Kaseinové proteiny / noční proteiny

Řazení
:
Výchozí
Proč kasein a jak si ho vybrat

Co je kasein?

Kasein je hlavní bílkovina (asi 80 %) obsažená v kravském mléce. Zbylou část bílkovin tvoří syrovátka (asi 20 %), která je využívaná pro výrobu syrovátkového proteinu. Kasein se v mléce vyskytuje ve formě kulovitých struktur tzv. micelách

Díky této složité struktuře se kaseinové bílkoviny tráví delší dobu než např. bílkoviny syrovátkové a zajišťují tak pomalejší vzestup koncentrace aminokyselin v krevním řečišti. Nejedná se tak o vhodný proteinový doplněk po tréninku, stále je však dobrým zdrojem kvalitních bílkovin během dne a zejména ve večerních hodinách, odtud název noční protein.

Typy kaseinových proteinů

V závislosti na technologii použité při výrobě je možné se setkat se několika typy kaseinových proteinů, jejichž vlastnosti se částečně liší:

  • Kaseinát (vápenatý, sodný nebo draselný) vzniká denaturací, během níž ztrácí svoji původní strukturu. Kaseináty jsou proto považovány za méně kvalitní kaseinové proteiny, jelikož neobsahují původní bioaktivní proteinové frakce, a vyznačují se horší vstřebatelností a využitelností.
  • Micelární kasein platí za nejkvalitnější a nejlepší noční protein na trhu, který se vyrábí metodou CFM. Micelární kasein v kyselém prostředí žaludku “zrosolovatí” a po malých částech se dostává do trávicího traktu, díky čemuž je lépe vstřebatelný a využitelný.
  • Hydrolyzát kaseinu představuje ne příliš dostupnou, enzymaticky naštěpenou, variantu kaseinové bílkoviny umožňující maximální využitelnost. Menším negativem je lehce zkrácený čas trávení a vyšší cena. Pokud cílíte na rychlé vstřebávání, je vhodnější variantou protein syrovátkový.

Proč užívat noční proteiny

Kaseinové proteiny si své právoplatné místo mezi proteinovými doplňky vysloužily svými jedinečnými vlastnosti. Mezi hlavní výhody patří:

  • obsah bílkovin 70‑80 %,
  • dlouhý čas trávení (u 30 g jsou to cca 4 hodiny),
  • podpora regeneračních procesů,
  • podpora růstu svalové hmoty,
  • omezení katabolismu svalové hmoty.

Přestože se kaseinovým proteinům přezdívá noční, jejich užívání je možné i přes den, zejména pokud od momentu užití proteinu nebudete delší dobu přijímat potravu obsahující bílkoviny, a chcete zamezit katabolismu svalové hmoty.

Narozdíl od syrovátkových proteinů, obsahují ty kaseinové menší množství aminokyseliny leucinu, které má nejvíce podporuje anabolický efekt. Absenci této aminokyseliny lze kompenzovat příjmem BCAA doplňků, případně smícháním se syrovátkovým proteinem. Tento problém částečně řeší vhodné vícesložkové proteiny.