnout? Jakým mýtům věřily a najednou došly k prozření?

 1. Že se můžou normálně najíst i večer! Dříve si myslely, že se večerní sendvič uloží do tuku, ale teď vidí, jak se mýlily, protože se nic neděje, a ráno mají dokonce větší motivaci a chuť jít si zacvičit.
 2. Zjistily, že ovoce si můžou dát odpoledne i večer, protože jde hlavně o to být v kalorickém deficitu, a nikoliv o to, že ovoce obsahuje přirozený cukr společně s vlákninou.
 3. Objevily, že se cítí daleko lépe, když si sem tam zobnou něčeho dobrého, jako je kousek dortu, ořechového másla, buchty, cheat spreadu nebo oříšků či sušených plodů. Díky tomu se dokáží celkově držet plánu, protože si nic neodpírají.
 4. Když jim nejdou delší dobu tělesné míry dolů, nejsou v kalorickém deficitu a musí na jídle trochu ubrat.
 5. Že celozrnné pečivo má sice více vlákniny, ale když dojde na věc, můžou si dát klidně klasický rohlík, protože jde hlavně o energetickou bilanci.
 6. Že si nemusí nic zakazovat, odpírat ani se mučit drastickými dietami a stejně vidí výsledky, protože konečně pochopily, jak hubnutí funguje, ale stejně se snaží jíst alespoň z 80 % čerstvé a minimálně zpracované potraviny, které navodí pocit sytosti mnohem efektivněji než průmyslově zpracované potraviny a polotovary, a zůstane jim i místo na pamlsek.
 7. Dokonce potom, co přestaly řešit váhu a zaměřily se na kvalitu jídla a tréninku, můžou jíst i více jídla a nic se neděje. Dlouhodobě si drží formu a jídlo je pro ně zase jednou potěšením, nikoliv zdrojem pocitů viny.
Štíhlá žena zavazující si tkaničky v posilovně po tréninku

Co si z toho vzít?

Není to žádná raketová věda, že? Bohužel nejsme černé skříňky, na které úplně přesně platí teoretické výpočty, proto je potřeba se sledovat a pracovat sám se sebou. Každý máme trochu jiné trávení (někdo vstřebá ze stejné stravy více energie, někdo méně), odlišné aktivity během dne, rozdílná genetická výbava a hormony si s každým pohrávají také maličko jinak.

Tyto faktory pouze "ohýbají" energetickou bilanci, neznamená to, že je najednou energetická bilance neplatná, jak se nám mnozí guru snaží vnutit. Dávejte si realistické cíle a nesnažte se dosáhnout nějakého čísla na váze, které nic neříká. Dostaňte se jednoduše do formy, abyste byli zdraví a cítili se dobře, o to hlavně jde, ne?

Přidej se k 40 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
89 Líbí se mi Uložit článek