BCAA

Větvené aminokyseliny (BCAA) obsahují tři základní esenciální aminokyseliny v různých poměrech. Tento pro člověka nezbytný komplex leucinu, isoleucinu a valinu je primárně určen pro podporu regenerace a zabránění procesu katabolismu, nicméně má i anabolické účinky a velmi efektivně oddaluje vyčerpání svalového glykogenu během sportovní aktivity díky svým energetickým funkcím v organismu.

Řazení

BCAA

Aminokyseliny s rozvětveným řetězcem, neboli BCAA, jsou tvořeny třemi základními aminokyselinami v různém poměru. Jedná se o kombinaci leucinu, isoleucinu a valinu. Patří mezi esenciální aminokyseliny, tělo si je tedy nedokáže samo vyrobit. Tyto látky tvoří významný podíl v rámci všech aminokyselin, které vytvářejí svalovou tkáň. Příjem BCAA je velice důležitý především pro sportovce, fyzicky zatěžované jedince a také osoby s nedostatečným příjmem bílkovin. Během sportovního výkonu dochází ke ztrátám BCAA a tím dochází k narušení aktivní svalové hmoty. Včasným podáním BCAA aminokyselin před zahájením fyzické aktivity je svalová hmota chráněna a je tak zabráněno jejímu možnému narušení a devastaci. V klasické stravě je ve většině případů podíl těchto složek nedostatečný. Příjem BCAA je tedy nezbytný především formou doplňků stravy.

Doplňků stravy zaměřujících se na dodání BCAA aminokyselin do těla je na trhu nepřeberné množství. Rozdílné jsou také formy těchto produktů. Můžeme se setkat s doplňky stravy v instantní práškové formě, ve formě kapslí, tablet, nebo s již hotovými nápoji, díky kterým je dodání BCAA nejrychlejší a také nejvíce pohodlné.

Mezi velice oblíbený produkt s obsahem BCAA v instantní formě patří iBCAA od britského výrobce The Protein Works (TPW). Větvené aminokyseliny BCAA jsou zde v optimálním poměru 2:1:1, nabízí komplexní ochranu před rozpadem svalových buněk a podporuje regeneraci. Optimální dávku aminokyselin obohacenou o vitamin B6 pro podporu vstřebávání obsahuje produkt BCAA Synergy od české značky Prom-IN. Produkt zlepšuje výkon, podporuje zotavení a taktéž chrání svalovou hmotu. Nesmíme opomenout ani Bodylab BCAA Instant v několika lahodných příchutích, kde nejoblíbenější jsou tropické jako třeba ananas.

Z pohledu jednoduchosti užití jsou velmi populární kapsle nebo tablety. Umožňují pohodlnné dávkování bez potřeby shakeru a snadno se také přenášejí.

Nejvíce pohodlnou a také nejrychlejší možnost jak doplnit BCAA aminokyseliny však nabízejí již hotové tekuté nápoje, které jsou připraveny k okamžité konzumaci. Do této kategorie se řadí především produkt BCAA od švédského výrobce NOCCO. Jedná se o funkční energetický nápoj, který podpoří sportovní výkon, regeneraci a oddálí vyčerpání. Větvené aminokyseliny a tělu prospěšné vitaminy nabízí také produkt AminoPro švédské značky FCB. Tento osvěžující funkční nápoj podporuje imunitu organismu a snižuje pocit únavy a vyčerpání.

Doplňky stravy podporující příjem aminokyselin s rozvětveným řetězcem se těší velké popularitě a patří mezi nedílnou součást mnoha fitness nadšenců a příznivců aktivního životního stylu. Díky rozsáhlé nabídce produktů i forem podání si navíc svůj ideální doplněk BCAA najde jistě každý.