Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?

Komentáře
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Je to vlastně takový malý problém každodenního života. Bílé skvrny se objeví, migrují nehtem dál a dál, až jsou nakonec zastřiženy a zmizí nadobro… alespoň dokud se neobjeví nějaké nové. Jelikož si jich všímají i malé děti, jsou tématem nejedné diskuze mezi zvědavým dítětem a matkou snažící se o přesvědčivé vysvětlení. Víme ale, jaká je opravdová příčina těchto bílých skvrn?

“Máš bílé skvrny na nehtech? Tak to ti v těle chybí vápník...”

Asi tak nějak vždy vypadaly odborné rady, které zaznívaly na účet nositele strakatých nehtů. Následně byla ve většině případů doporučená jogurtová a mléčná dieta, která měla nehty zázračně “vyléčit” díky zvýšenému příjmu vápníku z těchto potravin

Jestli to fungovalo, nebo ne, se už mnohokrát vlastně vůbec nezjistilo, protože odrůstání celého nehtu zabere přibližně dva měsíce, a tak to pozorovatele brzy přestalo bavit a vědecký experiment zmizel tak nějak do ztracena. 

obrázek z gettyimages.com/Nadya So

Co způsobuje bílé skvrny alias leukonychia punctata

Bělavé skvrny zdobící nehty nejsou dnes již žádnou tajností. Odborně se jim říká leukonychia punctata a vyskytují se v každém věku, v kterémkoliv ročním období a u obou pohlaví. Vlastně se objevují u téměř každého jedince, takže se za sem tam nějakou skvrnu rozhodně nemusíš nijak stydět.

Také příčina je víceméně objasněná – bílé skvrny jsou způsobeny vnějšími mikrotraumaty (klepání nehtů o stůl, o dveře aj.) nebo kousáním nehtů. Jelikož růst nehtů je pomalý, může se následek takového malého poranění projevit klidně až po několika týdnech. 

Samozřejmě nejde o nic vážného, čas od času se s nimi setká prakticky každý a nedá se s tím dělat nic moc jiného, než počkat dokud nehty postupně neodrostou. 

Jakou roli v tom hrají minerální látky a vitamíny?

Ačkoliv některé studie dávají do souvislosti bílé skvrny na nehtech s nedostatkem některých minerálů (především zinku nebo vápníku), nezdá se, že by se jednalo o dominantní příčinu vzniku bílých teček. 

Stále však platí, že některé minerální látky mají obzvlášť pozitivní vztah ke správnému stavu nehtů, takže jestli jim chcete zajistit potřebné živiny, dbejte na dostatečnou konzumaci potravin s vysokým podílem selenu a zinku

Odkud čerpat vysoce koncentrované zdroje zinku a selenu?

  • Selen najdeš ve velkém v para ořeších, kde denní dávku získáš již jedním kusem ořechu. Z dalších zdrojů je zajímavé vepřové maso, vaječný žloutek nebo tuňák

  • Zinek se zase ve velkém vyskytuje v ústřicích, v těch najdeš denní dávku zinku už v jedné ústřici. Mezi další zajímavé zdroje patří například ořechy, játra nebo ovesné vločky. 

Pokud ti doplňování minerálních látek dělá problémy, můžeš zvážit také kvalitní suplementy, které ti s doplněním denní dávky mohou pomoci. U zinku dbej na kvalitní formu (nejlepší jsou organické formy jako citrát nebo bisglycinát), u selenu si zase dej pozor na možné předávkování, protože selen ve vysokých dávkách je pro tělo toxický. 

obrázek z gettyimages.com/PeopleImages

Co si z toho vzít?

Jestli jsme ti teď narušili představy o tom, že nedostatek vápníku je jasným viníkem bílých skvrn na nehtech, tak se omlouváme. Pravda je ale taková, že bělavé skvrny na nehtech máš způsobené pravděpodobně především z drobných otřesů, ran či z manikúry, nikoliv z nedostatku vápníku. Než se bílá skvrna objeví, může to trvat klidně až několik dní. Dalších přibližně osm týdnů bude trvat, než odroste celý nehet. Dělat s tím nemůžeš v podstatě nic, snad jen být do budoucna o trochu více opatrný/á.

Pokud chceš svým nehtům dopřát potřebné živiny, dbej na dostatek zinku a selenu v potravě. Z běžných potravin ti mohou pomoci ořechy, ovesné vločky, maso nebo vejce. Super‑zdrojem zinku jsou potom ústřice, selen zase snadno načerpáš už z jednoho většího para ořechu. 

Přidej se k 45 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Kožní vyrážka ze stresu
Kožní vyrážka ze stresu
Chcete se dozvědět, jak dlouhodobá psychická zátěž může ovlivnit nejen váš duševní stav, ale i fyzické zdraví vaší kůže? Pokud ano, je tento článek právě pro vás! Nabízíme zde podrobný vhled do problematiky stresu a kožních onemocnění.
Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
Sychravé počasí umí prověřit naši imunitu a mnoho z nás v rámci prevence zkouší různé druhy otužování. Jeden svérázný Holanďan však svou metodou vyvolal obrovskou vlnu zájmu napříč laickou i odbornou veřejností, a tak pojďme společně nakouknout pod pokličku "ledového muže".
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Kde si v Praze zacvičit? Top 7 gymů, které stojí za to!
Kde si v Praze zacvičit? Top 7 gymů, které stojí za to!
Máme pro vás přehled posiloven a fitness center v Praze, kde si spolehlivě dáte do těla!
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Už jste někdy slyšeli o dopaminu? Tento neurotransmiter má ohromný vliv na naši psychiku a stojí také za dlouhodobou motivací. Jaké další funkce v lidském těle má?