Je to vlastně takový malý problém každodenního života. Bílé skvrny se objeví, migrují nehtem dál a dál, až jsou nakonec zastřiženy a zmizí nadobro… alespoň dokud se neobjeví nějaké nové. Jelikož si jich všímají i malé děti, jsou tématem nejedné diskuze mezi zvědavým dítětem a matkou snažící se o přesvědčivé vysvětlení. Víme ale, jaká je opravdová příčina těchto bílých skvrn?
“Máš bílé skvrny na nehtech? Tak to ti v těle chybí vápník...”
Asi tak nějak vždy vypadaly odborné rady, které zaznívaly na účet nositele strakatých nehtů. Následně byla ve většině případů doporučená jogurtová a mléčná dieta, která měla nehty zázračně “vyléčit” díky zvýšenému příjmu vápníku z těchto potravin.
Jestli to fungovalo, nebo ne, se už mnohokrát vlastně vůbec nezjistilo, protože odrůstání celého nehtu zabere přibližně dva měsíce, a tak to pozorovatele brzy přestalo bavit a vědecký experiment zmizel tak nějak do ztracena.
Co způsobuje bílé skvrny alias leukonychia punctata
Bělavé skvrny zdobící nehty nejsou dnes již žádnou tajností. Odborně se jim říká leukonychia punctata a vyskytují se v každém věku, v kterémkoliv ročním období a u obou pohlaví. Vlastně se objevují u téměř každého jedince, takže se za sem tam nějakou skvrnu rozhodně nemusíš nijak stydět.
Také příčina je víceméně objasněná – bílé skvrny jsou způsobeny vnějšími mikrotraumaty (klepání nehtů o stůl, o dveře aj.) nebo kousáním nehtů. Jelikož růst nehtů je pomalý, může se následek takového malého poranění projevit klidně až po několika týdnech.
Samozřejmě nejde o nic vážného, čas od času se s nimi setká prakticky každý a nedá se s tím dělat nic moc jiného, než počkat dokud nehty postupně neodrostou.
Jakou roli v tom hrají minerální látky a vitamíny?
Ačkoliv některé studie dávají do souvislosti bílé skvrny na nehtech s nedostatkem některých minerálů (především zinku nebo vápníku), nezdá se, že by se jednalo o dominantní příčinu vzniku bílých teček.
Stále však platí, že některé minerální látky mají obzvlášť pozitivní vztah ke správnému stavu nehtů, takže jestli jim chcete zajistit potřebné živiny, dbejte na dostatečnou konzumaci potravin s vysokým podílem selenu a zinku.
Odkud čerpat vysoce koncentrované zdroje zinku a selenu?
Selen najdeš ve velkém v para ořeších, kde denní dávku získáš již jedním kusem ořechu. Z dalších zdrojů je zajímavé vepřové maso, vaječný žloutek nebo tuňák.
Zinek se zase ve velkém vyskytuje v ústřicích, v těch najdeš denní dávku zinku už v jedné ústřici. Mezi další zajímavé zdroje patří například ořechy, játra nebo ovesné vločky.
Pokud ti doplňování minerálních látek dělá problémy, můžeš zvážit také kvalitní suplementy, které ti s doplněním denní dávky mohou pomoci. U zinku dbej na kvalitní formu (nejlepší jsou organické formy jako citrát nebo bisglycinát), u selenu si zase dej pozor na možné předávkování, protože selen ve vysokých dávkách je pro tělo toxický.
Co si z toho vzít?
Jestli jsme ti teď narušili představy o tom, že nedostatek vápníku je jasným viníkem bílých skvrn na nehtech, tak se omlouváme. Pravda je ale taková, že bělavé skvrny na nehtech máš způsobené pravděpodobně především z drobných otřesů, ran či z manikúry, nikoliv z nedostatku vápníku. Než se bílá skvrna objeví, může to trvat klidně až několik dní. Dalších přibližně osm týdnů bude trvat, než odroste celý nehet. Dělat s tím nemůžeš v podstatě nic, snad jen být do budoucna o trochu více opatrný/á.
Pokud chceš svým nehtům dopřát potřebné živiny, dbej na dostatek zinku a selenu v potravě. Z běžných potravin ti mohou pomoci ořechy, ovesné vločky, maso nebo vejce. Super‑zdrojem zinku jsou potom ústřice, selen zase snadno načerpáš už z jednoho většího para ořechu.